Trifaze Rezistans Yıldız Bağlantı

Olgungökçe1 konumuz rezistans motor değil arkadaşına yanlış bilgi verme. Arkadaşlar çok güzel açıklamalar yapmışlar. Scorpia ve gençarkadaşın yazdıklarını oku. Ondan sonra yorum yapabilirsin. Selam.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
işim gereği bugüne kadar bir çok boiler kazanına trifaze rezistans taktım. fakat geçen gün gördüğüm başka bir elektrikçinin yaptığı bağlantı kafamı karıştırdı, elektrikçi arkadaşımız trifaze rezistansın boştaki üç adet ucuna üç fazı bağlamış fakat her bir rezistansın geriye kalan diğer uçlarının köprülendiği kısıma da nötr bağlamış.
ben bugüne kadar yaptığım bağlantırlarda köprülenmiş üç uca nötr bağlamıyordum sadece boştaki üç uca üç fazı bağlıyordum fakat bu durum kafamı karıştırdı sizce hangisi doğrudur

Ekli dosyayı görüntüle 37696
Merhaba, can güvenliği için herhangi bir eleman kullanıyor musunuz rezistans kumanda devresinde.

şu anda rezıstansların direnç değerleri aynı olduğu için üzerlerine düsen voltaj aynı olacaktırç fakat notr bağlanmadığı takdirde rezistans omajlarında herhangi bir sebeble omaj değişimi olursa potansiyel fark kayacak ve rezistanslara farklı voltajlar gelecek. birisi 195 diğeri 235 v olabilir. bunu önüne de geçmek için yıldız noktası notr hattı bağlanmalıdır.

şu anda rezıstansların direnç değerleri aynı olduğu için üzerlerine düsen voltaj aynı olacaktırç fakat notr bağlanmadığı takdirde rezistans omajlarında herhangi bir sebeble omaj değişimi olursa potansiyel fark kayacak ve rezistanslara farklı voltajlar gelecek. birisi 195 diğeri 235 v olabilir. bunu önüne de geçmek için yıldız noktası notr hattı bağlanmalıdır.
Nötr bağlanmadığı takdirde devre, seri bağlı eşdeğer direnç devresi haline dönüşeceği için voltaj eşit bölünerek her bir rezistans için 195V olacaktır (kirchhoff voltaj kanunu).

Nötr bağlanmadığı takdirde devre, seri bağlı eşdeğer direnç devresi haline dönüşeceği için voltaj eşit bölünerek her bir rezistans için 195V olacaktır (kirchhoff voltaj kanunu).
fakat herhangi bir arızai sebeple rezistanslarda olusabilecek bir direnc değişimi esdeğer direnc devresini bozacak ve dirençler üzerinde aynı olmayan gerilimler düşecek.

Rezistans bu. Fitrati geregi bozulacak. Biz buna ariza diyoruz. Kirecten dolayi isi transfer edemez patlar imalat nedeniyle patlar susuz kalir patlar...

Vs. V.s. ben omurluk calisan rezistans gormedim.

Rezistans bu. Fitrati geregi bozulacak. Biz buna ariza diyoruz. Kirecten dolayi isi transfer edemez patlar imalat nedeniyle patlar susuz kalir patlar...

Vs. V.s. ben omurluk calisan rezistans gormedim.
Evet, patlar. Zaten ana konu "trifaze, yıldız bağlı resiztans devresinde 1 rezistans arızalanarak devre dışı kalırsa ve yıldız ucu nötr'e bağlı değilse diğer 2 rezistansa gelen voltaj değeri 190V olur" şeklinde önceki mesajda yazılmıştı.

fakat herhangi bir arızai sebeple rezistanslarda olusabilecek bir direnc değişimi esdeğer direnc devresini bozacak ve dirençler üzerinde aynı olmayan gerilimler düşecek.
Sayın 8408; rezistansın birinin patlamak, devre dışı kalmak dışında direnç değişimine uğraması ve devrede kalması sonucu yıldız noktasının kaymasına değinmiş yazısında.
Rezistansın arızalanarak patlaması-devre dışı kalması dışında omaj değişikliğine uğramasının nasıllığı hakkında öngörüsü soruldu.

Evlerde notur kopmasi sonucu 3 fazli sistemlerde voltaj dusumu de voltaj yukselmeside yasaniyor. Fazlar arasi yuk esit dağılmadıği icin.

Evet yildiz noktasi kayiyor.

Bunda hemfikiriz.

Sonuçta;
Yıldız noktası nötr'e bağlı eşdeğer 3 rezistanstan biri arızalanıp devre dışı kalırsa diğer ikisine giden voltaj 380/2V olur.
Örneğin birine 175V diğerine 205V gitmez.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri