Transfer panosu hk. bilgi

serdar059

Üye
merhaba ustalar öncelikle hayırlı cumalar , iyi günler ,hayırlı işler dilerim.

yapmış olduğum bir işletme var.
Toplam gücü :150 KW
Bu işletmede 100 KW ta bir jen. var
dağıtım panosunda Şebeke gittiği zaman, jen. devreye girdiğinde 60 KW lık bazı cıhazlar çalışmayacak gbi ayarladım.YAni şebeke gittiğinde jen. gücüne göre yük bıraktım.
bilği almak istediğim konu şu : transfer panosunun şebeke giriş kompakt şalterin ve kontaktör değerlerinin küçük olması ( 160 A )
bunların yerine nasıl bir değişim yapabilirim. Teşekkürler
jen..jpg

Ekli dosyalar

• jen.2.jpg
    jen.2.jpg
    302.8 KB · Görüntüleme: 38
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
merhaba ustalar öncelikle hayırlı cumalar , iyi günler ,hayırlı işler dilerim.

yapmış olduğum bir işletme var.
Toplam gücü :150 KW
Bu işletmede 100 KW ta bir jen. var
dağıtım panosunda şebeke gittiği zaman, jen. devreye girdiğinde 60 KW lık bazı cıhazlar çalışmayacak gbi ayarladım.YAni şebeke gittiğinde jen. gücüne göre yük bıraktım.
bilği almak istediğim konu şu : transfer panosunun şebeke giriş kompakt şalterin ve kontaktör değerlerinin küçük olması ( 160 A )
bunların yerine nasıl bir değişim yapabilirim. TeşekkürlerEkli dosyayı görüntüle 99870
Yük katekteristiginiz de önemli. Mesela tamamen enduktif yük olduğunu düşünerek hesap yaparsak cos fi 0.8 den yaklaşık 285 amper yük çıkıyor şebeke çalışma modu için. Enduktif yükün olmadığı hesaptan 228 amper çıkıyor. Bu yüzden endüktif ve resistif yüklerinizin bir çetelesi lazım.

Son düzenleme:
1) Hesaplar kompanzasyon yokmuş gibi yapılır üzerine opsiyonda konulur.
2) Bu tip durumlarda geri besleme sorunu yaşamamak için mekanik kilit olmazsa olmazdır
3) Mekanik kilit ve yükler göz önüne alındığında motorlu şaltere geçiş veya hazır sisteme geçiş elzemdir.

Yük katekteristiginiz de önemli. Mesela tamamen enduktif yük olduğunu düşünerek hesap yaparsak cos fi 0.8 den yaklaşık 285 amper yük çıkıyor şebeke çalışma modu için. Enduktif yükün olmadığı hesaptan 228 amper çıkıyor. Bu yüzden endüktif ve resistif yüklerinizin bir çetelesi lazım.
evet dediğiniz gbi cos fi 0,8 den 285 A olarak hesap yapıyoruz.

Tam yükteki gücünüze uygun bir transfer panosu oluşturmanız gerekiyor. Kontaktör şalter ve baralarin akım değerleri de buna göre seçilmelidir. Şebeke devresindeki şalt elemanları ve ortak çıkış dahil baralarin akımı tam yuke uygun olmalı, jeneratör kontaktoru ve şalteri aynı kalabilir. Mevcut transfer panosu fiziki büyüklüğü yeterse kullanabilirsiniz. Yetmez ise yeni bir transfer panosu yapmalısınız. Maliyet hesabını yapıp bütçeniz uygun ise motorlu salterler ile transfer yapmak, kontaktör kullanmaktan daha verimlidir.

şebeke jeneratör.jpeg

Şebeke şalteri olarak belirttiğiniz şalterin alt kısmından jeneratörden beslenmeyecek 60 kW'lık güç için enerji alınabilir.

Eğer hesabınızı kurulu güç üzerinden yapıyor iseniz, belki de talep güç açısından pano yeterli bile olabilir.

Transfer işlerinde,monoblok tip transfer
şalteri kulkanılnası taraftarıyım.En kötü
ihtimalle,manuel müdahale şansı alternatifi var.Kontaktör devri,çoktan geçti.

ne yazık ki kontaktörlü transfer sisteminin bile hakkı verilmiyor. üstelik yaptıkları bi haltmış gibi youtube'dan yayınlıyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri