Trafo yanik mi

nusret45

Üye
Arkadaşlar 36 kva trafonun yanık olup olmadığını enerji vermeden boşta megerle ölçüp doğru sonuç alabilirmyz

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Alçak gerilim ile test yapan alaylı ustaları da duymuştum :) Tabi yüksek gerilim izolasyonu için referans teşkil etmez ama sargı bütünlüğünü koruyup korumadığı konusunda belki fikir verebilir . @sami inci baba kesin biliyordur.

Uygulamada 1kv ve 5 kvolt izolasyon megeri ile %90 yanık olup olmadığı bulunabilir

Yada herhangi bi ölçü aletinin buzzer konumunda ölçütügumuzde doğru sonuç alabilirmyz

Bazen sekonder sargı yanık olabiliyor.Bu durumda trafo enerjili olduğu hâlde hat açma yapmıyor fakat yukude besleyemiyor.
Yada herhangi bi ölçü aletinin buzzer konumunda ölçütügumuzde doğru sonuç alabilirmyz

Buzzer yanıltır.Trafo gücü büyüdükçe empedans küçülecektir.Buzzerle hangi kıyaslamayı yapacaksın.

Bazen sekonder sargı yanık olabiliyor.Bu durumda trafo enerjili olduğu hâlde hat açma yapmıyor fakat yukude besleyemiyor.

Buzzer yanıltır.Trafo gücü büyüdükçe empedans küçülecektir.Buzzerle hangi kıyaslamayı yapacaksın.
Bizde de o şekilde bi durum var yeni tesis de trafo yu devreye aldık primer sargı ya 3 faz yüksek gerilim enerji yi alıyoruz ancak sekonder çıkışında tms girişinden ölçütügumuzde r s fazları mevcut ancak t fazı hic bu şekilde çıkış yapmiyo

Bizde de hic şekilde sigorta atması ya da açma yapmiyo

Moderatör tarafında düzenlendi:
Buchholz rölesinden çıkan gazın yanma rengine göre bazı veriler elde edilebiliyormus. Bir ara okumuştum.

Epey zaman önce başıma gelmişti bu olay. Merak ettiğim icin ustanın elinden yagi alip koklamıştım. Son derece isli ve keskin bi kokuydu. Trafodan fazın biri çıkış yapmıyordu. Trafoyu degistirmistik.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,605
Son üye
osaricicek

Yeni konular

Geri