Uyumayan Güneş Santrali

Katılım
9 Eki 2011
Mesajlar
231
Puanları
1
Uyumayan Güneş Santrali

İspanya’nın Sevilla ile Cordoba kentleri arasında kalan Andalusi’nin ovalarında kurulu Gemasolar güneş enerjisi santrali, 7/24 elektrik üretimi yapabilme özelliğiyle dünyada bir ilk.

Her biri 120 metre kare büyüklüğünde 2,600 güneş panelinden oluşan enerji santrali, 480 dönüm arazi üzerinde kurulu. Santralin başteknisyeni Santago Arias, “Gemasolar, dünyanın gece ve gündüz elektrik üreten tek santrali” derken, santraldeki çalışma sistemini şöyle özetledi:“Buradaki mekanizma çok basit... Paneller, güneş ışınlarını kuleye iletiyor. Burada, ışınların Dünya’ya ulaştıkları enerji bin kat daha yoğun olarak elde ediliyor.” Enerji, 500 dereceden daha yüksek sıcaklıkta erimiş tuzla dolu depolarda saklanıyor. Tuz, elektrik üreten türbinlerin dönmesi için buharın ortaya çıkmasında kullanılıyor. Gemasolar’ı diğer güneş enerji santrallerinden farklı kılan, enerji depolama kapasitesi. Santral, gün içinde elde ettiği enerjiyi kullanarak gece boyu elektrik üretimine devam edebiliyor. Arias, “Bu arada enerjiyi Güneş’e göre değil, kendi kapasitemize göre kullanabiliyoruz” dedi. YÜZDE 60 FAZLA ENERJİ Gemasolar, 7/24 elektrik üretebilme özelliği sayesinde depolama kapasitesi olmayan bir santrale kıyasla yüzde 60 daha fazla enerji üretimi yapabiliyor. Standart güneş enerjisi santralleri yılda ortalama 1,200-2,000 saat çalışabilirken, Gemasolar yılda 6,400 saat elektrik üretebiliyor. Arias, “Yılda 30 bin haneye yetecek elektrik üretebiliyoruz. Bu, 30 bin ton karbondioksitin atmosfere salınmasını önlediğimiz anlamına geliyor” ifadesini kullandı. İspanya, yenilebilir enerji alanında özellikle devlet yatırımlarıyla büyük atılım sağladı. Avrupa’nın rüzgar enerjisinden en çok enerji üreten ülkesi olan İspanya, güneş enerjisinde Almanya’nın ardından ikinci sırada yer alıyor. Gemasolar’ın bugüne gelmesinde, yabancı yatırımların da etkisi büyük. Enerji santrali, İspanya’nın Sener şirketiyle Abu Dabi merkezli Masdar şirketinin ortak girişimi. Arias, Gemasolar’ın 200 milyon euroyu (260 milyon dolar) aşan bir yatırım gerektirdiğine dikkat çekerek, “Bu tür enerji santralleri hem gereken ham madde, hem de büyük yatırım ihtiyacı nedeniyle çok maliyetli” dedi. GETİRİSİ ÇOK YÜKSEK Gemasolar, yatırım için harcanan parayı 18 yıl içinde bankalara ödeyecek. Arias, artan petrol fiyatlarıyla, ileriki yıllarda enerji santalinin "para basmaya başlayacağını” öne sürdü.Avrupa’yı etkisi altına alan ekonomik krizin gölgesi altında olan İspanya için, yenilebilir enerji aynı zamanda çok büyük bir tasarruf olanağı sağlıyor. Euro bölgesinin güçlü ekonomilerinden kabul edilen İspanya, ekonomik krizde aldığı yaraları yenilenebilir enerjinin de yardımıyla sarmaya çalışıyor. Krizde işsizlik oranı yüzde 31.23’e çıkan Andalusia, bu alanda İspanya rekoru kırdı. Arias, 25 Mart’ta yerel seçimler olduğunu belirterek, “Üç yenilenebilir enerji projesi kriz nedeniyle ertelendi... Gelecekte bu sıkıntıları aşıp projeleri hayata geçirmek istiyoruz” dedi.
Emre Berk Sevinç
 

kemaleris

Üye
Katılım
27 Eki 2010
Mesajlar
143
Puanları
1
Yaş
39
helal olsun bizim her yerimizde akarsu nehir kış görmeyen güneyimiz var ama ama ama ...
 

spacebox

Üye
Katılım
2 Nis 2012
Mesajlar
18
Puanları
1
Yaş
32
gerçekten böyle büyük bir güneş enerjisi potansiyeline sahip bir ülkede yaşıyorken bizim de çok geç kalmadan böyle teknolojiler üretmemizde fayda var.
 

aula

Üye
Katılım
21 Şub 2008
Mesajlar
12
Puanları
1
Yaş
38
Bizim ORMAN arazilerimizde ağaç bile yok, (Çünkü kestiğimizin yerine yenisini dikmiyoruz.) açtığınız konu bizim gibi bir ülke için gülünç oluyor, (oysa halimiz neredeyse ağlanacak hal)
Yine de bir üniversitemizin de (Süleyman Demirel Üniversitesi ) üzerinde çalıştığı benzer bir proje var üzülmeyin...
http://www.yildiz.edu.tr/~okincay/dersnotu/gunesbacalari.pdf
 

Forum istatistikleri

Konular
122,205
Mesajlar
861,923
Kullanıcılar
438,706
Son üye
Abdullah CEBE

Yeni konular

Üst