Toggle anahtar ile kademeli güç kaynağı

kaygısız

Usta Üye
12 volt yerine 220 volt olan lambalar çıkınca mutfak spot lambalarını değiştirmiştim. Elimde boşa çıkmış 12 volt spot lamba trafolarını değerlendirmek için güç kaynağı yapmıştım. Belki benzer durumda olanlar vardır diye paylaşıyorum. 2 adet 12 volt 50 vat trafo, 2 adet toggle anahtar, 1 adet 35 amper köprü diyot ve1 adet 4700 mf 50 volt kondansatör ile gerçekleştirdim. Anahtarın biri 220 volt diğeri 12 volt tarafında kullanılıyor. Primer seri sekonder paralel bağlanınca çıkışta 6 volt oluyor akım 8 amper alınabiliyor. Primer ve sekonder bobinleri paralel olunca 12 volt 8 amper alınıyor. 220 volt tarafı paralel 12 volt tarafı seri olunca 24 volt 4 amper alınıyor. Böylece 6 - 12 - 24 volt kademeli güç kaynağı yapmış oldum. önemli nokta sargı uçlarının doğru bağlanmasıdır. Ters bağlantı durumunda trafolar kısa devre olur. Girişte sigortanın olması koruma için yararlı olur. Şemada dc kısmını göstermedim birde ac çıkış için ayrıca born klemens koyarsanız hem dc hemde ac güç kaynağınız olmuş olur. Ayarlı bir devre ile kullanırsanız güç kayıplarınız az olur ve çıkış transistörleriniz az ısınır. Çok amaçlı kullanım mümkün. Yararlı olacağını düşünüyorum. 4 adet trafolu olanını da yapmıştım onda 3 - 6 - 12 - 24 - 48 voltlar alabiliyorum. Bir ara onu da paylaşırım. İsteyen bu devreden yararlanarak onu da yapabilir. Eşit her voltta trafo ile yapılabilir.
seriparalelşema.jpg

Giriş anahtarı 3 konumlu kullanılırsa aynı zamanda açma kapama işi de görülmüş olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri