Topraklama direnci ölçümü topraklama nasıl yapılır nedir

elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliğine göre herhangi bir değer söz konusu değildir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar. Benim bi sorum olacaktı. Bi fabrika var ve TN sistemde 24 saat kapasiteli çalışan bir fabrika. TN olduğu için nötrü topraktan ayıramıyoruz ve etraf beton. Haliyle kazık çakacak yerde bulamıyoruz. Su borusu deseniz tek bir yönde alan yok.Burada kullanmak istediğim kazıksız ölçüm aletleri ile nekadar performans alabilirim? Ola ki toprak barasına kazıksız ölçü aletini bağladım, kaçak akımlardan etkilenme durumu nedir? Kullanan yada bilen arkadaşlarımız varmıdır?
Kazıksız ölçüm aletlerini inceledim, global topraklamada loop olması gerekiyor biliyorum. Fakat kafamdaki soru işareti 4 kazıklıda %3, 3 kazıklıda %10, kazıksızda %20'ye varan şaşma oranı olduğunu okudum.Kullanan, performans alan arkadaşlar varmıdır? Teşekkürler.

Metrel Marka topraklama cihazları da gayet stabil ölçümler sağlıyor. Markanın kazıksız ölçüm yapan megerleri de mevcut ancak kazıksız ölçümde topraklama yapılan sistemin kazıksız ölçüme( klamp ile) uygun olması gerekiyor. Örnek olarak sistemin bir faraday kafesi gibi olması gerekli, yani toprakta birden fazla gömülü levha olmalı ve bu levhalar bir şekilde birbirleriyle bağlı olmalı. tüm kazıksız megerlerin ölçümü için gerekli bir durum bu.
Performans noktasında, doğruluk değerleri kazıklı ölçüme göre bir miktar daha düşük ama bu ihmal edilebilir seviyelerde.

- - - Updated - - -

Metrel Marka topraklama cihazları da gayet stabil ölçümler sağlıyor. Markanın kazıksız ölçüm yapan megerleri de mevcut ancak kazıksız ölçümde topraklama yapılan sistemin kazıksız ölçüme( klamp ile) uygun olması gerekiyor. Örnek olarak sistemin bir faraday kafesi gibi olması gerekli, yani toprakta birden fazla gömülü levha olmalı ve bu levhalar bir şekilde birbirleriyle bağlı olmalı. tüm kazıksız megerlerin ölçümü için gerekli bir durum bu.
Performans noktasında, doğruluk değerleri kazıklı ölçüme göre bir miktar daha düşük ama bu ihmal edilebilir seviyelerde.

Arkadaşlar Earth 3P yöntemiyle yapılan bir ölçümde topraklama direncinin 0 Ohm olarak ölçülmesi ne anlama gelir ?

allmann herhalde kazıkları topraklama levhasına çakmışsın :), sıfır bulmak çok ilginç bir yerde hata vardır veya herhalde iletken bir yol ile bir birleşme olmuştur. bu arada cihazın hassasiyeti nedir acaba büyük ise boşuna konuşmayalım :)

Direk fişi prize takarak FLUKE 1654B cihazı ile topraklama direnci ölçümü yapabilirsiniz. Bunun yanında kaçak akım cihazlarının testlerini (açma süresi , açma akımı) de yapabilirsiniz.
İsterseniz kazık çakarak ta topraklama direnci ölçümü yapılabilir.

Kyorutsuda da ,pirizden ölçüm yapan tipler var.

arkadaşlar Kyoritsu kew 6016 cihaz nasıldır önerir misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri