Uzaktan eğitim için yardım

msyucel

Üye
Merhaba, ödevim için yardımcı olabilir misiniz aşağıdaki devreye göre 5 soruyu yanıtlamam lazım şimdiden çok teşekkür ederim.
yardım1.jpg

1- Devreyi B sınıfında çalıştırmak için R2 değeri ne olmalıdır?
Devre B sınıfında çalışırken geçiş distorsiyonunu inceleyiniz. Geçiş distorsiyonunun süresini hesaplayınız. (Bu ölçüm sırasında giriş sinyalinin genliğini uygun seçerek sinyalin alttan ve üstten kırpılmamasına ve sinyalin genliğinin de olabildiğince büyük olmasına dikkat ediniz.)

2- Devrenin veriminin çıkış gücü ile değişimini incelemek için;
- Ry yük direncinin aşağıda verilen her değeri için besleme kaynağından çekilen akımı bularak giriş gücünü hesaplayınız ve yük direnci üzerindeki gerilimi ölçerek çıkış gücünü hesaplayınız.
10Ω, 33Ω, 47Ω, 60Ω
- Devrenin çalışma gerilimini sabit tutarak çıkış geriliminin yük direncinin aşağıda verilen her değeri ile değişimini çıkartınız.
10Ω, 33Ω, 47Ω, 60Ω

3- Devreyi AB sınıfında çalışacak biçimde düzenleyip sükunet akımını R2 yardımıyla geçiş distorsiyonunun görülmediği en küçük değere ayarlayarak bırakınız. Bu durum içim devrenin simetrik kırpılma koşulunu sağlayıp sağlamadığını kontrol ediniz. Eğer simetrik kırpılma yoksa devreyi bu şartı sağlayacak şekilde giriş gerilimini ayarlayınız.

4- Devrenin veriminin çıkış gücü ile değişimini incelemek için;
- Ry yük direncinin aşağıda verilen her değeri için besleme kaynağından çekilen akımı bularak giriş gücünü hesaplayınız ve yük direnci üzerindeki gerilimi ölçerek çıkış gücünü hesaplayınız.
10Ω, 33Ω, 47Ω, 60Ω
- Devrenin çalışma gerilimini sabit tutarak çıkış geriliminin yük direncinin aşağıda verilen her değeri ile değişimini çıkartınız.
10Ω, 33Ω, 47Ω, 60Ω

5- Ry=10Ω için sinüs sinyalinde kaynaktan çekilen gücün çıkış geriliminin tepe değeri ile kare dalga sinyalinde kaynaktan çekilen gücün çıkış geriliminin tepe değerini karşılaştırarak yorumlayınız.

Konu kilit lütfen

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri