Trafo Bozulması

Bunu zaten istemedim ama kaynak belirtebilirsiniz herkes görür öğrenir. Arkadaşımız da devrenin genel (veya primer kısmı yeterli) alt ve üst resimlerini ekler kafalarda soru kalmaz, haksız mıyım?

sayın by lent bu sitede https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/elektronik-paket-programı.54898/ varya mesela burada bahsedilmiş programda güzel çalışıyor ha bazen çok bantlı oluyor abuk subuk değerli bir direnç çıkıyor karşımıza burdan neymiş bu diye fayadalanıyoruz. hakkaten dediğiniz gibi arkadaş önlü arkalı daha başka resim eklerse daha iyi sağlıklı olur .bir yanlış anlaşılma varsa kusura bakmayın...

0,15 ohm 1 watt sigorta direnç 0 ohm ile başlayan bir direnç takabilirsin....ayrıca beslemeye seri bağlı ise köprü diyotu ve devredeki transistörü ölç kısa devre varmı bak bakalım...kolay gelsin.
- Öncelikle bilgim yok pek anlamadım açıkçası dediklerinizi :)

verdiğiniz linkte olmayabilir bu yok anlamına gelmez.bazı spesifik devrelerde kullanılır renklerinden görüntüsünden de anlaşılacağı üzre piyasada sigorta direnç diye geçer bir çok besleme devresinde güç katında kullanılır.... tecrube ile sabit saygılar...

verdiğiniz değerlerde yanlışlık yok değilmi siyah dedikleriniz mor gibi görünüyor.....
- Tekrar resim çektim lamba altında bu kadar siyah görüyorum ben
IMG_3355.jpgIMG_3356.jpgIMG_3357.jpgIMG_3358.jpg

Bu direncin aynısından bendeki 12 volt 21 amper arızalı led trafosunun AC giriş kısmında var. Arkadaşın verdiği renkler doğru

Ben amatörden hallice hobi olarak uğraşıyorum bu işlerle. Dirençler için epeydir kullandığım android bir program var ve orada siyahla başlayan dirençler var. Program şu:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.galaxy.resistorcode

girişteki cam sigorta kararmış yanmış sanki böprü diyotu rt1 ntc yada ptc ve q1 transistörünü kontrol et entegrende bozulmuş olabilir....

Her şeyden önce şu büyük kondansatörü deşarj etmeyi unutmayın. Ben bir kere çarpıldım ona. Yüksek voltaj barındırır.

alt tarafında resmini eklermisin yanan direncin alt kısmı özellikle...yazdıklarım havada kalmasın.
Sigortada ufak gözler kesmiyor onuda söker bakarım 3 kuruşluk trafo için sıfırını alacam rahat edecem gibi :)
IMG_3360.jpg

eveeet dediklerimin doğruluğu kanıtlanmış bulunmakta ancak sayın redali girişteki cam sigorta kararmış yanmış sanki böprü diyotu rt1 ntc yada ptc ve q1 transistörünü yüksek ihtimal kısa devre kontrol et entegrende yüksek ihtimal bozulmuş...bunları değiştir dene çalişmazsa diğer malzemeleri kontrol et....kolay gelsin tekrardan...

eveeet dediklerimin doğruluğu kanıtlanmış bulunmakta ancak sayın redali girişteki cam sigorta kararmış yanmış sanki böprü diyotu rt1 ntc yada ptc ve q1 transistörünü yüksek ihtimal kısa devre kontrol et entegrende yüksek ihtimal bozulmuş...bunları değiştir dene çalişmazsa diğer malzemeleri kontrol et....kolay gelsin tekrardan...

Aynen sigorta kararmış, ntcde yanmış. Yenisi alırım bunun parçalarını kullanırım artık2A29918F-9BB0-4FC2-8982-5F1A531CD0E9.jpeg10ACDA23-9591-41F4-9CDF-8136EA9EA4B9.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri