Kablo kalınlığı ve uzunluğu ile ilgili acil yardım lazım

umtarslan

Üye
Ustalar kolay gelsin trifaz elektriği 500 metre kadar taşımak istiyorum yer altından kablo kanalıyla yapabilirim kullanılacak ekipmanlar 6 adet klima ve bir adet yüksek basınç motoru çalıştıracak bu trifaz hat. Bu iş olur mu kablo kalınlığını ne kadar seçmeliyim yasayabilecegim sorunlar nelerdir ? Yardımcı olursanız cok sevinirim kolay gelsin

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Çalıştıracağınız aletlerin güçlerini yazarsanız o zaman yardımcı olabiliriz..

Ustalar kolay gelsin trifaz elektriği 500 metre kadar taşımak istiyorum yer altından kablo kanalıyla yapabilirim kullanılacak ekipmanlar 6 adet klima ve bir adet yüksek basınç motoru çalıştıracak bu trifaz hat. Bu iş olur mu kablo kalınlığını ne kadar seçmeliyim yasayabilecegim sorunlar nelerdir ? Yardımcı olursanız cok sevinirim kolay gelsin
Klimaların yüksek basınç motorunun toplam gücü lazım.
En büyük sorunlar su ve fare. :)

Çalıştıracağınız aletlerin güçlerini yazarsanız o zaman yardımcı olabiliriz.
6 adet 60000 BTU kanal tipi klima calistiracagim elektronik konusuna pek hakim değilim yeni trifaz hat alamayacağım bı yerde çalıştırmam gerekiyor ama 500 metre yakında trifaz panom var oradan cekebilirim diye düşündüm klimalar ne kadar güç istiyor bilmiyorum doğrusu
Klimaların yüksek basınç motorunun toplam gücü lazım.
En büyük sorunlar su ve fare. :)
Yer altından veya direk üstünden taşıyabilirim
Toplam gücü nasıl öğrenebilirim yardımcı olur musunuz bı yolunu söylerseniz öğrenir bilgi veririm

Motor, klima ve klima motorlarının etiketlerinde yazar.
Watt (W) ya da Kilowatt (kW) biriminde değerler yazar.

Çalıştıracağınız aletlerin güçlerini yazarsanız o zaman yardımcı olabiliriz..

Enerji tüketimi : 4.98 kW yaziyor
Enerji tüketimi : 4.98 kW yaziyor
5 olarak hesaplasak
Toplam 35 kW güç kullanacak benim makineler anladığım kadariyla

Son düzenleme:
Min.95 mm² bakır görünüyor.Aldığı-
nız yerdeki duruma ! bağlı olarak 120 mm² seçilebilir.Ancak,500 mt.
sıkıntı yaratabilecek uzunluktur.

Ekli dosyalar

• GERDÜŞ.jpg
    GERDÜŞ.jpg
    109.4 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
95 mm2 kablo 500 metreyi hesaba göre kurtarıyor ama bahsi geçen yükü sadece. Tevzi panonuza binecek yük de hesaba dahil edildiğinde durum ne olur onun da gücünü hesaplamak gerekir.

95 mm2 kablo 500 metreyi hesaba göre kurtarıyor ama bahsi geçen yükü sadece. Tevzi panonuza binecek yük de hesaba dahil edildiğinde durum ne olur onun da gücünü hesaplamak gerekir.
Arkadaş elektrikten anlamıyorum diyor , biri kesit hesaplıyor, biri tevzi panosuna yük biner diyor . Kime don biçiyorsun nevzat Allah aşkına. Bu kadar mesafeye 380 volt taşımak komedinin önde gidenidir . Yapılabilecek mantıklı uygulama trafo konulamıyorsa jeneratördür . Gerisi de traşdır .

Son düzenleme:
Arkadaş elektrikten anlamıyorum diyor , biri kesit hesaplıyor, biri tevzi panosuna yük biner diyor . Kime don biçiyorsun nevzat Allah aşkına. Bu kadar mesafeye 380 volt taşımak komedinin önde gidenidir . Yapılabilecek mantıklı uygulama trafo konulamıyorsa jeneratördür . Gerisi de traşdır .
%100 katılıyorum . şakamı bu ? kastamonu ılgazda telefereğin tepesine bir soba için 240 lık kablo çektik 400 metre o yandı yav . sonunda og çektik te soba için 20 kva trafo koyduk .. kadınçayırında ..
kaldıki sizin kablo fiyatlarından haberiniz yok 95lik kablonun metre listesi 1600 tl %30 le alsanız 1000 lira olsun hadi 500.000 tl kablo parası yapar yav.
ama denemek lazım tabi. pahalı bir deney olacak ama .

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri