Trifaze Rezistans Yıldız Bağlantı

osmosis

Üye
işim gereği bugüne kadar bir çok boiler kazanına trifaze rezistans taktım. fakat geçen gün gördüğüm başka bir elektrikçinin yaptığı bağlantı kafamı karıştırdı, elektrikçi arkadaşımız trifaze rezistansın boştaki üç adet ucuna üç fazı bağlamış fakat her bir rezistansın geriye kalan diğer uçlarının köprülendiği kısıma da nötr bağlamış.
ben bugüne kadar yaptığım bağlantırlarda köprülenmiş üç uca nötr bağlamıyordum sadece boştaki üç uca üç fazı bağlıyordum fakat bu durum kafamı karıştırdı sizce hangisi doğrudur

apg0oo.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Nötründe bağlanması en doğru olanıdır.Bağlanmadığı zaman,rezistanslardan bir tanesinde
kopma olması halinde,diğer rezistanslara,220 volt yerine 190 v geleceği için,ısıtma gücü
azalır.Tek fazın sigortasının atması durumu için de ,aynı durum sözkonusudur.

Arkadaşınızın bağlantısı daha güvenlidir. Şöyle ki:
Her ikinizde rezistansları yıldız bağlıyorsunuz. Diyelim ki trifaze rezistansın bir fazının olduğu kısım patladı. Sizin nötürsüz bağlantınızda sağlam kalan iki kısım 380V'a seri bağlanacak. Yani her bir rezistansa 190V düşecek. Bu durumda da rezistanslar tam randımanlı çalışmayacak (ta ki farkedene kadar). Ama arkadaşınızın yıldız noktasını nötürle irtibatlandırdığı bağlantıda, sağlam kalan iki kısımda da 220V olacak.

hocam, 220 V yerine 190v. gelmesi durumunu çözemedim ?

Rezistans dirençleri eşit olduğundan,380 v ,iki direnç üzerinde 380 / 2 = 190 v olarak et-
ki yapar.

peki sağolun bundan sonra köprülenmiş uca nötr bağlıyacağım.

sanırım yıldız baglantılı;fırının içinde sag ve sol yanaklarda rezistans var sag tarafın ısınması yok şu anda voltaj giriş çıkış yapıyor fakat rezistans ısınmıyor ne önerirsiniz ne yapmalıyım?

üç faz kendi arasında nötr oluşturur. Rezistanslar sağlam iken sorun olmaz. Ama birisinin kopması halinde yıldız noktası bozulacağı için hiç bir rezistans çalışmaz. Nötr bağlı olursa sağlam olan rezistanslar çalışmaya devam eder. Isoorkunun problemide sanırım nötr bağlantısı yok bakıp incelemek gerekir. Selamlar

s.a kardeşim senın bağladığın doğru..o arkadaşın bağladığını şu şekılde duşun...yıldız motorun koprulu uçlarına notur vermış...bence tehlıkelı...zaten rezıstans yıldız bağlıdır...sen devam et o bağlantı doğru...

s.a kardeşim senın bağladığın doğru..o arkadaşın bağladığını şu şekılde duşun...yıldız motorun koprulu uçlarına notur vermış...bence tehlıkelı...zaten rezıstans yıldız bağlıdır...sen devam et o bağlantı doğru...

Sn Olgungökçe'nin cevabı yanlıştır. Yıldız bağlı motorda sargının biri açık devre olduğunda motor iki faza kalır, motor yük momentini yenmekte zorlanır şebekeden fazla akım çeker koruma elemanı devreye girer. Direnç konusunda Sn Gençarkadaş ve Fahri Yetiş bey'in verdiği bilgiler doğrudur. Sn Osmosis kafanızın karışmaması için cevap yazma mecburiyeti duydum.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri