Trafoyu Tedaş koymak zorunda mı?

tamam teşekkürler. :)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
XEDAŞ bu gibi özel durumlar ve özel enerji ihtiyacı olan bölgelere/yerleşimlere/sanayi sitelerine vs. sadece enerji veriyor.Evet enerji kablolarını en yakın XEDAS kabin/köşk/ag pano olan yerlere kadar çekiyosunuz,trafonuzu bağlatıyosunuz sizin gibi büyük güçler için sigortalı yük ayırıcısını dahil-eğer projede var ise koyduruyosunuz EDAS da sizin hücrenize,kablonuza vs enerji bağlantısını yapıyor bu kadar.Onun dışında tüm maliyet,yerleşke özel müşteriye ait.

"oceanworld"
Hazırladığımız proje devletin yerleşim birimi (köyü)
Ben daha önce cevap yazan arkadaşların verdiği bilgilerden ve mevzuattan şu sonuca vardım.
TEDAŞ ın trafo vs. imalatları yapması gerekiyor fakat ödenek yetersizliği, altyapı yetersizliği gibi bahanelerle yapmıyor.
Şahsi fikrim bu mevzuatta boşluk var. Kimin hangi imalatı yapıp yapmayacağı kesin olarak belli olmalı.
Şuan yapılan çok değişik uygulamalar var. Neye göre yapıldığına ben hala karar veremedim. Yine şahsi fikrim bunları TEDAŞ ın yapması gerektiği.

Konu hakkında aklında soru işareti olan arkadaş var ise ben net sonuca sonunda ulaştım.
EPDK internet sitesinde "ELEKTRİK PİYASASI LİSANS YÖNETMELİĞİ" 38. maddesi açıklayıcı. Bu yönetmeliği okuyarak faydalanabilirsiniz..

Forum istatistikleri

Konular
128,312
Kullanıcılar
450,148
Son üye
AİŞTAR

Yeni konular

Geri