Uzaktan evimi yönetebilirmiyim?

saltukakar senin yapmak istediğin şey oldukça basit ama maliyeti biraz yüksek bir şey bunun nedeni ise elektronik devr oldukça ucuza mal olur ama eletrik panosu içine kontaktörler eklemek gerekmektedir. kaç tane yri kontrol edeceksin ve kaç bilgi alacaksın bununla ilgili bilgi yazarsan pcden role kontrol kartı yapmıstım onu senin için geliştirip gönderebilirim. elektrik bilgin nasıl bu arada elektrik panosuna role yada kontaktör ekleyebilirmisin? eger yapabilirsen devre işi kolay sana semasını ve programını hazırlarım geri kalanını sen yaparsın.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
pano işi kolay isteğim pc ekranındada görebilmek olursa gönderirisen sevinirim

köydeki ev boş olduğu için ilkbahar yaz aylarından başka sulama olmuyor doğal yollardan olursa oluyor bunun dışında biz istanbuldayken Tokattaki evimizi sulama işlemlerini birde havalandırmak için pencereler komutumuza göre açılsa böyle bir sistemin maaliyeti
Ve gereken malzemeler nelerdir

Sistemi birkaç şekilde tasarlayabilirsiniz.
İsteğinize bağlı kontrol edilebilen, izlenebilir, sadece uyarılarda haber veren, bilgisayar kontrollü, otomatik kontrollü vs.

En temel yöntem zaman rölesi kullanarak yaplıan sistem olacaktır.
Sulama sistemi için:
Sulanacak araziye uygun bir pompa.
Sulama zamanına göre kontak verecek bir zaman rölesi.
Kontaktör veya motor koruma kullanmak gerekebilir, boyutlara göre.
Pompanızın çıkışına borulama sisteminiz.

Aynı şekilde
Pencereler için ya ayrı ayrı yada aynı bölgede varsa birkaç pencere için ortak, mekanik açma kapama techizatı, ki birkaç farklı yöntemle yapılabilir ama ben güvenliğinden endişeliyim.
Aynı şekilde zaman rölesi ile günün belirli saatlerinde havalandırma.

tabiki bu sistemler için kucuk bir pano ve muhtelif kablolama işlemleri ile motor temin etmeniz gerekecek.

Başka bir şekilde uzaktan pc ile kontrollü bir sistem kullanabilirsiniz.
Yine aynı mekanik aksamları kullanmak suretiyle, lakin modem hattından pc ile haberleşmeli ve pc bize de özel bir yazılım ile destekli bir sistem kurabilirsiniz.
Tabi fiyatlar oraya bakması için bir adam tutmanız sonucuna götürebilir sizi :)

Detaylı bir çalışma yapacaksanız bina kontrolünü profesyonel olarak yapan firmalardan destek alabilirsiniz.

Saygılar.

Sadece tek bir aspiratör ve sulama motoru kumanda edilecekse kablo çekme fazla zahmetli olmaz.Ama örneğin bütün pencereler kumanda edilsin denirse,motorlu panjur ve kablolama devreye girer, zahmet fazlalaşır.
Telefon ile kumanda devreleri satılıyor,elektronikçilerde.Fazla pahalı değil.
Motorun olduğu yere telefon hattı ve besleme çekilip yapılabilir.
Peki motorun çalışıp durduğuna nasıl emin olacağız.devre bize röleyi açıp kapadığına
dair bir karşı sinyal gönderebilir.Veya;
Eğer elimizde fazladan bir bilgisayarımız varsa buna uygun bir DVR kayıt kartı alıp
hem güvenlik amaçlı hemde internetten gözleme amaçlı kullanabiliriz.
Maliyet düşük olacaktır.
Tarih ve saat ayarlı bir saat işimizi göreblir belki,sulama için.
Ama baştan aşağı bir akıllı ev bize epey tuzluya patlar gibime geliyor.

Bu yazıyı bir yerden hatırlıyorum ama çıkaramadım:)
Sadece tek bir aspiratör ve sulama motoru kumanda edilecekse kablo çekme fazla zahmetli olmaz.Ama örneğin bütün pencereler kumanda edilsin denirse,motorlu panjur ve kablolama devreye girer, zahmet fazlalaşır.
Telefon ile kumanda devreleri satılıyor,elektronikçilerde.Fazla pahalı değil.
Motorun olduğu yere telefon hattı ve besleme çekilip yapılabilir.
Peki motorun çalışıp durduğuna nasıl emin olacağız.devre bize röleyi açıp kapadığına
dair bir karşı sinyal gönderebilir.Veya;
Eğer elimizde fazladan bir bilgisayarımız varsa buna uygun bir DVR kayıt kartı alıp
hem güvenlik amaçlı hemde internetten gözleme amaçlı kullanabiliriz.
Maliyet düşük olacaktır.
Tarih ve saat ayarlı bir saat işimizi göreblir belki,sulama için.
Ama baştan aşağı bir akıllı ev bize epey tuzluya patlar gibime geliyor.

bu sistemleri kuran şirketler var aydınlatmadan tutun bahçe sulamasına kadar her şeyi kuruyorlar maliyet olarak yaklaşık 5000ytl yi bulur

arkadaşlar ben bir kaç akılı ev seminerine katıldım biraz bilgiliyim açıkcası bir akılı evin alt yapısını kurabilirim ancak internetten bilgisayarla denemedim ama sistemi evde kurar ve o ev içinde çalıştıra bilirim bu site içinde öbür mesajları çok okumadım tabiki benim anlatıklarım yada bilgilerimden daha çok bilen arkadaşlar vardır şimdik bildiğim kadarı ile elimden geldiğince anlatayım bir evi yönetmek için evdeki bütün bildiğimiz aç kapa görevi yapan düğmeler değişecek öncelikle hepsi birer liht dediğimiz buton olacak ve bu liht anahtarlar ve evdeki bütün pirizlerin içlerine hap dediğimiz küçük parçalar yerleşecek bunlar uzaktan kumandalı birer kontaktör gibi dir sinyal ile çalışır bunun yanında bir veya bir kaç tane olabilir evin içinde belli önemli noktalara kontrol paneleri konur ve birde merkez santralımız bu bizim ev içindeki haplarımızın kodları verilir ve bu santral paneli üzerinden bütün haplar proğram yapılır bu vesile ile hangi hapa nazaman açılacağını nazaman kapanacağını bilgisayar ile proğram verildikten sonra evdeki tüm haplara bağlı sistemler kendi kendine devreye girerler ve çıkarlar ve bu santralımıza internet bağlantısı telefon hattımızı müzik sistemimizi vs bağlantısı yapıldıktan sonra bir şifre alarak bilgisayarımızla iş yerimizden evdeki tüm kayıtlı hapları kontrol edebiliriz ben bukadar biliyorum ve birde şu var anahtarlarımız kesinkile buton liht olacakkki anahtar devreyi kapamasın ve bununla birlikte lambamızı bu liht anahtar ile bir basıp acabilir bir basıp kapıya biliriz manuel olarak

çok deli paralar harcamayıp yapacağım bir sistem anlatayım ben sana !

bunu zamnında yapmışlar hemde hobi olarak !Tubitak taki kendimiz yapalım bölümünden

bahsediyorum.

2008 yılı

TELEFONLA UZAKTAN CİHAZ KONTROLÜ isimli konuyu bularak istediğin cihazı

yönetebilirsin.

pıc ile yapılmış maliyeti çok yüksek olmayan bir proje ;)

hadi seni uğraştırmayım bu adresi incele aradıgını

bulacaksın :Kendimiz Yapalım

saltukakar senin yapmak istediğin şey oldukça basit ama maliyeti biraz yüksek bir şey bunun nedeni ise elektronik devr oldukça ucuza mal olur ama eletrik panosu içine kontaktörler eklemek gerekmektedir. kaç tane yri kontrol edeceksin ve kaç bilgi alacaksın bununla ilgili bilgi yazarsan pcden role kontrol kartı yapmıstım onu senin için geliştirip gönderebilirim. elektrik bilgin nasıl bu arada elektrik panosuna role yada kontaktör ekleyebilirmisin? eger yapabilirsen devre işi kolay sana semasını ve programını hazırlarım geri kalanını sen yaparsın.

Sn Erdi001 kardeşim aslında bu sistemler o kadar pahalıya maal edilmiyor... Kontaktörler yerine triyak veya tristör tetikleyip bu işi kalayca yapabiliyorsun şahsen kendi yaptığım hem evimde hemde isteyen yerlere uyguladığım bir sistemdir fakat tek zor yanı; elektrik tesisatına müdehale oluyo çünkü genelde 1 prizden 1 cihaz kullanılmadığından karışıklık yaratıyor...

Tabi bunun içinde 1 çare düşünüyorum bu aralar ve bitirmeme az kaldı cihaz önüne ''Bluetooth'' kontrollü bir katr koyup tristörleri ordan kontrol ettirmek ;)

Tabi maliyet artacak ama dertler kalkacak...

Bu arada elinde Bluetooth alıcı-verici devresi olan arkadaşlar gönderebilirse sevinirim..:rolleyes:

İyi çalışmalar...

erdi001 arkadasım yaptıgın devre hakkında biraz daha bilgi verirmisin birde verdigin ek hata verdi..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri