Trafoyu ters kullanmak

CoraqLi55

Üye
Herkese hayırlı geceler.220 yi 12 düşüren bir trafo ters kullanıldığında 12 yi 220 ye yükseltirmi ?
(Not= trafo inverter devresinde kullanılacak)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
dc verirseniz tum trafolar dc ya da yuksek frekans verirse iz sac trafolar filtre eder.

dc verirseniz tum trafolar dc ya da yuksek frekans verirse iz sac trafolar filtre eder.

Özür dilerim, anlıyamadıgım için soruyorum; bildiğimiz standart trafolar DC ile çalışıyormu??

Herkese hayırlı geceler.220 yi 12 düşüren bir trafo ters kullanıldığında 12 yi 220 ye yükseltirmi ?
(Not= trafo inverter devresinde kullanılacak)

Merhaba.Şebekede deneme amaçlı yani ac/ac'nin tam olarak yerlerinin değişimi şeklinde düşündüyseniz,yani 12 ve 220'nin ters olarak birbirinin yerine verilmesinde trafodan önce cam sigorta varsa önce o atar,yoksa K.A.K.R.ve sigorta düşerek anında atar.Çünkü 12 volt sekonder sarımla 220 volt primer sarımın 220 vac'ye karşı empedansları (Şebekeye olan bu dirençleri) farklıdır,12 voltluk sekonder bu sargı kısa devre edilmiş gibi davranır,kısa sürede tüm sigortaları attırır.

Ama inverterin ne olduğunu tam olarak bilemediğim çocukluğumda (15-16 yaşlarında iken) adaptörün 12 volt dc.'sinden tam 12 volt dc.'yi versek çıkışta 220 vac'yi ters prensipli olarak da alabilir miyiz diye aklımdan geçirmiştim.Casio marka bir hesap mak. adaptörüne (6 volt dc. çıkışlı) bakıp sormuştum bu soruyu yakınlarımdaki tüm kişilere,ama cevabını kimseler,henüz o zaman (En başta babam bile) hiç bilmiyordu doğrusu.İlk başta sorunun belki tüm üyelerimize bu şekli akla gelmiş de olabilir.

Kusura bakmayın,deneme (Merak) amacı dışında sadece bir inverter devresinde (Yükseltici eleman) olarak (12 volt dc>220 vac )kullanacağınızı şimdi tam anlayarak (Parantez içini tam okuyarak) evet,kullanılabilir.Çünkü trafoların her iki sarımı da her amaç için (Alçaltma veya yükseltme amacı ile) kullanılabilir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Özür dilerim, anlıyamadıgım için soruyorum; bildiğimiz standart trafolar DC ile çalışıyormu??
ustam anlayamamanizin nedeni ben bazenccok komplike kuruyorum cumleyi:)
dc ile calisir, ama ilkin bir an enerji donusumunu yapar sonrasinda filtre eder dc yi.
bir trafonun 12 volt girisinden diyelim atabanin 12 voltluk adaptoru ile 12 volt dc giris verirseniz cikisindan voltmetre ile dc kademesinde bir anlik 220 volt okiruz.
ama bu bir saniye bile surmez. hemen keser kendini.
bu ozelligi ile bazi uygulamalar da yapilmis is goruyor. ama dedigim gibi guc uretmek amacli olamaz, hani arkadaslariniza saka yapmK icin bbir pil ile besleyebilirsiniz:) carpiyi.
bunun haricinde trafolar sonik frekanslar arasunda rahatca calisir. ama daha yuksek frekanslara cikarsak standart sac trafo yine dc ye davrandigi gibi davranir. ki misal bobinler bu ozellikleri ile ses filtrelerinde bolca kullanilir. daha yuksek frekanslar icin ferrit nuve gelistirilmistir.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri