UPS anlık gücü kesmesi neden olur.

msafak

Üye
Selamlar, 1 adet bilgisayar ve monitör bağladığım UPS son 1-2 aydır en ufak elektrik dalgalanmasında gücü anlık olarak kesmeye başladı. Gücü kesmekten kastım; "tak-tak" diye tabir edebileceğim bir ses çıkarıyor (muhtemelen minik bir sigorta benzeri bir şey) ve bilgisayar kapanmasa bile monitör kapanıp açılıyor. Son 1 haftadır bu 10-15 saniyede bir olmaya başladı. Bende artık dayanamayıp içini açıp görünürde bir sorun var mı diye kontrol etmek istedim. Gözle görülür bir problem görünmüyor. Sadece 1 yıl önce yeni alıp taktığım akünün (-) kutup başında küfe benzer yeşil bir şey oluştuğunu gördüm. Ne olduğunu anlamadım, resim olarak alta ekliyorum. 3 sorum var.

1. Küfe benzeyen bu şey nedir, neden olur, sorun oluşturur mu?
2. Problemin bundan (aküden) kaynaklanma olasılığı nedir?
3. Ne yapmamı önerirsiniz?

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    298.1 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
UPS NİN BASKI DEVRESININ RESMİNİDE ATARSAN DAHA IYI OLUR

Çok fazla elektronik bilgim yok o yüzden devre kartını sökmek gibi bir şey girişmedim. Zaten yanık vs gibi bir şey görünmüyor. Bir kaç açıdan çekmeye çalıştım ama kablolar biraz fazla engel oldu.

Ekli dosyalar

• 20190919_122100.jpg
    20190919_122100.jpg
    332.9 KB · Görüntüleme: 36
  • 20190919_122128.jpg
    20190919_122128.jpg
    352.9 KB · Görüntüleme: 29
  • 20190919_122141.jpg
    20190919_122141.jpg
    322 KB · Görüntüleme: 27
  • 20190919_122209.jpg
    20190919_122209.jpg
    371 KB · Görüntüleme: 27
Üstat oksitlenme yapmış olma ihtimali var. Devreyi tamamlayamıyor ise çökme yapabilir ( Enerji kesintisi devreyi tamamlayamadığı için ). Benden tavsiye mutfakta kullanılan süngerin telli kısmı ile limon tuz karıştırıp üstünü temizlemen. Sonra kurulayıp tekrar denemen yada akü test cihazları ile akünde sıkıntı var mı yok mu ölçmen.

Üstat oksitlenme yapmış olma ihtimali var. Devreyi tamamlayamıyor ise çökme yapabilir ( Enerji kesintisi devreyi tamamlayamadığı için ). Benden tavsiye mutfakta kullanılan süngerin telli kısmı ile limon tuz karıştırıp üstünü temizlemen. Sonra kurulayıp tekrar denemen yada akü test cihazları ile akünde sıkıntı var mı yok mu ölçmen.
Hocam, şimdi UPS'e bağlı monitör ve bilgisayarın fişini çıkarıp açtığımda yine aynı şekil davranıyor. Monitörü doğrudan şebekeye bağladığımda da aynı sorun devam ediyor. Bilgisayarı şebekeye doğrudan bağlayıp denemeye cesaret edemiyorum.
Şebekeden gelen elektrikte bir bokluk var ama bunu kendi imkanlarımla nasıl dengeleyeceğim onu bilmiyorum. UPS şimdiye kadar işimi görüyordu ama şimdi o da çaresiz kalmışa benziyor.

İLK ÖNCE ŞEBEKEDE SORUN OLSA EVDE BULUNAN DİĞER CIHAZLAR ÇALİŞMAZ UPS AKÜNÜN AKIM DEGERİ ÇOK DÜŞTÜĞÜ İÇİN HEM ŞARJ ESNASINDA HEMDE DEŞARJ ESNASINDA UPS SIKINTI YAPAR ENERJİ KESİLMELERİNDE AKÜ DEVREYE GİRER 12 VOLT AKÜ 8 VOLTTUN ALTINA DÜŞTÜMÜ BİRDAHA ŞARJ OLMAZ ÖNCELİKLE AKÜ AKIM ALTINDA KAC GÖSTERİYO BUNU ÖLÇMEN LAZIM
AKÜ ZARAR GÖRDÜYSE AKÜ ŞARJ EDERKEN CIKIŞ FREKANSINI BOZDUGU İÇİN MONİTÖR VE PC ONDAN CALİŞMİYORDUR AKÜNÜN VOLTAJINA BAKMAN LAZIM

Merhaba. Line-interaktif (şebekeyle sürekli iletişimli) olan LITE UPS'lerde, gelen Şebeke voltajında küçük dalgalanmalarda, UPS şebeke akımını bu by-pass'la olan iç bağlantısından kesip anlık olarak kendi akü-inverterini devreye alıp bu farklı voltajı regüle etmeye çalışır, bu esnada duyulan sesler by-pass 'dan akü-invertere geçişi esnasında duyulan sesler olup çok normaldir. Monitörün kapanması olayı ise bence apayrı bir konudur, güç (power) kablosu bağlantısında arayüzlerdeki bazı temassızlıklardan, kötü temastan, vb. olabilir, kablo içi kırılmaları, vb. kaynaklı olabilir.
1- Küfe benzeyen yeşil toz, bakır karbonat olup. bakır veya onun bileşimi olan metallerde nemli hava, oksijen ve karbondioksitle olur, kablo pabucu içini ve - kutup başını karbonatlı suyla dikkatlice silip temizlerseniz bunlar giderilir.
2- Monitörün açılıp kapanması monitör içindeki bir iç (devre) sıkıntısıyla veya güç kablosundaki kötü temasla, priz çoğaltıcılı uzatmadaki, UPS'deki topraklı prizlerdeki kötü olan temaslarla, oksitlerle, vb. direk ilgili olabilir.
3- Kuru akünün kutup başlarını, kablo pabuçlarının dış, iç yüzeylerini oksitlerden iyice temizleyip UPS'yi yine kullanmaya devam edin. 10-15 sn 'de bir UPS'den bu röle seslerinin gelmesi, eğer şebekenizdeki dalgalanmalar tam bu saniyelere karşılık geliyorsa normal, ama gelmiyorsa ve gelişigüzel oluyorsa UPS iç devrelerinde soğuk lehim ,vb. iç bağlantı zafiyetleri oluşmuş da olabilir. Ancak UPS'niz çok eskiyse bu durum olabilir, çok yeni UPS'lerde soğuk lehimin ve buna benzer zafiyetlerin görülmemesi lazımdır. Kolay gelsin.

Sanırım karbonatlı suyla akünün kutup başlarını temizlemek işe yaradı. :D En azından yarım saattir öyle gibi görünüyor. Teşekkürler @binbaşı

İLK ÖNCE ŞEBEKEDE SORUN OLSA EVDE BULUNAN DİĞER CIHAZLAR ÇALİŞMAZ UPS AKÜNÜN AKIM DEGERİ ÇOK DÜŞTÜĞÜ İÇİN HEM ŞARJ ESNASINDA HEMDE DEŞARJ ESNASINDA UPS SIKINTI YAPAR ENERJİ KESİLMELERİNDE AKÜ DEVREYE GİRER 12 VOLT AKÜ 8 VOLTTUN ALTINA DÜŞTÜMÜ BİRDAHA ŞARJ OLMAZ ÖNCELİKLE AKÜ AKIM ALTINDA KAC GÖSTERİYO BUNU ÖLÇMEN LAZIM
AKÜ ZARAR GÖRDÜYSE AKÜ ŞARJ EDERKEN CIKIŞ FREKANSINI BOZDUGU İÇİN MONİTÖR VE PC ONDAN CALİŞMİYORDUR AKÜNÜN VOLTAJINA BAKMAN LAZIM
büyük harf kullanmasan herkes seni daha çok sever, hadi ben yaşlıyım kulaklarım duymuyor bana bağırarak söyleyebilirsin ama, buradakiler sağır değil. internet görgü kurallarına uymanı tavsiye ederim, lütfen bir dahaki sefere caps lock tuşu kapalıyken yanıt ver yada soru sor.

paskomya
ilk önce özürdilerim ama çaliştiğim şirkette tüm iletiler büyük harfle olmak zorunda bu yuzden alışkanlıktan dolayı öyle yazıyorum genede özürdilerim kusura bakmayın

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri