Transformatör nüve hesabı...

Sen daha önce invertör yaptığına göre, sekonder sargının kesitiyle, primer sargı kesitinin arasındaki oranın, sekonderden elde edeceğin akımımla doğru orantılı olduğunu biliyondur.
Ama sen mesajında bana 100ah lik akülerden bahsediyon. Kaynak makinesi çalıştırmıcam ben arkadaşım.
Primer sargının gücü: 12volt 1 yada 1.5 amper olacak. Primer sargının kesitinin 10 katı kadar bir kesitli sekonder sargı yaparsam al sana 15 amper. Ayrıca primer sargının spirinin 20 katı kadar sekondere sararsam al sana 240volt. 240×15 oda aşağı yukarı bir 3500 watt falan yapar. Eh manyetik anlan kaybı falan olacak, onuda düsersek al sana bi 3000watt.
Burda yanlış olan ne onu anlamadım. 24 volt 100 amper aküyü napayım ben kamyon mu çalıştırcam...

Ya arkadaş sen bir şeyleri fena halde karıştırıyorsun en temel güç hesabını bile bilmiyorsun. Transformatörler de gücü arttıramazsın bu yoktan var etmeye benzer.Gel senle basit bir hesap yapalım 12 volt 1,5 amper eşittir 18 va güce tekabül eder.Sen sekonder sargıyı 3000 watt çekilecek şekilde sararsan ki öyle söylüyorsun 3000-18 = 2982 watt güç nereden karşılanacak bu neye benziyor biliyormusun 50 kg yükü tek parmakla kaldırmaya çalışmak gibi bir şey biz sana diyoruz ki 50 kg tek parmakla kaldırılmaz iki kolunu bedenini kullanman lazım sen illa tek parmakla kaldıracam olur diyorsun.Burada unutmaman gereken parmağının kırılma ihtimali % 99 yani cihazın yanacak ısıtıcı haricindeki invertör, akü,trafo patır patır yanacak dene ve gör bazen görmeden akıl idrak etmiyor.

Ne güzel sistem 18 watt gücü 166 kat büyüterek 3000 watt yap.Teorik olarak o zaman akü guruplarıyla bir şehri besleyebiliriz ne dersin ? :) bu trafoya da güç katlayan trafosu diyelim :)

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sen daha önce invertör yaptığına göre, sekonder sargının kesitiyle, primer sargı kesitinin arasındaki oranın, sekonderden elde edeceğin akımımla doğru orantılı olduğunu biliyondur.
Ama sen mesajında bana 100ah lik akülerden bahsediyon. Kaynak makinesi çalıştırmıcam ben arkadaşım.
Primer sargının gücü: 12volt 1 yada 1.5 amper olacak. Primer sargının kesitinin 10 katı kadar bir kesitli sekonder sargı yaparsam al sana 15 amper. Ayrıca primer sargının spirinin 20 katı kadar sekondere sararsam al sana 240volt. 240×15 oda aşağı yukarı bir 3500 watt falan yapar. Eh manyetik anlan kaybı falan olacak, onuda düsersek al sana bi 3000watt.
Burda yanlış olan ne onu anlamadım. 24 volt 100 amper aküyü napayım ben kamyon mu çalıştırcam...

Teşekkür ederim güzel bir seçenek.....

Sizin atladığınız nokta şu: AC gerilimde trafolarda giriş ve çıkış kısmındaki güç aynı kalır. Hatta kayıplardan dolayı çıkışta güç bir miktar azalır. Buradaki güç watt ya da amper cinsinden nasıl hesaplarsanız odur. Trafolarda sargı sayısının en temel özelliği voltajı arttırması ya da azaltmasıdır. Gücü yani wattı değil.

onun için güç hesabı yapılıyor burada. Amper değişken olduğundan watta çeviriyoruz. 3000 watt trafonun neresinden bakarsanız bakın (kayıpları saymıyorum) 3000 watt olarak kalır. Bunu voltaja bölerseniz de amper değeri çıkar. Dolayısıyla Serkan ustaya kulak verin derim.

Son düzenleme:
Sana basit bir transfirmatör örneği vercem..
Primeri 1 spir ve primer bobinin kablo kesiti 0.5 mm
Sekorder 1 spir ve sekonder bobinin kablo kesiti 0.5 mm

Böyle bir transformatörün primer sargısına 1volt 1 amper bir elektrik enerjisi verirsen, sekonder sargıdan 1 volt 1amper elektrik enerjisi alırsın, eğer transformatör manyetik akı kaybını hesaba katmassan.
Eğer sekonder sargı spirini 20 spir yaparsan, sekonderden 20 volt alırsın. Eğer sekonder sargı bobinin kesitini, primer sargı kesitinin 15 katına yani 7.5 mm ye çıkartırsan, sekonderden 15 amper bir akım alabilirsin
Eğer manyetik akı kaybını hesaba katmassan.
Burda sence yanlış bişi var mı?
Ben okulda böyle öğrendim diye hatırlıyom ama 10 seneyi geçti okul dönemi..

Böyle bir transformatörün primer sargısına 1volt 1 amper bir elektrik enerjisi verirsen, sekonder sargıdan 1 volt 1amper elektrik enerjisi alırsın, eğer transformatör manyetik akı kaybını hesaba katmassan.
Eğer sekonder sargı spirini 20 spir yaparsan, sekonderden 20 volt alırsın. Eğer sekonder sargı bobinin kesitini, primer sargı kesitinin 15 katına yani 7.5 mm ye çıkartırsan, sekonderden 15 amper bir akım alabilirsin
Eğer manyetik akı kaybını hesaba katmassan.
Burda sence yanlış bişi var mı?

Ben okulda böyle öğrendim diye hatırlıyom ama 10 seneyi geçti okul dönemi..

Kırmızı ile işaretlediğim doğru sarı ile işaretlediğim yazıların yanlış.

Bak şimdi ,

Sana çok basite indirgeyerek anlatıcam. Bunuda anlamazsan yada çarpıtırsan bu konuya başka yazmayacağım.

Senin örneğin üzerinden gidelim.

1 sipir ve 0.5 mm olan giriş sargısı ve aynı şekilde 1 sipir ve 0.5 mm çıkış sargısına 1 volt ve 1 amper yani 1 watt güç uyguladık. Çıkıştan aynı gerilimi ve akımı aldık. Bunda hemfikiriz. Trafo dönüşüm oranına göre doğru.

ikinci trafo örneği. yine pirimer 1 sipir 0.5 mm tel ve sekonder 10 sipir 0.5 mm tel. girişe 1 volt 1 amper uyguladık. Çıkıştan 10 VOLT 0.1 AMPER ( YANİ 10 X 0.1 = 1 WATT ) alırsınız.

üçüncü trafo örneği yine pirimer 1 sipir 0.5 mm tel ve sekonder 1 sipir 5 mm tel. girişe 1 volt 1 amper uyguladık. Çıkıştan yine 1 volt 1 amperden FAZLASINI ALAMAZSIN. çÜNKÜ DÖNÜŞÜM ORANIN 1:1 DİR.

dördüncü trafo örneği pirimer 10 sipir 0.5 mm tel ve sekonder 5 sipir 0.5 mm tel. girişe 1 volt 1 amper uyguladık. Çıkıştan 5 VOLT 0.2 AMPER ( YANİ 5 X 0.2 = 1 WATT ) alırsınız.

Trafolarda verimi %100 farzedersen giriş gücü = çıkış gücü. Bundan ötesi şu an keşfedilmedi. ( daha henüz )

trafoyu unutun kaynak 12v 40Ah akü alıcı 12v olsun kaç saat kullanılacak? element uydurmayın pick-up kasasında 8-10 akü ile gezmesi gerek arada aracın motorunu çalıştırması gerekicek...
zabıtadan kaçmak için.

bahadır bey en baştan uğraştığınız iş olmaz dedik
siz ekmeğini elektrikten kazanan bu insanlara elektrik öğretmeye kalkıyorsunuz
bu kadar insan siz ekmeğiniz sokaktan kazanın diye uğraşıyor
sizin için en iyi seçenek elektrikli sistem değildir
arkadaşların dediği gibi budur :

9059056648242.jpg

Serkan sende anlamadığın konuda akıl veriyorsun! :oops:
Belli ki yeni bir devirdaimci geliyor.

Haklisin abi ben bu isleri birakicam. Aklimdaki yeni fikir bi seyyar kofteci isine girmek.

Varmi isteyen yarim ekmek arasi kofte ceyrekte olur.

Bu isler zor isler.

Kırmızı ile işaretlediğim doğru sarı ile işaretlediğim yazıların yanlış.

Bak şimdi ,

Sana çok basite indirgeyerek anlatıcam. Bunuda anlamazsan yada çarpıtırsan bu konuya başka yazmayacağım.

Senin örneğin üzerinden gidelim.

1 sipir ve 0.5 mm olan giriş sargısı ve aynı şekilde 1 sipir ve 0.5 mm çıkış sargısına 1 volt ve 1 amper yani 1 watt güç uyguladık. Çıkıştan aynı gerilimi ve akımı aldık. Bunda hemfikiriz. Trafo dönüşüm oranına göre doğru.

ikinci trafo örneği. yine pirimer 1 sipir 0.5 mm tel ve sekonder 10 sipir 0.5 mm tel. girişe 1 volt 1 amper uyguladık. Çıkıştan 10 VOLT 0.1 AMPER ( YANİ 10 X 0.1 = 1 WATT ) alırsınız.

üçüncü trafo örneği yine pirimer 1 sipir 0.5 mm tel ve sekonder 1 sipir 5 mm tel. girişe 1 volt 1 amper uyguladık. Çıkıştan yine 1 volt 1 amperden FAZLASINI ALAMAZSIN. çÜNKÜ DÖNÜŞÜM ORANIN 1:1 DİR.

dördüncü trafo örneği pirimer 10 sipir 0.5 mm tel ve sekonder 5 sipir 0.5 mm tel. girişe 1 volt 1 amper uyguladık. Çıkıştan 5 VOLT 0.2 AMPER ( YANİ 5 X 0.2 = 1 WATT ) alırsınız.

Trafolarda verimi %100 farzedersen giriş gücü = çıkış gücü. Bundan ötesi şu an keşfedilmedi. ( daha henüz )
Ben o zaman yanlış hatırlıyom. Transformatörle güç değiştirilebili diye biliyodum. O zaman güç değişmiyo anladığım kadarıyla. Gerilim ve akım değerleri değisiyo...
Teşekkür ederim beni aydınlattığın için...
bahadır bey en baştan uğraştığınız iş olmaz dedik
siz ekmeğini elektrikten kazanan bu insanlara elektrik öğretmeye kalkıyorsunuz
bu kadar insan siz ekmeğiniz sokaktan kazanın diye uğraşıyor
sizin için en iyi seçenek elektrikli sistem değildir
arkadaşların dediği gibi budur :

9059056648242.jpg
On numara bi öneri olmuş bu...

Teşekkür ederim arkadaşım....
Güzel seçenek teşekkür ederim...

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar. elektrikli bir ısıtıcı için 3000watt gücünde bir invertör almaya karar verdim, fakat fiyatların çok yüksek olduğunu gördükten sonra, invertörü kendim yapmaya karar verdim. zaten elektrik bölümü mezunuyum. fakat nüve hesabı hakkında bilgiye sahip değilim.
çekirdek tipi bir nüve yapmayı düşünüyorum fakat büyüklüğü, kullanılacak malzeme, hesabı yapmasını bilmediğim için yardıma ihtiyacım var.
trafonun primer gücü: 12 volt 1,5 ah
trafonun sekonder gücü: 220 volt 13,5 ah olacak. olacak olmasınsa ama nüve hesabı yapmasını bilmiyorum. nüve hesabı konusunda bilgiye ihtiyacım var. ne kadar büyük olacak, ölçüleri nasıl olacak, hangi malzemeden olacak?

şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.....
https://m.tr.aliexpress.com/item/32...om5Y8crQ9c_RL1TBWctvB8ZDzGrN0hXBoCWV4QAvD_BwE

Gel sen bu işten vazgeç ve böyle bir şey al. Sen daha ucuza mâl edemezsin bu Türkiye şartlarında. Daha çünkü güneş paneli ve akü masrafların da olacak çünkü :)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri