Ustalık Belgesi Olmayan Üyelerimizin Dikkatine

aponal

Üye
T.C. Resmi Gazete

[FONT=&quot]ç) Uluslararası kurum ve kuruluşlardan alınan ve MEB tarafından denkliği sağlanan belgeler,[/FONT] [FONT=&quot] d) Yukarıdaki bentlerde sayılan belgelerden herhangi birine sahip olmamakla birlikte, inşaat ve tesisat işlerinde bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce çalışmış olduğunu, müteahhitten alınacak yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınacak belge ile kanıtlayıp, bu yazı veya belgelerle 1/1/2015 tarihinden önce müdürlük veya ilgili idareye başvurarak adına EK-3 Geçici Ustalık Yetki Belgesi düzenlenenlere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlar tarafından 32-40 saatlik eğitim sonucunda verilen belgeler, [/FONT]
[FONT=&quot] yetki belgesi olarak kabul edilir.[/FONT]
[FONT=&quot] (2) EK-3 Geçici Ustalık Yetki Belgesi verilebilmesi için, inşaat ve tesisat işlerinde çalıştığına ilişkin müteahhitten alınacak yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınacak belge ile bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren en geç 1/1/2015 tarihine kadar müdürlük veya ilgili idareye başvurulması zorunludur. Bu belgelerden biri ile başvurulması halinde, müdürlük veya ilgili idarece en geç üç iş günü içinde talep sahibi adına EK-3 formu düzenlenir. İlgili idare düzenlediği EK-3 formunun bir örneğini müdürlüğe gönderir.[/FONT]
[FONT=&quot] (3) Müdürlük veya ilgili idare tarafından 1/1/2015 tarihinden sonra EK-3 Geçici Ustalık Yetki Belgesi düzenlenemez. EK-3 Geçici Ustalık Yetki Belgesi 1/1/2017 tarihine kadar, inşaat ve tesisat işlerinde yönetmeliğin yayımı tarihinden önce çalışmış olduğuna dair müteahhitten alınan yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınan belgeler 1/1/2015 tarihine kadar ustalık yetki belgesi yerine geçer. Bu belgeleri haiz olan inşaat ve tesisat işlerinde çalışanlardan, belgelerin geçerlilik süresi içinde ayrıca birinci fıkrada sayılan ustalık yetki belgeleri istenmez.[/FONT]

USTALIK BELGESİ OLMAYAN ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE

şimdi bu nedemek oluyo

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
insaat işlerinde bundan sonra yetki belgesi olmayan kişiler tarafından elektrik işleri yapılamayacağı ve bunlar için belge alınması hakkında duyuru

insaat işlerinde bundan sonra yetki belgesi olmayan kişiler tarafından elektrik işleri yapılamayacağı ve bunlar için belge alınması hakkında duyuru

fayanscı ahmet abiye söyliyelimde bu kanunu bundan sonra inşaat elektrik işinide yapmasın artık...

fayanscı ahmet abiye söyliyelimde bu kanunu bundan sonra inşaat elektrik işinide yapmasın artık...

Gerçekten haklısınız.Bazı kişilerin çırak olarak başladıkları elektrik tesisat işlerinde daha sonra hiçbir belge olmadan devam ettiklerini görüyoruz.Bu yüzden bircok yangının sebebi olarak elektrik kontağı sebebi olmaktadır.

Bu kanunun tam metni ile ilgili yazı kurumlara geçen hafta dağıtıldı. Artık özellikle kamu kurumuna iş yapan firmanın en az ustalık belgesine sahip teknik elemanı sahada(işin başında) bulunmak zorunda. Biz bu konuya belediye olarak zaten dikkat ediyorduk değişen birşey olmadı.

Bu kanunun tam metni ile ilgili yazı kurumlara geçen hafta dağıtıldı. Artık özellikle kamu kurumuna iş yapan firmanın en az ustalık belgesine sahip teknik elemanı sahada(işin başında) bulunmak zorunda. Biz bu konuya belediye olarak zaten dikkat ediyorduk değişen birşey olmadı.
acaba o kanun metninin tamamını ekleyebilirmisiniz acaba buraya

benim mesleki ve teknik açık öğretimden 2çi sınıf yetki belgem var 1989 bu yıldan beri özel şirketlerde sigortalı olarak çalışmaktayım.ustalık belgesi almama gerek varmı.

Gerçekten haklısınız.Bazı kişilerin çırak olarak başladıkları elektrik tesisat işlerinde daha sonra hiçbir belge olmadan devam ettiklerini görüyoruz.Bu yüzden bircok yangının sebebi olarak elektrik kontağı sebebi olmaktadır.

size kanunen katılabilirim sadece benim yok belgem lakin belgesi olupta inşaat işleri yapan birçok elektrikçi benim bölgemde elime su dökemez ve iddalıyım belgesi oln 4 elektrikçi inşaatta oturmuş kalmış iskan alınırken.belgesi olan bu 4 esnaf bana gelip fikir alıyor. bir deyim vardır çok yerinde (ehliyet kullanmaz aracı şöför kullanır)

size kanunen katılabilirim sadece benim yok belgem lakin belgesi olupta inşaat işleri yapan birçok elektrikçi benim bölgemde elime su dökemez ve iddalıyım belgesi oln 4 elektrikçi inşaatta oturmuş kalmış iskan alınırken.belgesi olan bu 4 esnaf bana gelip fikir alıyor. bir deyim vardır çok yerinde (ehliyet kullanmaz aracı şöför kullanır)

Gerek şart ve yeter şart. Burada bilgi ve tecrübeniz o işi yapabilmeniz için yeterli olabilir ancak gerek şart diplomadır yani ehliyettir. Polis sizi ehliyetsiz yakalarsa merkezde misafir eder :)

Sn Gezer77 talimat olarak verilen yazının bilgisayar ortamında dökümünü bulamadım. Bulabilirsem paylaşırım.

dostum bu ülkede her geçen gün her şey değişiyor insanlarımız önceleri bir şeyler sormuyordu bilmiyorlardı bazı şeyleri artık herkes bilinçleniyor sana ilk önce belgeni soruyorlar başıma geldi bu belge olayını ciddiye al yoksa ileride seni zorluklar bekleyebilir .

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri