alpha35

Üye
ARKADAŞLAR ÖNCELİKLE BİLMEDİĞİMDEN SORUYORUM. :) TN SİSTEM İLE TT SİSTEM ARASINDA UYGULAMADA FARK NEDİR?
TEORİDE SANAYİDEKİ BİR MAKİNENİN GÖVDE TOPRAKLAMASI;

''TRAFONUN YILDIZINDAN GELEN NÖTRE DEĞİL DE, BAŞKA BİR YERDEN TOPRAKLAMA ELEKTRODUNA BAĞLI TOPRAKLAMA KABLOSUNA BAĞLANMASI TT.''

''TN SİSTEMDE DE KORUMA İLETKENİNE (PE) MAKİNE GÖVDE TOPRAKLAMASININ BAĞLANMASI DENİLİYOR''

PEKİ BU TN SİSTEMDE ANLATILAN KORUMA TOPRAKLAMASI, PANONUN İÇİNDE BULUNAN İŞLETME TOPRAKLAMASINDAN ÇEKİLEN HATLA MI YAPILIYOR?

UYGULAMADA ÖRNEKLENDİREREK AÇIKLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ARKADAŞLAR ÖNCELİKLE BİLMEDİĞİMDEN SORUYORUM. :) TN SİSTEM İLE TT SİSTEM ARASINDA UYGULAMADA FARK NEDİR?
TEORİDE SANAYİDEKİ BİR MAKİNENİN GÖVDE TOPRAKLAMASI;

''TRAFONUN YILDIZINDAN GELEN NÖTRE DEĞİL DE, BAŞKA BİR YERDEN TOPRAKLAMA ELEKTRODUNA BAĞLI TOPRAKLAMA KABLOSUNA BAĞLANMASI TT.''

''TN SİSTEMDE DE KORUMA İLETKENİNE (PE) MAKİNE GÖVDE TOPRAKLAMASININ BAĞLANMASI DENİLİYOR''

PEKİ BU TN SİSTEMDE ANLATILAN KORUMA TOPRAKLAMASI, PANONUN İÇİNDE BULUNAN İŞLETME TOPRAKLAMASINDAN ÇEKİLEN HATLA MI YAPILIYOR?

UYGULAMADA ÖRNEKLENDİREREK AÇIKLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER :)

İstediğiniz bilgileri içeren pdf doküman ekte

Ekli dosyalar

• Şebeketopraklamasınıfları.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 396

SAĞOLUN İNCELİYORUM DÖNÜŞ YAPACAĞIM. İYİ GÜNLER :)

ÖNCELİKLE PAYLAŞTIĞINIZ DÖKÜMAN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

1.SORUM.
GÖRSELDE KIRMIZI İLE İŞARETLEDİĞİM YERDE. 3FAZ 1NÖTR HAT İÇİNDEN GELİYOR. KORUMA TOPRAKLAMASI İÇİN GÖVDEYE GELEN TOPRAK (SARI İLE ÇİZDİĞİM YER ) PANODAN ÇEKİLEN HARİCİ BİR HAT İLE Mİ YAPILIYOR?

2. SORUM
-TN-C sistemlerinde artık akım koruma düzenleri kullanılmamalıdır. DENMİŞ BUNUN SEBEBİ NEDİR ACABA?
InkedEkran Görüntüsü (1)_LI.jpg

Son düzenleme:
SAĞOLUN İNCELİYORUM DÖNÜŞ YAPACAĞIM. İYİ GÜNLER :)

ÖNCELİKLE PAYLAŞTIĞINIZ DÖKÜMAN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

1.SORUM.
GÖRSELDE KIRMIZI İLE İŞARETLEDİĞİM YERDE. 3FAZ 1NÖTR HAT İÇİNDEN GELİYOR. KORUMA TOPRAKLAMASI İÇİN GÖVDEYE GELEN TOPRAK (SARI İLE ÇİZDİĞİM YER ) PANODAN ÇEKİLEN HARİCİ BİR HAT İLE Mİ YAPILIYOR?

2. SORUM
-TN-C sistemlerinde artık akım koruma düzenleri kullanılmamalıdır. DENMİŞ BUNUN SEBEBİ NEDİR ACABA?
Ekli dosyayı görüntüle 56005

1) PEN yazan hat hem nötr hem toprak ortak tek iletkendir. Bu iletkenin kopması Nötr kopması olayı olacağından son derece tehlikelidir. Bu nedenle birden fazla topraklama elektrodu düşünülebilir notu vardır.
2) Nötr/Toprak ortak iletkeni şase üzerindedir ve bu hat belirli aralıklarla topraklanabilinmektedir. Böyle bir sistemde kaçak akım rölesi çalışmaz.

2) Nötr/Toprak ortak iletkeni şase üzerindedir ve bu hat belirli aralıklarla topraklanabilinmektedir. Böyle bir sistemde kaçak akım rölesi çalışmaz.
TN-C sistemlerde nötr toprak birlikte ise:Bir makinede çalışan operatör 30mA kaçak akım korumasında nasıl olacak?Bir işletme yangından korunabilmesi için 300mA kaçak akımı nasıl kullanacak?Sigorta şirketleri bile bu korumaları istiyor diye duydum.

TN-C sistemlerde nötr toprak birlikte ise:Bir makinede çalışan operatör 30mA kaçak akım korumasında nasıl olacak?Bir işletme yangından korunabilmesi için 300mA kaçak akımı nasıl kullanacak?Sigorta şirketleri bile bu korumaları istiyor diye duydum.
TN-C'de KAR takılamıyor sıkıntılı ve sakıncalı bir sistem. KAR takılabilir sistem seçeceksin. Prof ismail hoca makalesinde herşeyi açıklamış.

Pratik olarak söylemek gerekirse türkiye de sistemlerin %90 TT dir. bir yerde topraklama yapıyorsan bilki bu TT sistem.
IT sistem; %90 hastanelerde kullanılıyor
TN sistem ise genelde fabrikalarda istek üzere tasarlanıyor yani TN, TNC veya TNCS bunları kurmak için tasarlamak lazım

Kral kobra nın dökümanı oldukça iyi saolsun birde bu konuların duayenleri var onların kitapları makaleleri var İsmail kaşıkçı, tugut odabaşı, isa ılısu ...

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri