Topraklama Hesapları?

arkadaşlar çalıştığım montaj işinde topraklama için bakır levha istiyorlar ancak bu bakır levhalara kanloları catwell kaynakla tutturulmasını istiyorlar bu ne kadar sağlıklı olur ve nasıl yapılır

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşlar çalıştığım montaj işinde topraklama için bakır levha istiyorlar ancak bu bakır levhalara kanloları catwell kaynakla tutturulmasını istiyorlar bu ne kadar sağlıklı olur ve nasıl yapılır

Bakır Levha ile topraklama, Topraklama tesisleri yönetmeliğine göre tavsiye edilmeyen bir uygulamadır.

Alçak Gerilim Tesislerinde Topraklama, Koruma ve Potansiyel Dengeleme İletkenlerinin Seçimi ve Tesisi

Madde 9- a) Toprağa olan bağlantılar:

1) Topraklama tesisleri: Topraklama tesisleri,elektrik tesislerinin gereksinime göre, koruma veya işletme amaçları için, birlikte veya ayrı olarak kullanılabilir.2) Topraklama tesisinin her bir kısmının (işletme elemanı) seçimi ve kurulması ile ilgili aşağıdaki hususlar sağlanmalıdır:

-Topraklayıcının yayılma direnci değeri koruma için gerekli koşullara ve tesisin işletmesine uygun olmalı, ayrıca topraklayıcının fonksiyonu değişmeden kalabilmelidir.-Toprak hatası akımları ve toprak kaçak akımları,örneğin ısıl (termik), termomekanik ve elektrodinamik zorlanmalardan dolayı ortaya çıkacak tehlikelere meydan vermeksizin toprağa akıtılabilmelidir.-Her bir kısım (işletme elemanı), beklenen dış etkilere karşı dayanıklı olmak üzere yeteri kadar sağlam olmalı veya ek mekanik koruma ile donatılmalıdır.3) Diğer metal kısımların elektrolitik etkilerle, önceden beklenebilen hasara uğraması tehlikesine karşı önlemler alınmalıdır.b) Topraklayıcı (topraklama elektrodu):1) Topraklayıcı olarak aşağıdaki malzemeler kullanılabilir:- Çubuk topraklayıcı veya boru topraklayıcı,- Şerit veya örgülü iletken topraklayıcı,- Levha topraklayıcı (kullanılması tavsiye edilmez),
- Temel topraklayıcı ,- Toprağa gömülü beton içindeki demir donatı.Not: Özellikle çelik kafes yapıların tüm metal kısımları iyi bir topraklama etkisi elde edilecek şekilde topraklanmalıdır.- Toprağa gömülü veya toprakla temasta bulunan toprak altındaki diğer uygun konstrüksiyon kısımlar.Not: Topraklayıcının etkisi yerel toprak koşullarına bağlı olup, toprak koşullarına ve yayılma direncine göre bir veya birkaç topraklayıcı kullanılmalıdır.

Cadwell kaynak - Termo kaynak topraklama tesislerinde en sağlıklı ek yapma metodudur. Sitede bilgi bulunmaktadır.

Çelik alaşımlı topraklama çubukları var şimdi piyasada.Çubuğu çakarken bakırın ezilmesi söz konusu o yüzden çelik alaşım kullanıyorlar.Som bakır ile çelik alaşımlı bakır çubuk arasında iletkenlik açısından çok fark varmı acaba?
Bir de işin üçkağıtçılık boyutu var tabi ?
Sağlıklı mı acaba?

Som bakır elektrod ömrü en uzun topraklama malzemesidir. Zemin kepçe ile açılıp som bakır elektrot monte edilebildiği gibi zeminin sert olduğu yerlerde mecburen bakır kaplı çubuklar kullanılır. Üçkağıtçılık boyutu için mıknatıs ile kontrol yapabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Termo kaynakla yapılan ekleri ek gibi düşünmeyin. Tüm elemanlar tek parça gibi oluyor. Ama sn. scorpion eyes'ın da dediği gibi topraklama işinde levha topraklayıcı çok faydalı bir ürün değil. Onun yerine elektrotların boyunu veya sayısını uzatın.
Kaynak için gerekli pota seçimi içinde ürünü alacağınız işyeri ile irtibata geçin. İsteğinize en yakın pota kablo-çelik yüzey eki için kullanılan pota.

Ya da şu şekilde bir uygulama yaparsınız: Amper elektriğin, ucuna fi8 sombakır kaynatılmış bakır levhasından alırsınız. Bu fi8 sombakırın ucuna da sizin topraklama iletkeninizi kaynatırsınız. Alacağınız kablodan kabloya ek potasını daha sonra da kullanırsınız.

Uygulama görüntüleri için forumdaki konuyu inceleyiniz: https://www.kontrolkalemi.com/forum...-termo-kaynak-uygulamasi-resimli-videolu.html

http://www.amper.com.tr/yukleme/File/Termokaynaksistemi.pdf

Dameks

arkadaşlar ilginize teşekkür ederim özellikle genç arkadaş verdiğin lingi inceledim ancak benim seçme şansım yok yani damlar böle istiyor verdiğiniz linkte kablodan saca yapılabiliyor kablodan çeliğe yada raya ancak kablodan bakır levhayı göremedim acaba kablodan baraya yapılan aynı işi görürümü denediğimde ya bakır levha deliniyor yada bakır levhaya tutmuyor bunun nedeni ne olabilir kerkese kolay gelsin

Son düzenleme:
arkadaşlar ilginize teşekkür ederim özellikle genç arkadaş verdiğin lingi inceledim ancak benim seçme şansım yok yani damlar böle istiyor verdiğiniz linkte kablodan saca yapılabiliyor kablodan çeliğe yada raya ancak kablodan bakır levhayı göremedim acaba kablodan baraya yapılan aynı işi görürümü denediğimde ya bakır levha deliniyor yada bakır levhaya tutmuyor bunun nedeni ne olabilir kerkese kolay gelsin

Bakır levhanın et kalınlığı, bakır baraya göre daha ince olduğu için termo kaynak yaparken oluşan ısı ile bakır levha delinebilir. Bakır bara potası ile bakır levhaya yapacağınız ekte de sorun çıkacaktır (Bara ek potası bara kesine göre değişmekte 20x3 20x5 gibi). Ben daha önce yüzlerce kez yaptım termokaynak yöntemiyle kablo eki. Ama hiç bakır levhaya ek yapmadım. Kabloda ıslaklıklar oldu ek patladı, potada aşınmalar oldu yapılan ek noktasından eriyen bakır adeta su gibi yere aktı...
Soğuk pota ile yapılan ekte gözenekler kalır. Pota ilk kullanımda ısıtılmalı pürmüz ile. Hem nemini atar hem de yapılan ek daha kaliteli olur. Kablonun levhaya yapışmamasının sebebi bu olabilir. Ama bu ek yöntemi ile ek noktasındaki malzemeler tamamen eriyerek pota içinde soğur ve ek noktası tek parça halini alır. Siz eriyerek delinen levhanın arka tarafını bir metal levha ile kapatıp deneme yaptınız mı? Bu sayede eriyen bakır lavha takrar soğurken bakır eriyiği sağa sola kaçamaz ve pota içinde kalır.
Elinizdeki potanın (özellikle kalıp iç kısmının) birkaç fotoğrafını ve yapılan eklerin (kötü de olsa iyi bir örnek oluşturur) yüklerseniz eğer daha net mesajlar yazabiliriz.
Daha öncede dediğim gibi siz üretici ile irtibata geçin (Amper Elektrik, Radsan, Dameks). Elinizde bir pota varsa eğer, bunu aldığınız yerle (Aracı firmaları devreye sokmadan direkt olarak üretici ile) irtibata geçin. Size uygun yönlendirmeleri yapacaklardır.

arkadaşlar ilginize teşekkür ederim sanırım sorunu çözdüm birincisi bakır levhayı kaynak yapılacak yeri hafif taşladım üstündeki parlaklığı almak için ayrıca potanın geldiğiyere 4lük matkap ucuyla 3 adet delik açtım bakır levhanın altına demir bir saçkoydum saç bakırın aşırı ısınıp delinmesini önledi fena sayılmaz güzel oldu

Arkadaşlar,

Ben de bir HES topraklama projesini inceliyorum. HES konusunda tecrübem olmadığı için anlayamadım . Santral binası topraklama ağı, kuyruk suyu topraklama iletkenleri ve farklı kotlar için farklı ağlar tanımlamışlar.Farklı kotlar için toprak dirençlerini hesaplayıp hepsini paralel bağlamışlar. Tesiste maksimum kısa devre akımı 900 A iken bir kısa devre durumunda santral binası ağından akan akım 30 A olarak görünüyor, dolayısıyla adım ve dokunma gerilimleri de tehlikeli sınırın altında kalmış oluyor. Bu doğru bir hesaplama yaklaşımı mıdır?.Her bir kottaki ağ farklı topraklama elektrodlarıyla mı bağlanır?Aksi durumda bunları birbirine paralel miş gibi düşünmek mümkün müdür?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri