Trifaze meskeni monofaze dönüştürme

ottomantr

Üye
merhabalar tek katlı müstakil bir evim var yeni abonelik çıkardım fakat nötr kopmasına karşı endişeliyim dağıtım panosu girişini tek fazla ile şöntlesem kaçak akım rölesini işlevini görür mü emin olamadım malum trifaze olduğu için veyahutta daha mantıklı bir yöntemi varmıdır acaba teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Nötr kopması,
Şöntlemenin kaçak akım rölesi işlevi görmesi,
birbirleri ile alakası nedir?

Üç fazda nötr kopmasından endişe ediliyor. Röle tek fazda da işlevini yapar ama böyle bir değişiklik tesisatın durumunu nasıl etkiler buna bakmak lazım. Elektrikçi bakacak ona da.

merhabalar tek katlı müstakil bir evim var yeni abonelik çıkardım fakat nötr kopmasına karşı endişeliyim dağıtım panosu girişini tek fazla ile şöntlesem kaçak akım rölesini işlevini görür mü emin olamadım malum trifaze olduğu için veyahutta daha mantıklı bir yöntemi varmıdır acaba teşekkürler

Tesisatın bir fazlı yâda 3 fazlı olması notur kopmasına karşı avantaj yada dezavantaj sağlamaz. Tek fazla şöntlemeniz de kaçak akım koruma görevi yapmaz bilen birine durumu anlatın profesyonel yardım alın sizin çözebilecegiz bir şey değil.

Tesisatın bir fazlı yâda 3 fazlı olması notur kopmasına karşı avantaj yada dezavantaj sağlamaz. Tek fazla şöntlemeniz de kaçak akım koruma görevi yapmaz bilen birine durumu anlatın profesyonel yardım alın sizin çözebilecegiz bir şey değil.
tesisatta 3 faz yerine tek faz olduğunda nötr kopması durumunda iç tesisatı korur diye düşündüm çünkü ortak nokta oluşup fazlar kendi arasında nötr oluşturmayacak bu durumda sadece cihazların çalışmasını engeller ayrıca nötr kopuğu şebekeden kaynaklanırsa da sadece sayaç zarar görürse görür diye düşündüm en azından bina içi zarar görmeye bilir diye düşündüm

tesisatta 3 faz yerine tek faz olduğunda nötr kopması durumunda iç tesisatı korur diye düşündüm çünkü ortak nokta oluşup fazlar kendi arasında nötr oluşturmayacak bu durumda sadece cihazların çalışmasını engeller ayrıca nötr kopuğu şebekeden kaynaklanırsa da sadece sayaç zarar görürse görür diye düşündüm en azından bina içi zarar görmeye bilir diye düşündüm

Alakası yok dışardan koptu notur bu defa senin cihazlar çatır çatır yanar. Tek çözüm Kontaktor ve faz koruma rölesi ile yapacağın koruma dir. Başka da yolu yok.

Nötr direkten koparsa evinize tek faz gelmesinin bir anlamı olmaz. Sizin evinize R fazı gelsin başka bir komşunuza da S fazı. Nötr koparsa sizin R fazına bağlı alıcı ile komşunuzun S fazına bağlı alıcı bir birine seri şekilde R-S (faz-faz) arasına bağlanmış olurlar.

sağlam bi topraklama kazığı çakıp bahçeye nötrü oraya da girse nasıl olur ben de bi soru ilave edeyim ustalarıma

sağlam bi topraklama kazığı çakıp bahçeye nötrü oraya da girse nasıl olur ben de bi soru ilave edeyim ustalarıma
sıfırlama olmaz kaçak akım rölesi olan tesisatta attırır rölenin gerisinde de olsa sıfırlama işlemi yinede sağlıklı kabul edilmiyor o yöntem
Nötr direkten koparsa evinize tek faz gelmesinin bir anlamı olmaz. Sizin evinize R fazı gelsin başka bir komşunuza da S fazı. Nötr koparsa sizin R fazına bağlı alıcı ile komşunuzun S fazına bağlı alıcı bir birine seri şekilde R-S (faz-faz) arasına bağlanmış olurlar.
o şekilde benimde aklıma gelmişti fakat en azından benim tesisattan kaynaklı veya abone bağlantımın direk bağlantısından oksit kaynaklı vs nötr geçirmezliği esnasında faydası olabilir ama yinede tam koruma istiyorsak gerilim koruma ve kontaktör ile tesisatı beslemek galiba

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t

Yeni konular

Geri