Torna da salgı olayı hakkında bilgi

öyle deme işi bilen ustadır. ustalık yaşla değil işi bilmekle olur.
Abi biraz merak arastirma ve ekipman.yabanci forumları takip etmek insanin ufkunu genisletiyor

Abi biraz merak arastirma ve ekipman.yabanci forumları takip etmek insanin ufkunu genisletiyor
zaten insanın başına ne geliyorsa meraktan geliyor, kart tamirini, bilgisayar işini yabancı forumlardan öğrendim. yaşı benden büyük küçük ustaların da hakkını yememek lazım.

Tornaya pedal bağlama konusu vardı nasil bağlayacağımi felan halledebilirim de Türkiye'de potansiyometreli bir pedal göremedim hiç hepsi switch mantığı ile acaba tornanin kendi devir ayarı var ya ayak pedalı sadece switch olarak bağlasam motora zararı olmaz herhalde.

Tornaya pedal bağlama konusu vardı nasil bağlayacağımi felan halledebilirim de Türkiye'de potansiyometreli bir pedal göremedim hiç hepsi switch mantığı ile acaba tornanin kendi devir ayarı var ya ayak pedalı sadece switch olarak bağlasam motora zararı olmaz herhalde.
Dc motormu ?
Birde pedal baglamanizi hic tavsiye etmem .kalem talaş kaldirirken aniden durursa sakatlik çıkabilir

Dc motormu ?
Birde pedal baglamanizi hic tavsiye etmem .kalem talaş kaldirirken aniden durursa sakatlik çıkabilir
IMG_20210908_225653.jpg

Bence sadece pens aynası varsa alıp kullanın derim zaten 3 ayak ayna cok sağlıklı bir sey değil (en azindan 4 ayak olmalı).orjinali ile fazla oynamayin .her gun kizaklarini yaglayin.aynayi temizleyin çünkü talaş bütün yağı emecek .ilerde bunu satar daha iyi bir torna alirsiniz. .masa ustu tornalardan (uzak doğu malı) çok fazla sey beklememekte fayda var..ama bunlar ilk torna ıçın ideal bence.parcalari bol ve ucuz.bir de iyi bir toz emme sistemi kurun .talas tozu berbattır

10,600 küsür ben emekli adamım bana tuzlu biraz , zaten tuz da yasak malum tansiyon olayı

Amatör olarak tesbih işine girmeyi planlıyorum. Sorum 2 adet olacaktır.

Bir torna almayi düşünüyorum optimum 1503v daha doğrusu aldım. Lakin ne torna dan anlarım ne de salgı olayından araştırdığım kadarıyla salgı torna da işlem yaparken büyük bir etkenmis

1. Aldığım torna da aynasında balans varsa bu balansi yok etme yada azaltma yöntemi nedir ?

2.tesbih yaparken torna aynasında bağlı olarak konik bir mil üzerinde işlem yapıliyor. Ayna da salgı yoksa bağladığım hazır aldığım konik mil salgili dönerse bu mildeki salgiyi nasıl alabilirim ?

Kısacası her iki durumda tornadaki salgıları azaltma ve yok etme yöntemi nedir ?

Şimdiden teşekkür ediyorum vereceğiniz bilgiler için
Öncelikle aldığınız torna ahşap tornası değil. Ahşap tornası iki punta arası çalışır.
İkincisi aynaya takılı konik milden bahsetmişiniz. Konik mil yapısı gereği aynaya bağlanmaz salgılı olur. Konik milden kastınız punta ise bu durumda aynayı söküp fener milinin içine bu konik parçayı yerleştirmeniz gerekir. O zaman tornanız iki punta arası olur. Fotoğraf atsanız daha anlaşılır olabilir.

Öncelikle aldığınız torna ahşap tornası değil. Ahşap tornası iki punta arası çalışır.
İkincisi aynaya takılı konik milden bahsetmişiniz. Konik mil yapısı gereği aynaya bağlanmaz salgılı olur. Konik milden kastınız punta ise bu durumda aynayı söküp fener milinin içine bu konik parçayı yerleştirmeniz gerekir. O zaman tornanız iki punta arası olur. Fotoğraf atsanız daha anlaşılır olabilir.
IMG_20210909_111004.jpg

Yapılacak işlem böyle olacak aynaya mil bağlı hafif konik

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri