Trafo için 220v 50hz frekans 10khz veya daha fazla frekans nasıl elde edilir

Frekans yükseldikçe demir çekirdek yerine ferit çekirdek kullanılıyor. Çok yüksek gaus değerinde nüveler vardır yuksek frekanslarda kullanmak için ama fiyat performans olarak almaya yapmaya değermi bilmiyorum.

TL494 ü kullanmak için yukarıda dediğim gibi ilk yapmanız gereken bu entegrenin datasheetini indirin okuyun birde bu entegre ile alakalı aplication notes dökümanları var. Bunları indirip inceleyin.

anahtarlamalı bir güç kaynağını sıfırdan dizayn etmek kolay değildir.
biliyorum kolay değil ama bir yerden başlamak istiyorum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
biliyorum kolay değil ama bir yerden başlamak istiyorum

Elbette. Azimli olmak iyidir. Bir yerden başlamak gerek. Kendi kriterlerinizi oluşturun. Giriş gerilimi çıkış gerilimi çıkıştan istenen akımı belirleyin. Bu bilgilere göre topolojinizi belirleyin ve o yönde ilerleyin.

Çıkış gerilim ve akımınız nedir aklınızdan geçen?

Elbette. Azimli olmak iyidir. Bir yerden başlamak gerek. Kendi kriterlerinizi oluşturun. Giriş gerilimi çıkış gerilimi çıkıştan istenen akımı belirleyin. Bu bilgilere göre topolojinizi belirleyin ve o yönde ilerleyin.

giriş gerilimi prizden olacak zaten amaç prizden kullanmak

çıkış gerilimi 12v -18v arası değişebilir ama 12 tercihen

akımı nekadar çok okadar iyi ama akımı ayarlamayıda bi şekilde çıkışa mosfet koyarım mesela hem belli seviyeye boost ederim hemde amperi ayarlarım ,

ama başlangıç olarak 5-10 amper yeterli

bu göderdiğim tl494 devresenin uçlarında yazan yazılar neyi ifade ediyor açıklarmısın anlamadımda

noninv input falan yazıyor onları anlamadım sen hepsini kısa özet geçsen çok süper olur

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (11).png
    Ekran Görüntüsü (11).png
    43 KB · Görüntüleme: 15
Yüzmeyi bilmiyorum okyanus ortasında dalıp kıyıya varmak istiyorum anlatın demekten farksız, merdivenleri teker teker cikmalisiniz ve ilk basamaktan başlamalısınız. Elektronik de böyledir alt yapınız yok 2 kablo lehimlemekle eleman değiştirmekle bu işi kavradım artık usta oldum demek olmaz, kendinizi kandirirsiniz ancak. Kimsenin de uzaktan tüm elektroniği öğretecek ne zamanı vardır ne de sabrı ... Yine de azmeder ve araştırırsanız yapamayacağınız iş proje yoktur.

Büyüklerimizin meşhur lafı var; bakarak öğrenilseydi kediler kasap olurdu.

Yüzmeyi bilmiyorum okyanus ortasında dalıp kıyıya varmak istiyorum anlatın demekten farksız, merdivenleri teker teker cikmalisiniz ve ilk basamaktan başlamalısınız. Elektronik de böyledir alt yapınız yok 2 kablo lehimlemekle eleman değiştirmekle bu işi kavradım artık usta oldum demek olmaz, kendinizi kandirirsiniz ancak. Kimsenin de uzaktan tüm elektroniği öğretecek ne zamanı vardır ne de sabrı ... Yine de azmeder ve araştırırsanız yapamayacağınız iş proje yoktur.

Büyüklerimizin meşhur lafı var; bakarak öğrenilseydi kediler kasap olurdu.
yahu biliyoruz bizde bu işlerin zor olduğunu daha lise sona gidiyorum bu sene üniversite sınavına gireceğim zaten orada elektrik elektronik mühendisliği düşünüyorum yani ufaktan altyapı oluşturuyorum hemde en azından yardımlarla bir güç kaynağı yapmayı öğreneyim dedim

Bunun yolu burada sıfırdan sorular sormak değil, 2 5 mesajla bu iş yapılır çocuk oyuncağı değildir, temel yapayım derken daha karmasiklasir bildiğini de unutur hata yaparsın. Öncelikle başlangıç ve temel seviyeden de geçmen gerek smps ye hakim ol genç arkadaşım. Daha sonra elbette sorularına seve seve cevap verecek muhatap bulacaksindir.

Evet bencede temel elektronik ve devre elemanlarini ogrenmelisiniz. Olcum teknikleri opamplari ogrenmelisiniz. Adim adim ilerleyip sonuca ulasirsiniz.

Benim temelim olmasina ragmen bende su an smps dizayn edemem. Belki baaka birisinden kopyalarim bilgimi katarim ama dizayn edemem.

Çoğu devre elemanını biliyorum transistör anahtarlama

Mosfet voltaj düşürme yükseltme

Röle ise elektronik mıknatısla anahtarlama yapıyor

Opampı daha öğrenemedim

Böyle yani daha yolun başındayım

Benide soğutmayın sevdirin hem sizde sevaba girersiniz fena değilmi

Bayramdan sonra kitaplar alıp daha iyi öğrenmeye başlıyacağım

noninv yazan yer non inverting girişiymiş
yani ,orada iki adet opamp varmış

En temel ve basit şekilde söyleyeyim.

Noninverting ile inverting inputlar 2 adet hata amplifikatörüdür. Bu ikitane olmasının nedeni biri akımı bir diğeride gerilimi kontrol altında tutmak içindir.

Bu inputların birine 14 nolu uçtan referans gerilimi verip noninvert girişinede çıkıştan geri besleme yapıyoruz. Bu durumda entegre çalışıldığında bu inputmardan gelen bilgiyle entegre içindeki Q1 ve Q2 transistörlerini sürüyor. ( pwm sinyali üretiyor ) Sizin söylediğiniz frekansı üretiyor.

Bu inputlara gelen bilgiye göre PWM sinyalinin duty değerini ayarlıyor.

Frekansı ise 5 ve 6 nolu pinlere bağlanan direnç ve kondansatörler belirler.

En temel çalışma mantığı budur. Ama bu entegrenin nasıl çalıştığı ile ilgili formüller detylar tüm veriler kompanzasyon ayarları hepsi datasheet içinde mevcuttur.

Bende TL494 entegresi ile yapılmış bir güç kaynağı yapmayı düşünüyorum. Bir iki proje buldum ama üzerimdeki rehabet ve evimde çalışma ortamı olmaması nedeniyle başlayamadım.

Yer neresi nereden katılıyorsunuz?

tl494-02.png

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri