Torna da salgı olayı hakkında bilgi

Ekli dosyayı görüntüle 81216
Yapılacak işlem böyle olacak aynaya mil bağlı hafif konik
Resimdeki torna tam ahşap tornası. Sizin aldığınız ise daha çok metal, plastik vs. işlemek için uygun. Resimdeki gibi kalemi elde tutabileceğiniz sabit suportu yoktur. Bu durumda en basit şunu yapabilirsiniz; paket içeriğinde MK1 sabit punta var. Aynayı söküp fener miline bu punta yerleştirin. Parçayı gezer punta ile sabit punta arasına sıkıştırarak işleyebilirsiniz.

Resimdeki torna tam ahşap tornası. Sizin aldığınız ise daha çok metal, plastik vs. işlemek için uygun. Resimdeki gibi kalemi elde tutabileceğiniz sabit suportu yoktur. Bu durumda en basit şunu yapabilirsiniz; paket içeriğinde MK1 sabit punta var. Aynayı söküp fener miline bu punta yerleştirin. Parçayı gezer punta ile sabit punta arasına sıkıştırarak işleyebilirsiniz.
Olay şu ustam aynaya 13 ,14 mm vs yuvarlak yada kare parçayı bağlıyoruz. Ayna da parça dönerken el matkapi ya da araba ile 0.6 veya 0.7 mm matkapla merkez noktasından torna dönerken delim yapıyoruz. Eğer ki bu parça aynada salgili döner ise merkezi noktasında ilk delim yaptığımız yer ile sonundaki delim noktası merkezden kaçık Bir noktada çıkıyor birinci problem bu ikinci problem ise ayna da salgı yoksa bağladığım konik mil salgili döndüğü vakit ne kadar merkezli ürün delim yapsam bile işlem yaparken bıçakla aldığım zaman hem parçadan fire hemde açı verdiğimde şekil birbirini tutmuyor. Merkezden kaçık delim olduğu zaman konik mile bağladığım da habbeyi bıçak alım yaparken zorlanacağı için habbe ısınıyor ve milin üstünde hareket edip ya kırılıyor ya da içi yanıyor.
Sabit bıçak dayamasi kolay o problem değil T şeklinde kaynak yaparım oraya oturturum.

Parça delimlerini tornaya bağlayıp yaptığım için salgı ya da balans benim tabirimle yamuk döndüğü zaman. Parça merkezden kaçık delim yapıyor o zaman işlem yapmak zorlaşıyor ürünün işçiliği kötü oluyor.

Hocam ankara da isen buyur gel yardımcı olayım.https://youtu.be/euhG6yi5-Vg

Peki habbeyi işledikten sonra delik açsanız olmaz mı?

Peki habbeyi işledikten sonra delik açsanız olmaz mı?
İki punta arasında da işlerim işledikten sonra da delim yapilabilir bu sefer iki köşe geniş ve havsali olmuş olur benim fikrim naçizane havsali tesbihler hoşuma gitmiyor. Eski zamanda ustalar hep havsali sistemde çalışıyordu zaten

Tespih icinse salgi bence cok da dert edilmemeli.

Yillar once yaptigim CNC tespih tornasi.

Tespih icinse salgi bence cok da dert edilmemeli.

Yillar once yaptigim CNC tespih tornasi.

Tespih için hocam çok dert değil de gene de yapmisken işin iyisi olsun yani. Sonuçta el ile işçiliği ile yapacagim için vakit nakittir 😅

Tespih için hocam çok dert değil de gene de yapmisken işin iyisi olsun yani. Sonuçta el ile işçiliği ile yapacagim için vakit nakittir 😅
Burada haklısınız bir tespih tanesi için çok vakit harcanmamalı. Kalemi tanenin profilinde taşlayıp tek seferde daldırarak yapmak bile daha iyi bir çözüm olabilir...

Burada haklısınız bir tespih tanesi için çok vakit harcanmamalı. Kalemi tanenin profilinde taşlayıp tek seferde daldırarak yapmak bile daha iyi bir çözüm olabilir...
Onu da düşündüm düşünmedim değil 😅 baktım 15-16 tane kalem ediyor 😅

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri