Tribe Düşen Jeneratör Şalteri

Şalteriniz 1600 amp.Şalter altında görülen
kablolar dışında başka bağlantı varmı ?
Projeyi istedim henüz gelmedi ama bildiğim kadarıyla yok. Jeneratörden direk yük barasına gider.
Jeneratör tarafında oluşan herhangi bir arıza da şalteri trip konumuna alıyor olabilir.
Eğer herhangi bir hata bulamıyorsanız şalterinize Bakım yapın/yaptırın.Bende benzer bir olaydan şalter bakımı sonrasında kurtulmuştum.
Olabilir, dikkate alacağım, teşekkürler.
Acil durdurna, emniyet rölesi ,benzeri yerlerden uzaktan açtırma sinyali geliyor olabilir, çizime bakıp sorunu aramak gerekir,,
Projeyi istedim bakacağım, teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar, jeneratör üzerinde motorlu TMŞ mevcut. Fotoğrafını da ekledim. Jeneratör çalışıyor ama şalter trip hatası verip tribe düşüyor. Jeneratör üzerinde görünen bir sorun yok, yük tarafında bir sorun olabilir mi? Bir de şunu öğrenmek istiyorum. Motorlu şalter tribe düştükten sonra tribi düzeltmek için dışarıdan müdahale mi gerekiyor yoksa motor tekrardan şalteri kurar mı? Bu iki sorunun cevabı için bilginizi rica ederim.
Trip durum daki şalter resetlemeden tekrar kurmaz.Fotodaki şalterde açma-kapama ve düşük gerilim bobinleri var. Eğer ki şalter tekrardan kuruyorsa kumanda devresinde bir arıza vardır.

Trip durum daki şalter resetlemeden tekrar kurmaz.Fotodaki şalterde açma-kapama ve düşük gerilim bobinleri var. Eğer ki şalter tekrardan kuruyorsa kumanda devresinde bir arıza vardır.
Çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz. Trip hatası verdikten sonra şalter bu konuma geçiyor.

Bir de şunu soracağım. Fotoğraf üzerinden, düşük gerilim, açma ve kapama bobinleri olduğunu nasıl anladınız, öğrenebilir miyim?

Çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz. Trip hatası verdikten sonra şalter bu konuma geçiyor.

Bir de şunu soracağım. Fotoğraf üzerinden, düşük gerilim, açma ve kapama bobinleri olduğunu nasıl anladınız, öğrenebilir miyim?
şalterdeki kablo bağlantılarından .şalter trıp durumuna düşüyor ise şalterdeki 0-I göstergesi arada kalır (ne 0 nede I gösterir) ortada olur.Atmış oldugunuz foto arıza durumunun ise şalter tripde değil OFF durumunda.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    68.5 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
yukte bır sıkıntı olmadıgından emın olmanız gerekır
.yukte sıkıntı yoksa salterın etü modulune bakmak lazım

ETÜ modülü nedir tam olarak?
şalterın termik koruma modulu .( net olmasada bır ıhtımal)
şalterınızın actırma ucuna gelen kablonun nerden sınyal aldıgını bulursanız sonuca daha cabuk ulasırsınız
ayrıyeten şaltere gelen actırma ve dusuk gerılım kablolarınıda takıb etmek gerekır
dsuk gerılım bobınıne gelen enerjı kesılırse salter devre dısı olur
bır baska ıhhtımal salterın actırma ucuna enerjı geldıgınde salter devre dısı olur .
şalter devredısı oldugunda dusukgerılım ucundakı sınyal kesılmıste olabılır yahut actırma ucuna gelen klemense sınyal gelmıs olabılır . salterı devre dısı bırakan unsurun actırma bobınıne gelen sınyaldenmı yoksa dusuk gerılım bobınıne gelen sınyalın kesılmesınden dolayımı oldugunu bulmanız gereklı .
sonrasında kablo takıbı yaparak bır sonuca varılabılır

Son düzenleme:
yakınlarda başıma geldi. schneider marka 1600A dijital göstergeli kurma motorlu, açtırma bobinli şalterde.
jenerator 600A cekerken şalter göstergesi 900A gösteriyor bir süre sonrada gösterge 5000A'i gösterip tripe geçiyordu. servise gönderdik. akımı ölçen komponentlerde arıza oldugunu söylediler. sendede bu olabilirmi? çalışma sırasında ampermetre ile takip edebilirsin.

Cevaplar için teşekkür ederim herkese. Şöyle bir güncelleme yapayım. Konuyu açarken trip olarak açmıştım ama bu trip aslında jeneratörün olay günlüğüne trip olarak geçiyor. Aslında buradaki durum şalterin kapatamaması yani şalterin trip durumu yok. Jeneratör çalışmaya başlıyor 400v 50hz yakalıyor ama şalter kapatamıyor. Yüksek ihtimalle şalter firmasından destek alırız.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri