Adaptör için uygun direnci bulmak?

Merhaba kullanmış olduğum adaptör içerisindeki direnç yanmış yanınca yüzeyi okunmaz hale gelmiş ve kaç ohmluk direnç kulanmam gerektiğini bulmaya çalışıyorum.
adaptör üzerinde Input 230V 50Hz 15W 21 V 400 mA bilgileri bulunmakta.
1 transformatör 4 diyor ve çıkış kısmındaki 2 ucunda 1 er tane direnç var yanık olan direnç ebatça daha büyük olduğu için dayanabileceği watt oranının daha yüksek olduğunu varsayıyorum. devrede yanan direnç öncesinden ölçüm aldığımda 25 V gibi bir değer okuyorum.
Üstün körü sahip olduğum bilgilerle 10 ohm luk bir direnç koyarak 21 v çıkış alabilirim diye düşünüyorum.Ama daha sonra W=V²/R uyguladığımda 25*25/10 dediğimde 62,w çıkıyor halbuki adaptör 15 w bu durumda 41-42 ohm luk yada hiç olmadı 50 ohmluk bir direnç mi kullanmak gerekir.50 ohmluk bir direnç kullanırsakta bu sefer uçtan 21 v yerine 5 V almış olmaz mıyız?Kısacası bütün bu kavramların içerisinde kaybolmuş durumdayım :)

Kullanmam gereken direncin kaç ohm ve kaç watt olması gerektiğini nasıl hesaplarım?

Merhaba kullanmış olduğum adaptör içerisindeki direnç yanmış yanınca yüzeyi okunmaz hale gelmiş ve kaç ohmluk direnç kulanmam gerektiğini bulmaya çalışıyorum.
adaptör üzerinde Input 230V 50Hz 15W 21 V 400 mA bilgileri bulunmakta.
1 transformatör 4 diyor ve çıkış kısmındaki 2 ucunda 1 er tane direnç var yanık olan direnç ebatça daha büyük olduğu için dayanabileceği watt oranının daha yüksek olduğunu varsayıyorum. devrede yanan direnç öncesinden ölçüm aldığımda 25 V gibi bir değer okuyorum.
Üstün körü sahip olduğum bilgilerle 10 ohm luk bir direnç koyarak 21 v çıkış alabilirim diye düşünüyorum.Ama daha sonra W=V²/R uyguladığımda 25*25/10 dediğimde 62,w çıkıyor halbuki adaptör 15 w bu durumda 41-42 ohm luk yada hiç olmadı 50 ohmluk bir direnç mi kullanmak gerekir.50 ohmluk bir direnç kullanırsakta bu sefer uçtan 21 v yerine 5 V almış olmaz mıyız?Kısacası bütün bu kavramların içerisinde kaybolmuş durumdayım :)

Kullanmam gereken direncin kaç ohm ve kaç watt olması gerektiğini nasıl hesaplarım?
Bu kadar dandik ve basitleştirilmiş bir adaptör olamaz . Atin direk çöpe bence .

Şemaya baktığımda 1Mlik direncin adaptörün çıkışına paralel bağlandığı anlaşılıyor. Bu 1Mlik direncin bir önemi yok. Yanan direnç akım sınırlayıcı olarak konulmuş olmalı ve değerinin 10 ohm gibi küçük bir direnç olduğunu düşünüyorum. O direnç olmasa dahi direncin bağlandığı noktalar kısa devre edildiğinde adaptör işlevini görecektir diye düşünüyorum. Tedbiren 1000 ohmluk bir direnç bağlayıp çalıştırdığı her ne ise bağlayıp deneyin. Bağlanan direnç büyük gelirse adaptör işlevini yerine getiremeyecektir. Bu durumda kademeli olarak direnci düşürerek ideal direnci tespit edebilir ya da direnç yerine bir sigorta koyarak kullanmaya devam edebilirsin diye düşünüyorum.

Devre 400 ma akım çekiyor ise 10 ohm olur. Gerilim kritik değil ise kısadevre etsenizde çalışır 0,1 ohm sigorta amaçlı kullanabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri