Trafo için 220v 50hz frekans 10khz veya daha fazla frekans nasıl elde edilir

konuda gördüğünüz gibi trafonun boyunu küçültmek için frekansı arttırıp trafo çıkışında eğer zararı olmaz ise kalsın eğer olur ise ben frekansını nasıl toparlarım en son dc ye dönüştürülecek

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ne yapacağını açık yazarmısın
trafonun boyutunu küçültmek için yani daha küçüğünü kullanmak için 50 hz ac elektriğin frekansını yaklaşık 10 khz frekansına nasıl çıkarılır

trafoyu smps güç kaynağı için kullanacağım

frekansa çıkışta ellemeyip kullanırsam zararı olurmu

eğer zararı olursa nasıl bir şey önerirsiniz

Trafo bir kere sarım 10 kHz göre yapılmalıdır. 50 hz lik trafoya 10 khz uygulamaya kalkdığınızda trafo sargı empedansları değişeceği (artacağı) için trafo gövdesinin yeteri dercede manyetizma oluşturabilmesi için trafoya uyguladığınız gerilimi artırmanız gerekecektir. bu durumda sargılarda izolasyon problemleri oluşur dolayısı ile bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.trafonun izolasyon seviyesi ne kadar artışa müsaade edebiliyor buna dikkat etmek gerekir. varsayalım bu aşama size sorun teşkil etmedi o zaman frekans ile orantıl bir şekilde artan primer voltajı aynı oranda sekonder voltajını da artıracaktır. çünkü dönüştürme oranı sabittir.
trafo gücü nüve kesiti ve kalitesi ile ilgili olduğundan bu da değişmediğine göre trafo gücü sabit kalırken artırdığınız voltaj sebebi ile trafonun vereceği akım düşer yani sorunuzdan anladığım kadarı ile zaten çıkışı doğrultacaksanız herhangi bir anlamı olmayacaktır. tabi başka özel amaclarınız varsa o başka sorunuzdan ben bunları anladım

Trafo bir kere sarım 10 kHz göre yapılmalıdır. 50 hz lik trafoya 10 khz uygulamaya kalkdığınızda trafo sargı empedansları değişeceği (artacağı) için trafo gövdesinin yeteri dercede manyetizma oluşturabilmesi için trafoya uyguladığınız gerilimi artırmanız gerekecektir. bu durumda sargılarda izolasyon problemleri oluşur dolayısı ile bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.trafonun izolasyon seviyesi ne kadar artışa müsaade edebiliyor buna dikkat etmek gerekir. varsayalım bu aşama size sorun teşkil etmedi o zaman frekans ile orantıl bir şekilde artan primer voltajı aynı oranda sekonder voltajını da artıracaktır. çünkü dönüştürme oranı sabittir.
trafo gücü nüve kesiti ve kalitesi ile ilgili olduğundan bu da değişmediğine göre trafo gücü sabit kalırken artırdığınız voltaj sebebi ile trafonun vereceği akım düşer yani sorunuzdan anladığım kadarı ile zaten çıkışı doğrultacaksanız herhangi bir anlamı olmayacaktır. tabi başka özel amaclarınız varsa o başka sorunuzdan ben bunları anladım
ben şimdi bir güç kaynağı yapacağım ve benim işime yarayacak düzeyi trafosuz alamam

normal trafo kullansam çok büyük ve ısı yapar

o yüzden smps trafosu kullanıcağım yani frekansı arttırarak manyetik alanda değişim olup daha küçük trafo ile büyük trafodan daha fazla verim alacağım ama tek sıkıntı frekans nasıl arttırılır bilmiyorum

not: bu güç kaynağı normal prize bağlı olacak yani 220v 50hz den besleme yapılacak
daha nasıl açık yazarım bilemedim ama yaklaşık 12v 20a güç alacağım ben bundan

hem deneyimliyeceğim hemde ileride bundan birkaçtane daha yapacak seviyeye geldiğimde belki güzel devrelere vesile olabilir

frekansı nasıl arttırırım diye soruyorsunuz.

smps güç kaynaklarındaki çalışma mantığını araştırınız.

Genel anlamda ,

Şebeke voltajı önce doğrultulur sonra filtre kapasitörü ile filtrelenip 310 volt dc voltaj elde edilir. Bu voltaj bir mosfet aracılığı ile smps trafosuna gönderilir. Burada sizin söylediğiniz 10 khz profesyonel cihazlarda 50 - 150 khz frekans uygulanır.

Bunu smps kontrol entegresi sağlar. Yani size bu frekansı kontrol entegreleri sağlar.

Eğer ilginiz varsa TL494 entegresi ve uygulama notlarını okuyunuz. Bu ve benzeri bir çok entegreler mevcut. ayrıca 10 khz biraz düşük bir frekans gibi geldi bana daha yuksek frekanslarda çalışmanız daha iyi olur.

Genel anlamda ,

Şebeke voltajı önce doğrultulur sonra filtre kapasitörü ile filtrelenip 310 volt dc voltaj elde edilir. Bu voltaj bir mosfet aracılığı ile smps trafosuna gönderilir. Burada sizin söylediğiniz 10 khz profesyonel cihazlarda 50 - 150 khz frekans uygulanır.

Bunu smps kontrol entegresi sağlar. Yani size bu frekansı kontrol entegreleri sağlar.

Eğer ilginiz varsa TL494 entegresi ve uygulama notlarını okuyunuz. Bu ve benzeri bir çok entegreler mevcut. ayrıca 10 khz biraz düşük bir frekans gibi geldi bana daha yuksek frekanslarda çalışmanız daha iyi olur.

asında benim internette gördüğüm bunun gibiydi daha fazlasını niye istemeyeyim 200khz oluyorsa veya daha fazlası onada razıyım ben

Genel anlamda ,

ben bu tl494 ü nasıl kullanabilirim

Frekans yükseldikçe demir çekirdek yerine ferit çekirdek kullanılıyor. Çok yüksek gaus değerinde nüveler vardır yuksek frekanslarda kullanmak için ama fiyat performans olarak almaya yapmaya değermi bilmiyorum.

TL494 ü kullanmak için yukarıda dediğim gibi ilk yapmanız gereken bu entegrenin datasheetini indirin okuyun birde bu entegre ile alakalı aplication notes dökümanları var. Bunları indirip inceleyin.

anahtarlamalı bir güç kaynağını sıfırdan dizayn etmek kolay değildir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri