toprak nötr arasında voltaj

Nötr-Toprak Arası Gerilim

Yukarıda okumuş olduğum bilgilerden bazılarının doğru bazılarının da yanlış olduğunu düşünüyorum.(Benim de yanlış söyleyeceklerim olabilir.). Keşke foruma gönderilen yazılardan, doğru olanları alıp yanlışları bir kenara koyacak düzeyde bilgisi olan biri olsa da, sonuçta doğru bilgiye ulaşsak. Gelelim tartışma konusu olan nötr-toprak gerilimine.

Öncelikle bütün dağıtım trafolarının(TEDAŞ veya özel) yıldız noktaları toprağa bağlanmıştır. Bu durumda yıldız noktası hem nötr hattının hem de toprak hattının bağlandığı noktadır. Yani trafonun hemen çıkışındaki dağıtım panosunda nötr barası ile toprak barası farklı baralar olmasına rağmen, aynı noktaya bağlandıklarından, birine nötr diğerine toprak denmesinin dışında(isimlendirme haricinde) hiçbir farkları yoktur. Bu noktada iki bara arasında gerilim ölçümü yaparsanız göreceğiniz değer sıfır olacaktır. Çünkü aynı noktada potansiyel fark yoktur. Bu trafonun yıldız noktası topraklanmamış olsa ve yine gerilim ölçmeye çalışsanız göreceğiniz değer sıfır olacaktır. Topraklama direncinin buradaki ölçüme hiç bir etkisi yoktur. Olması da düşünülemez. Şimdi trafomuzun topraklanmış olduğunu ve topraklama geçiş direncinin Rt olduğunu düşünelim. Dağıtım panomuzdan itibaren 1 fazlı ve 3 fazlı yükleri beslemek için, TEDAŞ 3 faz+nötr hattını çekerken, özel trafosu olanlar 3 faz+Nötr+toprak hattını yüke kadar çekeceklerdir. Dikkat ederseniz TEDAŞ toprak hattını abonelerine çekmezken, ÖZEL trafolular nötr ile toprak hattı bir birine karışmayacak şekilde toprak hattı da çekmektedirler. (nötr ile toprağı karıştırırlarsa kaçak akım rölesi devre dışı bırakılmak zorunda kalacaktır.) Şimdi trafonun uzağında çeşitli noktalarda 3 fazlı ve 1 fazlı yüklerin olduğunu düşünelim. Tüm fazlarda aynı anda aynı güçte cihazların bağlanması söz konusu olamayacağına göre nötrden dengesizlik akımı akacak, toprak hattından ise eğer doğru bağlantılar yapılmışsa hiçbir akım akmayacaktır. İşte fazların dengesizliği nedeniyle nötrden akan akım, nötr hattının direncinden dolayı bu hat üzerinde gerilim düşümüne neden olacaktır. Peki trafo ile en uzak noktadaki yüke gelen nötr hattı üzerindeki gerilim düşümünün değeri ne olacaktır ve nasıl ölçülecektir. ? Eğer elinize bir Voltmetre alır ve hiç akım akmayan toprak hattı(Hiç akım akmayan diyorum çünkü akım akarsa topraklama direnci üzerinde de gerilim olacaktır.) ile nötr arasındaki gerilimi ölçerseniz bu ölçtüğünüz değer nötr hattındaki gerilim düşümüne karşılık gelir.

İşte toprak hattının direnciyle alaka kurduğunuz ve topraklama direncinin yüksek olmasından diye karar verdiğiniz, kiminin 2 V, kiminin 5 V, kiminin 30 V okuduğu gerilim aslında nötr hattındaki gerilim düşümünden başka bir şey değildir. Topraklama direncini değiştirmekle değişmez. Fazların dengelenmesi yada nötr kesittin artırılmasıyla değeri düşürülebilir.

Sn.hemmuhhemtek açıklamanız güzel ve bence konuya da tam bir açıklık gerirmişsiniz.

Sadece şunu ilave etmek isterim ki;

İllaki bu yöntem (Nötür-toprak gerilimi) ile toprağın güvenirliği kontrol edilecek ise:

Şu şekilde yapılmalıdır. R - N arası gerilim 220v, S - N arası gerilim 220v, T - N arası gerilim 220v ölçüldüğünde, aynı değerler R - MP, S - MP, T - MP aralarında ölçülen değerlere eşit ise, (N - MP arasında bulunan gerilim yukarda arkadaşımızın açıklamış olduğu gibi, dengesiz yüklenme sonucudur. yani bulunduğunuz noktadan trafo yıldız noktasına kadar olan gerilim düşümünü verir)

bunun yanında R - N arası 220v ölçülüp R - MP arası 218v ise bu durumda toprak hattınızda sorun var demektir. ve bu 2v gerilimdüşümü diğer fazlarla toprak arasındada görülecektir.

İyi paylaşımlar

nötr.. toprak arası.. eğer sisteme bağlı pc yada elektronik hassas devreler kullanıyorsanız.. 500 mv yukarısı problem yaratabilir.. bunu bizzat yaşadım.. arkadaşlar.. çok hassas sistemler için dir bu değer..

topraklamanız iyi değil bence

çok güzel cevap olmuş tebrikler bir eksi ile
Fazların dengelenmesi yada nötr kesittin artırılmasıyla değeri düşürülebilir.

burada tam haklı degilsin toprak hattı trafodan uzaklaştıkça bu alacagın gerilim artar buda topraklama kalitesine bakar şadace bir çubukmu çaktın yoksa tuz döktünmü yeterince nem alıyomu gibi sorulara cevap verirsen buradaki voltajı etkilersin

hemmuhhemtek ' Alıntı:

Yukarıda okumuş olduğum bilgilerden bazılarının doğru bazılarının da yanlış olduğunu düşünüyorum.(Benim de yanlış söyleyeceklerim olabilir.). Keşke foruma gönderilen yazılardan, doğru olanları alıp yanlışları bir kenara koyacak düzeyde bilgisi olan biri olsa da, sonuçta doğru bilgiye ulaşsak. Gelelim tartışma konusu olan nötr-toprak gerilimine.

Öncelikle bütün dağıtım trafolarının(TEDAŞ veya özel) yıldız noktaları toprağa bağlanmıştır. Bu durumda yıldız noktası hem nötr hattının hem de toprak hattının bağlandığı noktadır. Yani trafonun hemen çıkışındaki dağıtım panosunda nötr barası ile toprak barası farklı baralar olmasına rağmen, aynı noktaya bağlandıklarından, birine nötr diğerine toprak denmesinin dışında(isimlendirme haricinde) hiçbir farkları yoktur. Bu noktada iki bara arasında gerilim ölçümü yaparsanız göreceğiniz değer sıfır olacaktır. Çünkü aynı noktada potansiyel fark yoktur. Bu trafonun yıldız noktası topraklanmamış olsa ve yine gerilim ölçmeye çalışsanız göreceğiniz değer sıfır olacaktır. Topraklama direncinin buradaki ölçüme hiç bir etkisi yoktur. Olması da düşünülemez. Şimdi trafomuzun topraklanmış olduğunu ve topraklama geçiş direncinin Rt olduğunu düşünelim. Dağıtım panomuzdan itibaren 1 fazlı ve 3 fazlı yükleri beslemek için, TEDAŞ 3 faz+nötr hattını çekerken, özel trafosu olanlar 3 faz+Nötr+toprak hattını yüke kadar çekeceklerdir. Dikkat ederseniz TEDAŞ toprak hattını abonelerine çekmezken, ÖZEL trafolular nötr ile toprak hattı bir birine karışmayacak şekilde toprak hattı da çekmektedirler. (nötr ile toprağı karıştırırlarsa kaçak akım rölesi devre dışı bırakılmak zorunda kalacaktır.) Şimdi trafonun uzağında çeşitli noktalarda 3 fazlı ve 1 fazlı yüklerin olduğunu düşünelim. Tüm fazlarda aynı anda aynı güçte cihazların bağlanması söz konusu olamayacağına göre nötrden dengesizlik akımı akacak, toprak hattından ise eğer doğru bağlantılar yapılmışsa hiçbir akım akmayacaktır. İşte fazların dengesizliği nedeniyle nötrden akan akım, nötr hattının direncinden dolayı bu hat üzerinde gerilim düşümüne neden olacaktır. Peki trafo ile en uzak noktadaki yüke gelen nötr hattı üzerindeki gerilim düşümünün değeri ne olacaktır ve nasıl ölçülecektir. ? Eğer elinize bir Voltmetre alır ve hiç akım akmayan toprak hattı(Hiç akım akmayan diyorum çünkü akım akarsa topraklama direnci üzerinde de gerilim olacaktır.) ile nötr arasındaki gerilimi ölçerseniz bu ölçtüğünüz değer nötr hattındaki gerilim düşümüne karşılık gelir.

İşte toprak hattının direnciyle alaka kurduğunuz ve topraklama direncinin yüksek olmasından diye karar verdiğiniz, kiminin 2 V, kiminin 5 V, kiminin 30 V okuduğu gerilim aslında nötr hattındaki gerilim düşümünden başka bir şey değildir. Topraklama direncini değiştirmekle değişmez. Fazların dengelenmesi yada nötr kesittin artırılmasıyla değeri düşürülebilir.

toprak nötür arası en fazla 2-3 volt olmalıdır sağlıklı şebekede

hemmuhhemtek ' Alıntı:

Öncelikle bütün dağıtım trafolarının(TEDAŞ veya özel) yıldız noktaları toprağa bağlanmıştır. Bu durumda yıldız noktası hem nötr hattının hem de toprak hattının bağlandığı noktadır. Yani trafonun hemen çıkışındaki dağıtım panosunda nötr barası ile toprak barası farklı baralar olmasına rağmen, aynı noktaya bağlandıklarından, birine nötr diğerine toprak denmesinin dışında(isimlendirme haricinde) hiçbir farkları yoktur.

Özel trafolarda Koruma ve işletme topraklaması birleşir mi diyorsunuz...Burayı tam anlayamadım...

arkadaşım sen o yakınında bulunan komşuların elektriklerinede bi bak şayet onlarda da aynı sorun var sa bu sorun trafodan kaynaklanıyor demektir.
bide o trafoda işletme topraklaması yoksa ve dendesiz yükler varsa nötrde enerji olur....

yok eğer senin panodaysa sadece
o zaman akım trafolarını kontrol et derim
çünkü benimde başıma geldi
ve sorun akım trafosundan çıktı akım trafo uçlarını tek tek açtım ne ve nötrde enerjinin kesildiğini görünce o akım trafosunu değiştim oldu bitti

arkadaşlar nötr toprak arası gerilim 0 (sıfır) dır bu bence şart eğer gercekleşmiyorsa bu bize toprak hattının cok ii olduğunu ama nötr hattının kesit yetersizliğinden dolayı üzerinde bir gerilim düşümü gercekleştiğinikendini ifade eder
sorunun çözümü:
1:nötr hattının kesiti artırılmalı
2:gerilimin oluştuğunoktaya enyakın yerden Şebeke yani nötr topraklaması yapılmalı

bu dedıklerımı nötr hattı için(ki bu hatlar genelde sistem topraklaması yapılacağı varsayılarak üreticiler tarafından faz uclarının bir veya 2 kesit altı yapılır 3*16+10 gibi) basıt bır gerılım düşümü hesabından kesın olarak gerektığını görebılırsınız

topraklamanız zayıf olabilir topraklamayı yeniden kontrol etmek gerekir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri