Transformatör nüve hesabı...

Saçmalamayı bırakıp teknik anlamda ne halt anlatmak istediğini özetlersen ben ve bu konuya mesaj yazan arkadaşlar ne demek istediğini anlamadık artık anlamakta istemiyoruz kendin dışında anlayan yok zaten kendince bir şeyler anlatıyorsun.Sen bizi güldürdün Allah da seni güldürsün artık muhatap olmayacağım.
Ha baştan bileydin şunu... :)))

3000 wattlık ısıtıcıyı aküden beslemek için akü değerlerinin çok büyük olması lazım.Buda işi mantıksız kılar 3000/12 = 250 amper akü gerekir.Bunlara akünün verimi yaklaşık %75 invertör verimi %80 kabaca hesap edersek aslında 1 saat çalıştırmak için 250 amper 12 volt akü bile yetmez.Artık hesabını buna göre sen yap 12 volt 5-10 amper aküyle olacak iş değil yani.

Burada esas olan güç'tür. Eğer aküleri küçük tutup trafonun sekonder gücünü büyük yaparsan yakarsın primer sargıyı yada aküyü yada invertörünü
3000 i 220 ye böleceksin 12 ye değil. Artık bence sen sus hiç konuşma..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
araba aküsü sürekli o gücü veremez patlatrsın aküyü yatlarda kullanılan sürekli akım aküsü gerek ki onu alman aygazın ısı şemsiyesinden alman daha mantıklı yapar açık hava ısıtma elektrikle zor ...

3000 i 220 ye böleceksin 12 ye değil. Artık bence sen sus hiç konuşma..

Ben akü tarafının gücünden bahsediyorum o yüzden 12 ye boldum tabiki invertor kısmı 3000 Watt için 13.6 olur.Bunlari geç akıl vermeye de kalkma şu cevabı ver.Akü gücü ne kadar olacak amperi akımı ve biz devreden kaç dakika 220 volt 13.6 amper akim alacağız söylediklerini özetle çok mu zor geliyor.Bunlari anlat konunun etrafında dönüp çarpıtma lar yapma biz senden teknik izahat istiyoruz.Bu izahati yapamayacaksan zamanınızı çalma git işine

Son düzenleme:
Ben akü tarafının gücünden bahsediyorum o yüzden 12 ye boldum tabiki invertor kısmı 3000 Watt 13.6 olur.Bunlari geç akıl vermeye de kalkma şu cevabı ver.Akü gücü ne kadar olacak amperi akımı ve biz devreden kaç dakika 220 volt 13.6 amper akim alacağız söylediklerini özetle çok mu zor geliyor.Bunlari anlat konunun etrafında dönüp çarpıtma lar yapma biz senden teknik izahat istiyoruz.Bu izahati yapamayacaksan zamanınızı çalma git işine
Demek ki benim saatlerdir neyi anlatmaya çalıştığımı anlayabildiniz sonunda.
Bakın önce neler oldu:
1- Bahadır arkadaş bir invertör üretmek için trafo hakkında sizlerden yardım istedi
2- Diğer arkadaşlar ona sırayla "sokak çalgıcısı mısın?" dedi, "piknik tüpü ve lüx kullan" ....gibi gibi önerilerde ve söylemlerde bulundular vesaire...
3- Bense Bahadır arkadaşın fikirlerini net olarak savundum.
4- Bahadır arkadaşın bu fikrini daha önceden deneyenler oldu mu? Oldu. Ülkemiz piyasasında 150₺-200₺ arası sadece bir trafo elde edilirken; dış ülkelerde başta Çin olmak üzre bu fiyat aralığında 3000w komple bir invertör elde edilirliğini bildirdim mi? Bildirdim.
Ama sizler ne yaptınız?..
Kendinizi hiç sorguladınız mı?
Belki de Bahadır arkadaşın yerinde bir otobüs şoförü de olabilirdi; belki de EML' nden yeni mezun hayata atılmaya çalışan bir genç, belki de bir bağ evinde mahrumiyet çerçevesinde yaşam mücadelesi veren bir çiftçi; belki de...belki de...belki de...
Sizler ne yaptınız?
Sizler destek olmak varken; her zamanki gibi her forum sayfalarında olduğu gibi burada da köstek oldunuz.
İşte bizim milletçe geri kalmışlığımızın başlıca nedeni budur. O yüzden; sana şimdi buradan teknik açıdan ne açıklama yapsam kâr etmez. Kulağın var duymaz; gözlerin var görmez.
Hayvan terli...

Demek ki benim saatlerdir neyi anlatmaya çalıştığımı anlayabildiniz sonunda.
Bakın önce neler oldu:
Bir şey bildiğiniz yok bu sistem akü den beslenecekse @emodiyator un dediği gibi 3000 wattı 12 bölersiniz hatta arada invertör olacağı için invertörün de kaybı olacaktır çekilen akım 250 A den de fazla olacaktır çok bildiğiniz için mi buraya yazdınız küçümsediğiniz insanların acaba yarısı kadar elektrik bilginiz var mı?
peki bahadır bey, size gerçekleri açıklayalım artık, bu cihazı olurda yapabilseniz bile, 12v 100 AH akü ile bile o ısıtıcıyı yarım saat çalıştıramazsınız..

tekerlekli arabalar da taşıdıkları yakıtlı jeneratörler vardır, öyle bir şey araştırın..
Burada açıklanmış neden olmayacağı
220 voltta 3000 watt cekebilmek icin verimi %100 oldugunu dusunsek 12 volttan kac amper cekeriz bakalim.

3000 ÷ 12 = 250 amper. Bu akimi tasiyacak kablo bileğim kalinliginda olmali. Ikinci konu 250 amperi anahtrlaycak transistor yada mosfet nasil bir sey olur dusunemiyorum. Hadi 100 tane yada her alternans icin 100 x 2 yani 200 tane mosfeti paralel kullandiginizi dusunsek mosfet basina 25 amper duserki buda ciddi bir akim 200 mosfetin maliyetinide hesaba eklemedim. ( keza ilk testlerde bu mosfetlerden yananlarda olacak )
Burada da akü den bu ısıtıcı çalışırsa ne kadar akım çekeceği anlatılmış ama hala anlamamışsınız ve burada yazanlar suçlu öyle mi?
Galiba hayvan terli değil anlama sorunu var bence

Bir şey bildiğiniz yok bu sistem akü den beslenecekse @emodiyator un dediği gibi 3000 wattı 12 bölersiniz hatta arada invertör olacağı için invertörün de kaybı olacaktır çekilen akım 250 A den de fazla olacaktır çok bildiğiniz için mi buraya yazdınız küçümsediğiniz insanların acaba yarısı kadar elektrik bilginiz var mı?

Burada açıklanmış neden olmayacağı

Burada da akü den bu ısıtıcı çalışırsa ne kadar akım çekeceği anlatılmış ama hala anlamamışsınız ve burada yazanlar suçlu öyle mi?
Galiba hayvan terli değil anlama sorunu var bence
Hangi akımla çalışıyorsan o akıma bölersin. O ısıtıcı 12VDC ile mi çalışıyor elektrikçi?

Hangi akımla çalışıyorsan o akıma bölersin. O ısıtıcı 12VDC ile mi çalışıyor elektrikçi?

Burada bu kadar yorum yapan arkadaslarin bir bildigi varki 12 volta boluyoruz. Ve sen hala caylak ve elektrikci gibi hitaplarda bulunuyorsun.

Ne demis buyuklerimiz "Bana bir kelime ogretenin 100 yil kolesi olurum". Burada neden 12 ye boldugumuzude anlattik. Ama goruyoruz ki hala algilamamissiniz. Siz hala 3000 i 220 ye boluyorsunuz. Siz giris gucunu degil cikis akimini hesapliyorsunuz.

Ogrenmeniz gereken 2 sey var. Biri okullarda ogretilen matematik fizik bilgileri asil onemli olan terbiye saygi sevgi hosgoru.

Bu kadar arkadas birseyler anlatmaya calisti ama malesef.

Alaycı üslubunuz nedeni ile 15 gün forumdan uzaklaştırıldınız.
Burada bu kadar yorum yapan arkadaslarin bir bildigi varki 12 volta boluyoruz. Ve sen hala caylak ve elektrikci gibi hitaplarda bulunuyorsun.

Ne demis buyuklerimiz "Bana bir kelime ogretenin 100 yil kolesi olurum". Burada neden 12 ye boldugumuzude anlattik. Ama goruyoruz ki hala algilamamissiniz. Siz hala 3000 i 220 ye boluyorsunuz. Siz giris gucunu degil cikis akimini hesapliyorsunuz.

Ogrenmeniz gereken 2 sey var. Biri okullarda ogretilen matematik fizik bilgileri asil onemli olan terbiye saygi sevgi hosgoru.

Bu kadar arkadas birseyler anlatmaya calisti ama malesef.
Hıh!..Terbiye abidelerine bak...tuzlayayım da kokmayın ..

Arkadaş, ben uygulamalı olarak işin içindeyim; sizler prataikten bile bir habersiniz. Öyle bir yerdeyim ki önüm arkam sağım solum hep bu tür invertörlerle dolu. Bol keseden atsam da haydi neyse diyeceğim. Sizler pc başından bol kese yapıp atıp durmaya devam edin bakalım. Zaten ortaya bunca çıkaardığınız işler aşikâr bu net camiasında.
Artık yorum yapmayın [emoji3516]
Çünkü yazmayacağım vaktim yok
1551426521825.jpeg

Sana elektriğin nasıl çalıştığını temelden mi anlatayım?Ben elektrikçiyim ve işimi de bilirim siz merak etmeyin ben fabrika kurarım makine kurarım endüstriyel robot kurarım sizden öğrenecek değilim mesleğimi.
Bunu bile bu kadar anlattığımıza göre anlamamışsınız daha yazmaya gerek yok ama ufak bir not:3000watt bir elektrik gücü 220 volt la beslenirse 220 volt a bölünür 12 voltla beslenirse 12 volta bölünür bu sistemin başında güç kaynağı 12 volt aküler olduğu için aküler hem invertörün kayıplarını hemde bu 3000 watt ısıstıcıyı çalıştıracak akımı vermek zorunda kalacaktır!Anlamayacaksınız da belki anlarsınız diyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri