TRAFODAN CIZIRTI SESİ GELİYOR

O.G Kuru tip 36kV VE KURULU GÜCÜ 1250kVA OLAN TRAFODAN CIZIRTI ŞEKLİNDE SES GELİYOR NEREDEN KAYNAKLANDIĞINA DAİR BİR FİKRİ OLAN ARKADAŞLARDAN YARDIMLARINI RİCA EDİYORUM....:)

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
36kV VE KURULU GÜCÜ 1250kVA OLAN TRAFODAN CIZIRTI ŞEKLİNDE SES GELİYOR NEREDEN KAYNAKLANDIĞINA DAİR BİR FİKRİ OLAN ARKADAŞLARDAN YARDIMLARINI RİCA EDİYORUM....:)

trafonuz yağlı tip ise yağ özelliğini yitirmiş olabilir. Yg tarafındaki ark boynuzları eğilmiş ve gövdeye veya diğer faza çok yaklaşmış olabilir. Sargı yalıtımları ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Aklıma gelenler bunlar. Birde bu cızırtının şiddeti nedir acaba trafolarda az cızırtı olur. Birde trafonuza çok yükleniyorsanız cızırtı yapabilir.

Not: Trafolar konusunda uzman değilim sadece kısa bir süre çalışmıştım oradan aklımda kaldığı kadrıyla hatırladıklarımı yazdım eğer yanlış bir bilgi verdiysem forumda konuda uzman arkadaşlar düzeltecektir diye düşünüyorum :)

trafonuz yağlı tip ise yağ özelliğini yitirmiş olabilir. Yg tarafındaki ark boynuzları eğilmiş ve gövdeye veya diğer faza çok yaklaşmış olabilir. Sargı yalıtımları ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Aklıma gelenler bunlar. Birde bu cızırtının şiddeti nedir acaba trafolarda az cızırtı olur. Birde trafonuza çok yükleniyorsanız cızırtı yapabilir.

Not: Trafolar konusunda uzman değilim sadece kısa bir süre çalışmıştım oradan aklımda kaldığı kadrıyla hatırladıklarımı yazdım eğer yanlış bir bilgi verdiysem forumda konuda uzman arkadaşlar düzeltecektir diye düşünüyorum :)

Trafo O.G kurutip cızırtı çok şiddetli!

yardımların için Teşekkürler

trafolardaki cızırtının sebebi sargılardaki atlamalardan kaynaklanıyor diye biliyorum. kuru tip bir trafoda cızırtı çok yüksekse reçine özelliğini yitirmiş olabilir.

trafonuza enerjiyi nasıl alıyorsunuz bilmiyorum ama (havai hat veya yeraltı kablosu) ilk enerji aldığınız noktadan trafonuzun OG tarafına kadar olan tüm elektriksel bağlantıları kontrol etmenizi tavsiye ederim.Bağlantılarda sorun olabilir, gözden geçirmelisiniz..

Ses,kablo başlıklarından da geliyor olabilir.Hava karardığında,trafo odasını açarak gözleme-
nizde yarar var.

kısmi deşarjlar başlamış olabilir ve bu kısmi deşarjlar bir zaman sonra yalıtkanlığı tamamen giderip izolsasyonun delinmesine sebep olabilir. iyi bir gözlem yapın. sesin kaynağı kablo değil de trafodan ise önlem almak gerekir

Termal Kamera ile bağlantılarda sıcaklık olup olmadığını da kontrol etmenizde fayda var.

Arkadaşım Kullandığınız trafo yeni ise kalitesi nedir bilmiyorum. Kalitesiz kuru tip trafolarda nüve ve epoksi sorunlarından ses gelir. Trafonuz eski ise kuru tip trafoların Özelliklerinden biride bakımları kolay ve ucuzdur denilir. Aksine Kuru havalandırma sorunu olan bir trafofonun Bakımıda zordur Bakım maliyetide çoktur. örneğin Trafo odanızın havalandırma sorunu vardır. Kuru tarfoları %75 yüklediğinizde nüve sıcaklığı en düşük 100-105 derece olur bu nüve sıcaklığı sekonder sargıdaki pt100' (hava boşluğundan dolayı) 70 derece civarında yansır.
1)Arkadaşım 100-110 derce kuru tarfolar için (nüve sıcaklığından bahsediyorum) normaldir. Ama trafo takozları için bu sıcalık çok büyük sıcaklık. Takozları sıkıştıran civatalar ısı ile gevşer ve takozlar kırılır veya yerinden oynar buda tarfonuzda ses gelmesine neden olur.
2) Arkadaşım ikici sebep nüveyi sıkıştıran civatalar gevşemiş olabilir.
Bence yapmanız gereken
1) trafo takozlarını sıkın(hava boşluklarını mutlaka kontrol edin ve tork anahtar kullanın)
2) Nüveyi sıkışıtıran civataları sıkın(mutlaka tork anahtar kullanın)
3) trafonuzu gözle kontrol edin küçük ince plakalar vardır(Trafo etiketi veya nüve topraklaması) küçük vibrasyonla büyük arka sesi çıkarırlar onlarıda kontrol edin. Sesi duymadığımız için size bu şekilde yardımcı olabiliriz.

manyetik nüvenin dizaynından kaynaklanan sorun olabilir.. saçlar dizilirken tam 45 derece olmalı .. yoksa atlama yapar ve trafoda cızırtı yapar çok tehlikelidir .. acilen sorun bulunmalı ... trafo hangi firmanın bilginiz var mı ?

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri