Trafo merkezleri

işe yeni başladım ve ilk iş tecrübem.Trafo merkezlerinde bulunan ekipmanlar nelerdir?ne işe yarar nasıl kullanılır?trafo merkezi nasıl yönetilir?trafo merkezinde karşılasılabılecek arızalar nelerdir ve nasıl cozulur? yardımcı olursanız sevınırım

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
genelde trafo merkezlerine giren hat fiderlerinde sırası ile gerilim trafosu, akım trafosu, hat ayırıcısı, kesici, bara ayırıcısı bulunur. trafo fiderinde ise sırası ile bara ayırıcısı, kesici, giriş ayırıcısı, akım trafosu ve Parafudr bulunur. ayırıcıların mekanizmaları arızalanıp kontaklar tam yerine oturmayabilir, kesicilerin kontakları eskiyip kontak geçiş dirençleri yükselebilir ya da kesicilerin açma kapama mekanizmaları arızalanıp kesici açma kapama süreleri bozulabilir, gerilim trafolarının dönüştürme oranları bozulabilir, parafudurların direnç değeri ya da izolasyonu bozulursa patlayabilir, akım trafolarının izolasyonu bozulursa patlayabilir, kesicilerin kontak geçiş direnci artarsa kısa devre açma sırasında patlayabilir, 154 ya da 380 kv sf6 kesicilerin gaz basınçları kontrol edilmelidir. bütün teçhizatların belli aralıklarla testleri ve bakımları yapılmalıdır. güç trafolarınınızın yağ ve sargı sıcaklıkları kontrol edilmelidir. slikajel kontrolü yapılmalıdır. analizörler yardımı ile akım ve gerilim değerlerine bakarak sisteminizde herhangi bir dönüştürme hatası olup olmadığını anlayabilrisniz. akü sistemlerinizin değerleri iyi takip edilmelidir. koruma rölelerinin ve sayaçların belli aralılklarla testleri yapılmalıdır. güç trafolarınız yağlı ise belli aralıklara yağ analizleri yaptırmalısınız.

işe yeni başladım ve ilk iş tecrübem.Trafo merkezlerinde bulunan ekipmanlar nelerdir?ne işe yarar nasıl kullanılır?trafo merkezi nasıl yönetilir?trafo merkezinde karşılasılabılecek arızalar nelerdir ve nasıl cozulur? yardımcı olursanız sevınırım
Megep in bu konuda güzel ve çok anlaşılır dökümanları var ; ama bence yapman gereken en önemli iş yanında tecrübesinden istifade edebileceğin teknik elemanlar varsa onlarla çokça beraber çalışmaya bak.Yüksek gerilimde yapılan bir hatanın telafisi malesef yok.

merhaba teknık eleman yetkılı bır muhendıs vardı ama ıs yerı kuralları geregı artık tum gun aynı yerde bulunamıyoruz.kendı basıma öğrenmem lazım sayın kursatkabakcı teşekkür ederım bılgı ıcın.syın oksuzcocuk megepın dokümanlarını ındırdım fakat nerden baslıyacagımı bılmıyorum. :( elektrık makınelerındenmı baslıyayaım calısmaya yüksek gerılımdenmı ıletı hatlarındanmı :S hangı sıra ıle calısacayım hıc bılmıyorum :( sız degerlı tercubelı teknık adamlar/kadınlar bana tecrubelerınızı yasadıgınız sorunları ve cozumlerıde anlatırsanız sevınırım

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri