UPS'ye araba aküsü takılır mı?

Evet, var olan destek süresini uzatmak için 12 volt 7.2 A'lik jel akü çıkarılıp yerine 12 volt, 60 A-h' lik Jel akü takılabilir, bu mümkündür. Derin deşarj özelliği araç starter akülerinde olmadığından jel akünün seçilmesi daha iyi olur. Bu yeni durumda UPS'nin şarj devresi çok aşırı ısınıp yanamaz, ancak yeni akünün tam şarjla dolması çok uzun zamanları alır. Bu nedenle bu yeni akünün max. 6 A veren harici bir akü şarj cihazıyla doldurulması gerekir, çünkü UPS'nin kendi şarj devresiyle en fazla 0.72 A 'lik şarj akımı 60 A-h'lık bu yeni aküye verilebilir. Bir de akü amper-h değerleri birbirlerinden çok farklı olduğundan 7.2 A-h ve 60 A-h, 12 volt jel akü UPS'ye paralel bağlı kalamaz, sadece 60 A-h'liği bağlı olarak kalabilir. Kolay gelsin

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Evet, var olan destek süresini uzatmak için 12 volt 7.2 A'lik jel akü çıkarılıp yerine 12 volt, 60 A-h' lik Jel akü takılabilir, bu mümkündür. Derin deşarj özelliği araç starter akülerinde olmadığından jel akünün seçilmesi daha iyi olur. Bu yeni durumda UPS'nin şarj devresi çok aşırı ısınıp yanamaz, ancak yeni akünün tam şarjla dolması çok uzun zamanları alır. Bu nedenle bu yeni akünün max. 6 A veren harici bir akü şarj cihazıyla doldurulması gerekir, çünkü UPS'nin kendi şarj devresiyle en fazla 0.72 A 'lik şarj akımı 60 A-h'lık bu yeni aküye verilebilir. Bir de akü amper-h değerleri birbirlerinden çok farklı olduğundan 7.2 A-h ve 60 A-h, 12 volt jel akü UPS'ye paralel bağlı kalamaz, sadece 60 A-h'liği bağlı olarak kalabilir. Kolay gelsin
Hocam asıl sorun da bu zaten benim aküm jel akü değil maalesef kurşun asit bir akü. Ayrıca 4-5 yıllık bir akü birkaç ay önce arabanın marş motoru düzgün çalışmadığı için söküldü. Ben de bu aküyü değerlendirmek istiyorum.

Hocam asıl sorun da bu zaten benim aküm jel akü değil maalesef kurşun asit bir akü. Ayrıca 4-5 yıllık bir akü birkaç ay önce arabanın marş motoru düzgün çalışmadığı için söküldü. Ben de bu aküyü değerlendirmek istiyorum.
Madem elde değerlendirilmek istenen bir akü var kaybedecek bir şey yok demektir. Sonuçta iş görmese bile geri dönüşüm ücreti bakidir. O zaman 60Ah akü cihaza bağlanıp bir kaç saatte bir ya da günaşırı, ne kadar akım çektiği ve gerilimi ölçülerek takip altında tutularak deneme yapılabilir. Çünkü ups'teki şarj katı muhtemelen 7Ah akü için (1/10) 350mAh gibi bir akımla ya da biraz daha fazlasıyla şarj edecektir. O da 60Ah akünün boşluğuna göre günlerce sürede tam dolu hale geleceği anlamına gelir. Akü çıkma olunca 15-20Ah akım bile iş görecektir. Bir hafta sonra diyelim, 13,6 volt veya üzerine çıktığında ac besleme kesilerek, bağlı cihazı ne kadar süre çalıştırdığı kontrol edilebilir. Ona göre işe yarayıp yaramayacağına karar verilir.
Bendeki bir kaç sene olunca ilk başta pc ve monitörü 10-12 dakika beslerken şimdilerde bekleme durumunda elektrik kesilince 5-10 dakikada komle kapanıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri