Trafo Bozulması

redali

Üye
Elimde 12v 16.5a slim trafo var sürekli herşeyde kullanmak için fakat geçen gün elektrik verdim bir koku çıktı sonra çalışmadı bi daha, açtınm içini bir parçası var direnç sanırım anlamadım yanmış belli plakada siyah iz bırakmış bu parça nedir ne takmam gerekir baktım netten bulamadımda birşey ve yanmasının sebebi benim yanlış bağlantı yapmam mı yoksa başka birşey mi onuda anlamadım

7D44A10C-0D9D-4EEE-A3A1-F1481516B096.jpeg6069A5A6-1622-4875-896F-1BE2F00A0465.jpeg

Elimde 12v 16.5a slim trafo var sürekli herşeyde kullanmak için fakat geçen gün elektrik verdim bir koku çıktı sonra çalışmadı bi daha, açtınm içini bir parçası var direnç sanırım anlamadım yanmış belli plakada siyah iz bırakmış bu parça nedir ne takmam gerekir baktım netten bulamadımda birşey ve yanmasının sebebi benim yanlış bağlantı yapmam mı yoksa başka birşey mi onuda anlamadım

Ekli dosyayı görüntüle 48708Ekli dosyayı görüntüle 48709
Yanan mavi parca drenc olmasi lazim ama degeri okumamaz yanan yerde cizgi olmasi lazimkk degerini hesaplayabilelim sokebilirseniz altarafi yanmamis gozukuyor ordan bi sonuca varip degistirebilirsiniz (direnc yandiginda baska elemanlara zarar vermemisse calisir ) yanlis baglanti yaptiysanin bu arizaya sebep olabilir

Yanan mavi parca drenc olmasi lazim ama degeri okumamaz yanan yerde cizgi olmasi lazimkk degerini hesaplayabilelim sokebilirseniz altarafi yanmamis gozukuyor ordan bi sonuca varip degistirebilirsiniz (direnc yandiginda baska elemanlara zarar vermemisse calisir ) yanlis baglanti yaptiysanin bu arizaya sebep olabilir
Direnç olması lazım ama normal dirençlerden büyük nasıl bir şey ise tam bilgimde yok
A2C8EA88-0C83-4EF4-B92A-A39D92783598.jpeg

Siyah - kahve - yeşil - gümüş - kahve

0,15 ohm 1 watt sigorta direnç 0 ohm ile başlayan bir direnç takabilirsin....ayrıca beslemeye seri bağlı ise köprü diyotu ve devredeki transistörü ölç kısa devre varmı bak bakalım...kolay gelsin.

Siyahla başlayan ve biten direnç yok :(, kendiniz de bakabilirsiniz.

https://circuitdigest.com/calculators/5-band-resistor-color-code-calculator

verdiğiniz linkte olmayabilir bu yok anlamına gelmez.bazı spesifik devrelerde kullanılır renklerinden görüntüsünden de anlaşılacağı üzre piyasada sigorta direnç diye geçer bir çok besleme devresinde güç katında kullanılır.... tecrube ile sabit saygılar...

Siyah - kahve - yeşil - gümüş - kahve
verdiğiniz değerlerde yanlışlık yok değilmi siyah dedikleriniz mor gibi görünüyor.....

verdiğiniz linkte olmayabilir bu yok anlamına gelmez.bazı spesifik devrelerde kullanılır renklerinden görüntüsünden de anlaşılacağı üzre piyasada sigorta direnç diye geçer bir çok besleme devresinde güç katında kullanılır.... tecrube ile sabit saygılar...

verdiğiniz değerlerde yanlışlık yok değilmi siyah dedikleriniz mor gibi görünüyor.....
Sigortanın watlısına neden ihtiyaç duyulur ki? Haberim var sigortas direncinden ama burdaki yerde mantıksız hele ki güç kaynaklarında zaten sigorta yer alır sizinki kadar tecrübem vardır.

@redali iyi aydınlatılmış bir odada diranci beyaz kağıt üzerine koyup flaşsız yeniden çekip yükler misiniz? Ya da fenerle yan üstten aydınlatabilirsiniz.

Son düzenleme:
Sigortanın watlısına neden ihtiyaç duyulur ki? Haberim var sigortas direncinden ama burdaki yerde mantıksız hele ki güç kaynaklarında zaten sigorta yer alır sizinki kadar tecrübem vardır.
bildiğiniz gibi besleme devrelerinde anlık güç (demeraj) çekilme durumunda sigorta atacağı için sigorta değeri bir miktar büyük seçilir geriye kalan fark genelde doğrultulduktan sonra sigorta direnç diye tabir ettiğimiz direnç üzerinden dağıtıma verilir devrede de yanılmıyorsam köprü diyortun ve kondansatörün çıkışına konulmuş ha bunun yerine yavaş sigorta koysalar olurmuydu bence olurdu...(ayrıca ben size tecrubesiz falan da demedim ama verdiğiniz linkte olmaması yok anlamına gelmez.bu sitede elektronik paket programları var bunlarda 4-5-6 bant a kadar okuma yapabiliyor. tecrube konusuna gelince tartışılır buna burda gerek yok saygılar)

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,983
Son üye
ardaxsm

Yeni konular

Geri