Topraklama karmaşası

durum biraz acil yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler, benim elimde bir bina ve yanında bir trafo köşküm var.
1-) şimdi ben bina temel topraklaması yapıp bağlantı filizi ile eş pot baraya geçip buradan kat dağıtım panolarına koruma topraklaması götüreceğim.
2-)trafo kısmında yıldız noktasından direnç ile topraklama yapıp nötr hattı oluşturacağım bunu da dağıtım panoma götüreceğim. ( bu da benim işletme topraklaması)
3-)Trafo koruma topraklamasını bu metal kısımları için filan, binaya koyduğum eş pot baradan mı getircem trafo için ayrı kazıklar çakıp orada ayrı bir bara mı kullanacağım yoksa işletme topraklaması için yaptığım topraklama üzerinden koruma topraklaması mı çekeceğim? Hangisi doğru detaylı bir açıklama olursa sevinirim:)
4-)yıldırım tesisatı topraklaması bunlardan tamamen ayrı mı yapılıyor? yoksa binada ki barada mı sonlanacak o da?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Trafo koruma topraklaması ile işletme topraklaması arasında 20 metre mesafe koyulması gerektiği yaklaşık 100 yıllık bir bilgi . http://www.emo.org.tr/ekler/f018eb7b301a666_ek.pdf?dergi=263
Bununla birlikte koruma topraklaması ile işletme topraklaması da birleştirilebiliyor . Bunun için de bir hesap yapılması gerekir ( Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği’nin Dördüncü Bölüm Madde 11 )
Son sorunuzun cevabı da şurada :
57162

http://www.mustafafazlioglu.com.tr/yildirimdan-korunma-kontrolleri/

Son düzenleme:
beyfendi 100 yıllık bilgiyi bende biliyorum ben diyorum ki trafo işletme topraklamasını yaptık, trafonun koruma topraklamasını yanda yaptığım binanın temel topraklamasından alabilir miyim?

beyfendi 100 yıllık bilgiyi bende biliyorum ben diyorum ki trafo işletme topraklamasını yaptık, trafonun koruma topraklamasını yanda yaptığım binanın temel topraklamasından alabilir miyim?
Özür diliyorum . Mesaj yazmadım sayın lütfen .

hocam alındıysanız bilemem ama azarlar gibi cevap vermeniz hoş değil yani bilmiyoruz araştırdık anlamadık soruyoruz, çok bilmeniz bildiğinizi iyi anlattığınız anlamına gelmiyor 100 yıllık bilgi filan demenize gerek yok yani. o görsellere bizde baktık ayrıca cevabı burada yazıp geçilmiş zaten her sayfada o yüzden açıklama istedim tam olarak anlayabilmek için.

@sami inci abi sana bir soru sorayım bu hususta . İsa ILISU üstadın kitabında işletme ve koruma topraklaması birleştirme konusunda bir örnek yapılmış ve 150 lik kesitle birleştirme yapılırsa uygulanabilir denmiş . Mesela ben bundan daha büyük kesiti kullansam sorun olmaz diye düşünüyorum . Ne dersin ? Ya da mevzuyu komple yanlış mı anlıyorum ?
https://web.itu.edu.tr/ozverenf/documents/topraklama.pdf 49-50. sayfa

@sami inci abi sana bir soru sorayım bu hususta . İsa ILISU üstadın kitabında işletme ve koruma topraklaması birleştirme konusunda bir örnek yapılmış ve 150 lik kesitle birleştirme yapılırsa uygulanabilir denmiş . Mesela ben bundan daha büyük kesiti kullansam sorun olmaz diye düşünüyorum . Ne dersin ? Ya da mevzuyu komple yanlış mı anlıyorum ?
https://web.itu.edu.tr/ozverenf/documents/topraklama.pdf 49-50. sayfa

Hüseyin kardeş bunun hesabı kitabı var. Zaruri bir durum olmadıkça dağıtım şirketi bunu kabul etmiyor seninle hesabınla uğraşamam ayır kardeşim diyor.
Soruna cevaben hesap üstü kesit teknik olarak tabii ki uygundur.

Son düzenleme:
durum biraz acil yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler, benim elimde bir bina ve yanında bir trafo köşküm var.
1-) şimdi ben bina temel topraklaması yapıp bağlantı filizi ile eş pot baraya geçip buradan kat dağıtım panolarına koruma topraklaması götüreceğim.
2-)trafo kısmında yıldız noktasından direnç ile topraklama yapıp nötr hattı oluşturacağım bunu da dağıtım panoma götüreceğim. ( bu da benim işletme topraklaması)
3-)Trafo koruma topraklamasını bu metal kısımları için filan, binaya koyduğum eş pot baradan mı getircem trafo için ayrı kazıklar çakıp orada ayrı bir bara mı kullanacağım yoksa işletme topraklaması için yaptığım topraklama üzerinden koruma topraklaması mı çekeceğim? Hangisi doğru detaylı bir açıklama olursa sevinirim:)
4-)yıldırım tesisatı topraklaması bunlardan tamamen ayrı mı yapılıyor? yoksa binada ki barada mı sonlanacak o da?

2.madde." Yıldız noktasının direnç üzerinden
topraklaması " nereden icabetti ?

Bu işe ekonomik yönünden bakılıyor galiba. Trafodaki topraklamayı neden binadaki topraklamayla birleştirelim? Dertsiz başımızı derde sokmak olur gibime geliyor.Trafonun işini kendi görsün trafodaki herhangi bir sorun olduğunda binaya aksedecek veya binada bie sorun olduğunda trafoya aksedecek gibi görünüyor. Bence herkes kendi başını kaşısın diye düşünüyorum. Tabi işin uzmanı sizlersiniz.
Binalara yapılan temel topraklamadaki amaç içerden ve dışardan gelecek riskleri bertaraf etmek için değilmi?

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri