Trafo (VA-WATT) hesabı

SMPS lerdeki gürültü olayı farklıdır. Trafolu olanlarda daha farklıdır.
Trafolu sistemlerde genellikle HUMM yani 100Hz lik gürültüler söz konusudur. SMPS sistemlerde ise anahtarlama frekansı 80-100kHz ler civarı olduğu için bu frekansların duyulabilmesi mümkün değildir. Sadece olumsuz etkileri çoktur.
Eğer SMPS deki gürültü parazit şeklinde ise bunun tek sebebi SMPS nin izolasyon sorunudur. Tabii ki grounding sorunları da bu etkiye ve bass bölgelerinde de etkili olabilmektedir.
Trafolu sistemlerde ise çoğunlukla uğultularla cebelleşilir.
Çare olarak ta ana kondansatörün değerini büyütmeyi seçerler. Ancak ana kondansatörün değerini büyültmek çoğunlukla pek işe yaramaz.
Ben benim ampliyi yaparken önce 4 adet 10.000uF kondansatörle test etmiştim. Normal 6800uF lar ile aralarında pek fark ölçülmedi.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bu-da-benim-amplİfİkatÖr.117485/
Fark olmadığı için de 2 adet low esr 6800uF kondansatörle işi bitirdim.
Ana güç devresinde sadece iki adet ana kondansatör yeterlidir. Benim resimleri sonuna kadar incelersen sadece 2 adet büyük kondansatör olduğunu görebilirsin.
Ancak ton kontrol, pre ampli gibi ön devrelerin beslemeleri regüleli temiz gerilim gerektirmektedir. Senin amplinde bu konuda bilgi bulunmuyor.
Eğer senin amplinin ön devreleri devre dizaynında regüle edilmemişse mecburen regüleli güç kaynağı kullanmak zorundasın.
Halbuki çin işi böyle bir ampli almaktansa ön devreleri ayrı olan bir ampli temin edip, çıkış katını regülesiz besleme ile ön devreleri de basit bir regüle entegresi ile halledebilirdin.
Teorik olarak senin amplinden verilerde olduğu gibi 2 adet 50W ana hoparlörler için, 100W ta sub woofer için güç alacak olsan 24V ta en az 4.5A gereklidir ki, amplinin %100 verimle çalıştığını kabul edersek.
Bu durumda %90 verimle çalıştığını varsaysak bile senin en azından 6A lik regüleli bir güç kaynağına ihtiyacın var demektir.
Tabii ki trafonun da sekonder geriliminin uygun olması koşulu vardır.
Senin trafonun sekonder gerilimi 16V civarı olduğu için regüle ederken 16V tan daha yüksek gerilime ayarlayamazsın. Ayarladığın takdirde yüksek seslerde yine ripple olacaktır.
Şu an için 24V 6A lik bir regüleli devre yapmak trafo hariç belli bir masraf demektir.
Trafoyu ele alırsak işler çetrefilleşir :D
https://tr.aliexpress.com/i/32811246802.html
Bir ampli için en ideali toroid trafolardır. Fiyatına bakarsan neden sana PEYNİİR ampliyi örnek verdiğimi anlarsın.

SMPS lerdeki gürültü olayı farklıdır. Trafolu olanlarda daha farklıdır.
Trafolu sistemlerde genellikle HUMM yani 100Hz lik gürültüler söz konusudur. SMPS sistemlerde ise anahtarlama frekansı 80-100kHz ler civarı olduğu için bu frekansların duyulabilmesi mümkün değildir. Sadece olumsuz etkileri çoktur.
Eğer SMPS deki gürültü parazit şeklinde ise bunun tek sebebi SMPS nin izolasyon sorunudur. Tabii ki grounding sorunları da bu etkiye ve bass bölgelerinde de etkili olabilmektedir.
Trafolu sistemlerde ise çoğunlukla uğultularla cebelleşilir.
Çare olarak ta ana kondansatörün değerini büyütmeyi seçerler. Ancak ana kondansatörün değerini büyültmek çoğunlukla pek işe yaramaz.
Ben benim ampliyi yaparken önce 4 adet 10.000uF kondansatörle test etmiştim. Normal 6800uF lar ile aralarında pek fark ölçülmedi.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bu-da-benim-amplİfİkatÖr.117485/
Fark olmadığı için de 2 adet low esr 6800uF kondansatörle işi bitirdim.
Ana güç devresinde sadece iki adet ana kondansatör yeterlidir. Benim resimleri sonuna kadar incelersen sadece 2 adet büyük kondansatör olduğunu görebilirsin.
Ancak ton kontrol, pre ampli gibi ön devrelerin beslemeleri regüleli temiz gerilim gerektirmektedir. Senin amplinde bu konuda bilgi bulunmuyor.
Eğer senin amplinin ön devreleri devre dizaynında regüle edilmemişse mecburen regüleli güç kaynağı kullanmak zorundasın.
Halbuki çin işi böyle bir ampli almaktansa ön devreleri ayrı olan bir ampli temin edip, çıkış katını regülesiz besleme ile ön devreleri de basit bir regüle entegresi ile halledebilirdin.
Teorik olarak senin amplinden verilerde olduğu gibi 2 adet 50W ana hoparlörler için, 100W ta sub woofer için güç alacak olsan 24V ta en az 4.5A gereklidir ki, amplinin %100 verimle çalıştığını kabul edersek.
Bu durumda %90 verimle çalıştığını varsaysak bile senin en azından 6A lik regüleli bir güç kaynağına ihtiyacın var demektir.
Tabii ki trafonun da sekonder geriliminin uygun olması koşulu vardır.
Senin trafonun sekonder gerilimi 16V civarı olduğu için regüle ederken 16V tan daha yüksek gerilime ayarlayamazsın. Ayarladığın takdirde yüksek seslerde yine ripple olacaktır.
Şu an için 24V 6A lik bir regüleli devre yapmak trafo hariç belli bir masraf demektir.
Trafoyu ele alırsak işler çetrefilleşir :D
https://tr.aliexpress.com/i/32811246802.html
Bir ampli için en ideali toroid trafolardır. Fiyatına bakarsan neden sana PEYNİİR ampliyi örnek verdiğimi anlarsın.
Eklediğim zip dosyasında dip gürültüyü duyabilirsiniz. Bu gürültünün kaynağı acaba kaynağın yani Bluetooth modülünün bulunduğu kutudan olabilir mi diye kablosunu da çekiyorum. Herhangi bir fark oluşmuyor hatta artıyor.
Kontrol kutusu dediğim kutunun içine Bluetooth modülünü çalıştırmak için 5v gidiyor. Diğer pinler de amfiler birbirinden ayrı olduğu için (6 adet tpa3118) Bluetooth ses çıkışından her birine stereo potans bağlayarak ama sadece stereo potans ile sağ sol tiz mid ve bass ayarı yapabiliyorum. Bunlar da amfilere ayrı ayrı dağılıyor. Yani tizler için ayrı, baslar için ayrı, midler için ayrı hatlar gidiyor. Belki bunun etkisi vardır diye düşündüm. Yorum sizin @Mr_YAMYAM

Ekli dosyalar

• VID_20210926_214735.zip
    4.5 MB · Görüntüleme: 4
GROUNDING tekniğinde her bir kablonun ve hatta bağlantı yerinin önemi vardır.
Ancak grounding tekniğini anlatabilmem de mümkün değil.
Senin devrelerini ve resimlerini inceledim. Kolayca çözülebilecek gibi görünmüyor.
Ancak metal bir şase temin edebilirsen, montaj planını birlikte hesaplayıp yapabilirsek belki sonuca ulaşabiliriz.
BELKİ diyorum, çünkü çin işi üretimlerde grounding tekniği diye birşey yok.

Benim üzerinde durduğum grounding olayını bir çok arkadaş uygulamıştır.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4488.0.html
Örneğin bir arkadaşın bir türlü iyi netice alamadığı 6W lık ampli devresi için birlikte tasarlamıştık.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7996.0.html
Öyle memnun kalmıştı ki bir üst proje olan LM1875 li ampliyi bile yapmıştı.
Ancak LM1875 li amplinin sesini arkadaşımın iç işleri bakanı çok beğenince el koymuş, arkadaşım da yeni bir tane yapmak zorunda kalmıştı :D
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8147.0.html
Konu içerisinde en çok değinilen nokta grounding tekniğidir.

Eğer sen de bu amplini ilmine göre yapabilmek istiyorsan beraberce halletmeye çalışabiliriz.
Dediğim gibi ilk koşulumuz metal bir kutudur. Kutu olmasa da metal bir levha üzerine monte edip gidişatımızı belirleyebiliriz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri