UPS hiç tepki vermiyor

hikmetttt

Üye
S.a arkadaşlar Letgo dan POWERFUL PL-1000 serili 2 ci el bi Ups aldım ucuz bi fiyata aldım aldığım kişi evde denedim çalışıyor dedi şimdi aldığım kişiye ulaşamıyorum ama neyse biz çözeceğiz.
Ürün boşta iken on-off dümesine basınca led filan yanmıyor tepki yok input dan şebekeye bağladım 3 saat durdu yine ne led yandı çalışmadı da aküler boşta ölçütüm 6+6=12,8 v var işde [emoji3] dışarıdaki ve içerdeki sigorta ölçütüm sağlam şebekeden gelen 220 rolenin bacağına kadar ölçtüm geliyor ama yok Ups çalışmıyor 220 verince role lerden de ses gelmiyor çok az bi elektronik bilgim var ama çözemedim sorun ne yardım cı olursanız şimdiden teşekkürler.
Screenshot_20171209-212042.jpg

Merhaba. 6 volt olarak ölçtüğünüz 2 akünüz hiç bir iş yapamaz durumda görünüyor. Çünkü sağlıklı aküler uzun süre bekleseler veya 3 saatte şarj olsalar mutlaka 12 - 13.2 volt dc.' ler arasında voltajları olmalıydı. Çok uzun zaman şarjsız kalıp 6 voltlara kada düşen aküler içten sulfatlandığı için ups'de bir görev yapamaz.

UPS'nin akü şarj devresinin sağlamlığını teyit ederek bu işe başlayın. Aküler seri olarak UPS'ye bağlıyken akü kutup başlarında avometrenin dc ölçüm kısmıyla yapılan ölçümde voltaj gittikçe yükseliyorsa UPS'nin akü şarj devresi sağlamdır. Ancak şarjdan kesildiğinde aküler yine 6 voltu hiç geçmiyorsa kesin ölmüştür, UPS'de kullanıma uygun değildir, o takdirde yenileriyle değiştirin. Şarj kontrol devresi sağlamsa sorun bu akülerin değişimiyle çözülür. Power-on butonuna basıldığında UPS power ledinin yanmamasının akülerin yeterli elektriği verememesi dışında başka hiçbir izahı yoktur.

Bir de akülerin UPS'ye girişinden önce cihaz devre kartında bir sigorta varsa onun atıp atmadığına (Sigortayı avometrenin omaj ölçüm kısmında ölçüp) 2. öncelikli olarak bakın. Ama bundan olduğunu sanmıyorum, çünkü akülerin kutup başı gerilimleri çok düşüktür, kesinlikle akülerle ilgili bir sıkıntıdan kaynaklıdır. Kolay gelsin.

İlginiz için çok teşekkürler ama asıl sorun ups şebekeden gelen enerjiyi input dan verince ne led yanıyor nede tepki veriyor yani aküye bağlamadan transformatör e enerji gelmiyor

Merhaba. 6 volt olarak ölçtüğünüz 2 akünüz hiç bir iş yapamaz durumda görünüyor. Çünkü sağlıklı aküler uzun süre bekleseler veya 3 saatte şarj olsalar mutlaka 12 - 13.2 volt dc.' ler arasında voltajları olmalıydı. Çok uzun zaman şarjsız kalıp 6 voltlara kada düşen aküler içten sulfatlandığı için ups'de bir görev yapamaz.

UPS'nin akü şarj devresinin sağlamlığını teyit ederek bu işe başlayın. Aküler seri olarak UPS'ye bağlıyken akü kutup başlarında avometrenin dc ölçüm kısmıyla yapılan ölçümde voltaj gittikçe yükseliyorsa UPS'nin akü şarj devresi sağlamdır. Ancak şarjdan kesildiğinde aküler yine 6 voltu hiç geçmiyorsa kesin ölmüştür, UPS'de kullanıma uygun değildir, o takdirde yenileriyle değiştirin. Şarj kontrol devresi sağlamsa sorun bu akülerin değişimiyle çözülür. Power-on butonuna basıldığında UPS power ledinin yanmamasının akülerin yeterli elektriği verememesi dışında başka hiçbir izahı yoktur.

Bir de akülerin UPS'ye girişinden önce cihaz devre kartında bir sigorta varsa onun atıp atmadığına (Sigortayı avometrenin omaj ölçüm kısmında ölçüp) 2. öncelikli olarak bakın. Ama bundan olduğunu sanmıyorum, çünkü akülerin kutup başı gerilimleri çok düşüktür, kesinlikle akülerle ilgili bir sıkıntıdan kaynaklıdır. Kolay gelsin.
Sanki biyerde bütün kapılar kapalı büyük ihtimal sıkıntı kart devresinde ama nerde roller de olsa hepsindemi sıkıntı var

Moderatör tarafında düzenlendi:
O zaman UPS'nin 220 volt Şebeke girişindeki geçme fiş-soket bağlantısını söküp bu uca kadar 220 volt ac tam olarak geliyor mu, onu avometrenin ac kısmından dikkatle cihaz prize takılıyken ölçün ve bu 220 volt ac geçme soketin pcb alt bacaklarındaki pimlerde 220 volt ac'yi geçirmeyen herhangi bir soğuk lehim, bakır yollarda kopma, kırılma,vb. var mıdır, bir de o kritik noktaya bir büyüteçle dikkatlice bakın. Bu noktalarda herhangi bir pürüz çıkmazsa o zaman direk cihazın devre kartından veya 220 volt ac'yi algılayıp örneğin elektrik kesik değilken by-pass için bu röleleri sistemli olarak çalıştıran akıllı entegrelerin iç yapısından veya onlardan önce devreyi örneğin entegrelerin 12 volt dc ile beslenmesini tamamlayan diyot, zener diyot, vb. bazı basit devre koruma veya devre tamamlama elemanlarından kuşkulanmanız gerekecektir. Kolay gelsin.

Role bacaklarına kadar ac geliyor büyük ihtimal kart üzerinde bi sıkıntı var bütün roleler kapalı çalışmıyor

İlk başta rölelelr çekmez hatta çekmediğinden aküyü de şarj etmiyor aynı durumu bizzat yaşadım işyerimden akü yüzünden perte çıkan ups te. Aküyü dışarıda şarj edip sonra içine dahil etmen gerekir. Akü konusu ise ayrı muamma ucuza getirmeye bakmış anlaşılan içindeki akü 12v 7 - 9A olmalıydı!

aküyü dışardan şarz etsem sıkıntı çözülecekmi! ama Ups ler elektrik gitdikdsen sonra akü bitene kadar sistemi çalıştırıyor her akü bittiğinde aynı sıkıntıyı çekecemmi ?

İlk başta rölelelr çekmez hatta çekmediğinden aküyü de şarj etmiyor aynı durumu bizzat yaşadım işyerimden akü yüzünden perte çıkan ups te. Aküyü dışarıda şarj edip sonra içine dahil etmen gerekir. Akü konusu ise ayrı muamma ucuza getirmeye bakmış anlaşılan içindeki akü 12v 7 - 9A olmalıydı!
şimdi boş şarz edemiyor sa her bittiğinde nasıl jarz edecek sıkıntı dışardan bir kere jarz etmemle düzelecekmi ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
aküyü dışardan şarz etsem sıkıntı çözülecekmi! ama Ups ler elektrik gitdikdsen sonra akü bitene kadar sistemi çalıştırıyor her akü bittiğinde aynı sıkıntıyı çekecemmi ?
Devrede sıkıntı yoksa %99 çalışır, hayır her batarya bitiminde değil zira akü pili 11,8v inmeden desteği kapatıyor daha doğrusu ups devresinin 20 dk. gibi destek tasarımı bu sebepli.

Bir yolu daha var elektriksel kilitleme için ama ciddi bilginiz olması gerekir ve çarpılma riskiniz var bu yüzden ondan hiç bahsetmiyeceğim!

Devrede sıkıntı yoksa %99 çalışır, hayır her batarya bitiminde değil zira akü pili 11,8v inmeden desteği kapatıyor daha doğrusu ups devresinin 20 dk. gibi destek tasarımı bu sebepli.

Bir yolu daha var elektriksel kilitleme için ama ciddi bilginiz olması gerekir ve çarpılma riskiniz var bu yüzden ondan hiç bahsetmiyeceğim!
1 yöntem olarak aküleri bi şarz edim. 2 olarak ben elektrikçiyim diğer yötemide söğleyin de bidaha sizinkadar yardım cı olacak birisini bulamıya bilirim ayrıca teşekkürler ilginiz için

1 yöntem olarak aküleri bi şarz edim. 2 olarak ben elektrikçiyim diğer yötemide söğleyin de bidaha sizinkadar yardım cı olacak birisini bulamıya bilirim ayrıca teşekkürler ilginiz için
Estağfurullah, elektrikçiysen o zaman elektriksel kilitlemeyi bilirsin, ilgili röleyi yani akü sağlıklı - şarjlı gibi davranıp elektriği üzerinden geçiren röleyi aktif etmen yeter. Bunu sana gösterebilmem için de ups in devre kartının resimlerine ihtiyaç olacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri