Trafolarda devreye girme akimlarini azaltmak icin ne yapmaliyiz?

tank

Üye
Arkadaslar trafolarda devreye alindiklari zaman cok yuksek akimlarla karsi karsiya kalirlar ve bu akimlar sargilarimizi yakabilir yanlis bilmiyorsam acaba bu durumu ortadan kaldirmak icin ne yapabiliriz?

Trafolarla ilgilenen arkadaslar bu soruya cevap verirlerse sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
evet ilk enerjilendiklerindeki akımlar buna mıknatıslama akımları da denir.
ama bu akımlar çok kısa sürelidir ve trafolara zarar vermezler.

Trafolar devreye girme anında, demaraj akımları çekerler. Bu da fabrika çıkışı değerleri aşmıyorsa, herhangi bir sorun teşkil etmez...

Trafolar devreye girme anında, demaraj akımları çekerler. Bu da fabrika çıkışı değerleri aşmıyorsa, herhangi bir sorun teşkil etmez...

volkan bey demeraj motorlarda olur , trafolarda ınraj akımları vardır yeni nesil sekonder koruma röleleri bu işi rahatlıkla cözebiliyor .

Arkadaslar trafolarda devreye alindiklari zaman cok yuksek akimlarla karsi karsiya kalirlar ve bu akimlar sargilarimizi yakabilir yanlis bilmiyorsam acaba bu durumu ortadan kaldirmak icin ne yapabiliriz?

Trafolarla ilgilenen arkadaslar bu soruya cevap verirlerse sevinirim.

Guc transformatorlerinin devreye girme aninda iki farkli durum icin iki akim vardir.

- Excitation current
- Inrush current

Bu iki akim degerini de transformator uretimi yapan fabrikalardaki design muh. leri designini yaptiklari trafoda hesaplarlar ve o degerlere gore design yaparlar. Large power trafolarda bu akim degerleri teknik deger olarak istenir.

Rutin testlerden basariyla gectigi halde bile devreye girme akim hesabi yapilmamis ve dogru design yapilmamis trafolar devreye girme aninda arizalanirlar.

Rutin testlerden gecmis , devreye girme akim hesaplari yapilmis ve akim degerlerine gore design i dogru yapilmis trafolar arizalanmazlar,

Rustunu kanitlamis bir design departmani olmayan bir fabrikadan trafo alinmaz !...

volkan bey demeraj motorlarda olur , trafolarda ınraj akımları vardır yeni nesil sekonder koruma röleleri bu işi rahatlıkla cözebiliyor .

Teşekkür ederim düzelttiğiniz için. Inrush akımında hem fikiriz.
Abidin bey de benim açıklamama parelel bir açıklama yapmış.
Kolay gelsin ;)

Bir hafta önce 1600 kVA trafonun treatman işlemlerini yapıp devreye alırken, kesici 2 kez tutmadı enerjiyi, sepam rolede L1:33 A L2:33,6 A L3:182 A değerleri vardı ve faz hatası uyarısı verdi,3.denemede devreye girdi trafo.Bahsettiğiniz gibi enerjilenirken nominalden daha fazla akım çekiyorlar.

arkadaşlar bu söyledikleriniz doğru ama bu trafonun da devreye alınması gerekir ....
1- devreye alnacak trafonun normal işletme koşulların da olduğunu düşünerek komuşuyorum ....
2- trafo üzerin de tüm yükler boşaltılır
3- trafo devreye alnır (giriş kesisicisi veye ayırıcısı kapatılır)
4-gerilim üç fazda kontrol edilir ve normal olduğu görülür
5- yükler yavaş yavaş trafo üzerine bindirilir
işlem basamaklarını bu şekilde yaparsanız heç bişey olmaz , trafo da yanmaz aşırı akımda çekmez .. Amma siz trafonu yükünü boşaltmadan girişi kapatırsanız sonuç malumun ilanı olur..... işlerinizde başarılar diliyorum...

arkadaşlar bu söyledikleriniz doğru ama bu trafonun da devreye alınması gerekir ....
1- devreye alnacak trafonun normal işletme koşulların da olduğunu düşünerek komuşuyorum ....
2- trafo üzerin de tüm yükler boşaltılır
3- trafo devreye alnır (giriş kesisicisi veye ayırıcısı kapatılır)
4-gerilim üç fazda kontrol edilir ve normal olduğu görülür
5- yükler yavaş yavaş trafo üzerine bindirilir
işlem basamaklarını bu şekilde yaparsanız heç bişey olmaz , trafo da yanmaz aşırı akımda çekmez .. Amma siz trafonu yükünü boşaltmadan girişi kapatırsanız sonuç malumun ilanı olur..... işlerinizde başarılar diliyorum...

Efe usta hiç bir trafo yükte devreye alınmaz , ama ben burdan sunu cıkarıyorum senin gördüğün en büyük trafo 2500 kva sen bi 250 mva nın devreye alınmasını görde sonra konusalım .

Efe usta hiç bir trafo yükte devreye alınmaz , ama ben burdan sunu cıkarıyorum senin gördüğün en büyük trafo 2500 kva sen bi 250 mva nın devreye alınmasını görde sonra konusalım .

mehmet usta heç bişey göründüğü gibi deyildir ....mağrurlanma padişahım senide benim gibi yaradan var ...sen gördüğün de ortada.. en alasını da devreye alır çıkartırm o seni dediğin trafonun , konuş ne konuşacaksan ...

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri