Torna da salgı olayı hakkında bilgi

acancebeci

Üye
Amatör olarak tesbih işine girmeyi planlıyorum. Sorum 2 adet olacaktır.

Bir torna almayi düşünüyorum optimum 1503v daha doğrusu aldım. Lakin ne torna dan anlarım ne de salgı olayından araştırdığım kadarıyla salgı torna da işlem yaparken büyük bir etkenmis

1. Aldığım torna da aynasında balans varsa bu balansi yok etme yada azaltma yöntemi nedir ?

2.tesbih yaparken torna aynasında bağlı olarak konik bir mil üzerinde işlem yapıliyor. Ayna da salgı yoksa bağladığım hazır aldığım konik mil salgili dönerse bu mildeki salgiyi nasıl alabilirim ?

Kısacası her iki durumda tornadaki salgıları azaltma ve yok etme yöntemi nedir ?

Şimdiden teşekkür ediyorum vereceğiniz bilgiler için

Öncelikle salgı ve balans ilişkili ama ayrı konular.

Salgı parçanın yalpalı dönmesi. Ağırlık merkezi kaçık olduğu için balansa neden olur.

Balans salgı olmadanda oluşabilir. Bunun nedeni parçanın homojen olmaması nedeni ile ağırlık merkezinin kaçık olması.

Önce salgı mümkün olduğu kadar azaltılır. Sonra balans ölçer ile ağırlık eklenir veya çıkartılır.

Aldığın torna hakkında bilgim yok. Ancak tornanın salgısı çok kötü değildir heralde... Bağladığın parça salgılı dönebilir. EN fazla aynaya bağladığın parça salgılı döner. Onuda almak için önce gevşek bağlarsın biraz parçaya kalem ile dokununca salgı gider. Aynayı sıkarsın. Birde şöyle bir kural vardı. Bağladığın parçanın uzunluğu parça çapının 3 katını geçiyorsa döner punta kullanmalısın. Yani parça uzun ve sadece aynaya bağlı ise salgının önüne geçemezsin

Şimdilik kullandığım yaptığım ölçü çap 10 mm parça uzunluğu da en fazla 13 mm düzelte düzelte 7_11 felan yapıyorum. Mini bir torna almıştım elektrik motorlu manyetik döndüğü için düşük devirde salgı oluyordu. Şimdi biraz daha üst bir torna alacağım. Torbayı da deneme sansim yok. Ürün ne çıkarsa şansıma aynada dediğim gibi kendisinde salgı varsa sorun büyük olacak benim için parçadaki salgiyi bir şekilde çözüme kavuşturabilirim diye düşünüyorum da tornanin kendisinde dönünce merkezinden kaçık dönüyorsa bunu giderme yöntemini yani alacağım torna suanki şartlara göre 1000 dolar fiyat verdiler. Tornayi kullananlar memnuniyeti var lakin ben şansız biri olduğum için 😅 bana şimdi en salgilisi denk gelir. Bu durumda ürünü iade etmek istemiyorum çünkü zar zor buldum bulunduğum şehirde tek bir tane kalmış pandemiden dolayı gidip alamadım ürün gider diye direk ürünün parasibi yolladim. Kıssadan hisse makinenin kendisinde komperatörle ölçüp bakarsam salgıyi ölçünce kaç olması lazım ki kullanılabilir seviyesi ? Diyelim ki salgı var izlenecek yok tornaya işlem yapmaya kalkilirsa ayak değişimi mi yapmak lazım yoksa aynayı mi degistirmek lazım vs gibi çözüm yöntemleri neler olabilir asıl merak konum bunlar.

Kıssadan hisse makinenin kendisinde komperatörle ölçüp bakarsam salgıyi ölçünce kaç olması lazım ki kullanılabilir seviyesi ?
Aynadan değil aynanın bağlı olduğu fener milinden ölçüm alacaksın. orta/amatör işle için %5 iyidir. Aynada daha çok salgı olabilir. aynanın vidaları gevşetilip sıkılarak salgı iyileştirilebilir.

Ürün geldiğinde resim çekip bir paylaşım yapacağım inşallah.

Ürün geldiğinde resim çekip bir paylaşım yapacağım inşallah.
Optimum kullandım .salgıdan kastınız yüzde, binde kaç?şu an weiler ve schaublin kullanıyorum 0.00 salgı ile.salgiyi azaltmanin yolları var ama biraz uğraştırır

Optimum kullandım .salgıdan kastınız yüzde, binde kaç?şu an weiler ve schaublin kullanıyorum 0.00 salgı ile.salgiyi azaltmanin yolları var ama biraz uğraştırır
Torna elimde olmadığı için şuan salgili mi değil mi bilmiyorum. İşlem yapacağım malzemeyi tabiri caizse sıfır hata ile yapmak istiyorum.

Torna elimde olmadığı için şuan salgili mi değil mi bilmiyorum. İşlem yapacağım malzemeyi tabiri caizse sıfır hata ile yapmak istiyorum.
Kullanan biri olarak söyliyeyim .çin malı tornalarda o dediğiniz çok zor. umarım ben yanılırım. Insallah hayırlısı ile kullanırsınız

Kullanan biri olarak söyliyeyim .çin malı tornalarda o dediğiniz çok zor. umarım ben yanılırım. Insallah hayırlısı ile kullanırsınız
Alıp bakıp deneyeceğiz salgısını olmadi milini ayna ayaklarını vs baştan sona kadar değiştirip gereken masraf ne ise yapıp sıfıra yakın tolerans ile yapmak lazım sonuçta metal istelem yapmayacağım tesbih isleyecegim ama yapmisken en düzgünu olması lazım diye düşünüyorum.

Bence parça değiştirmeden olanı kullanin isin ucu ,yatakların dökümünden, rulmanlara, kizaklara,vs vs gider .kaliteli bir hss kalem alıp çok iyi bilettirip kullanın derim .(küçük parcalarda pens daha sağlıklı olur)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri