Tia Portal ile hmi yerine Pc üzerinden scada yapmak için Resimlerle Soru ?

Herkese selamun aleyküm hayırlı ramazanlar hayırlı iftarlar...

Değerli ustalarım Tia portal ile hmi programları arasında herhangi bir sıkıntı olmadan çalışabiliyorum lakin şöyle bir amacım var ;

Bir sistemi hmi kullanarak değil de hmi olmadan direk bilgisayar bağlayarak Scada yazılımını bilgisayar üzerinden yapıp Plc ile bağlantı kurmak istiyorum yani hmi olarak bir bilgisayarı kullanacağım. Beton santrali makinelerinde olduğu gibi bir örnek verebilirim.

Bunun için yaptıklarımı şu şekilde izzah etmeyeçalışayım.

Bir masa üstü bilgisayara iki adet Ethernet kartı taktığımı var sayıyorum.
Bir tanesi ile plc ye bağlanmak diğeri ile de internete bağlanmak için.

1) Tia portaldan kullanacağım plc modeline göre bir proje oluşturuyorum ( S7 1200 1214C dc dc dc )
dbONJV.jpg

2) Add new device seçeneğinden Pc station seçeneğini projeye dahil ediyorum.
5VDnvj.jpg

3 ) Pc station seçeneğinin dışarısı ile haberleşme sağlaması için IE general seçeneğindeki pc lerde kullanıldığını söyledikleri ethernet kartını pc stationun yanına ekliyorum.
AJ1Xbp.jpg

4laVn4.jpg

4 ) Eklediğim bu seçeneği Device & networks kısmından ethernet hattına bağlıyorum.
J2QzGo.jpg

OMozlQ.jpg

Fakat Hmi ekranlar için Scada elemanlarını yani Butonlar göstergeler gibi elementleri seçebileceğim alan olan Screen yada RotScreen gibi alan bulamıyorum :D

Yani programı nerede oluşturacağım nereye butonlar koyup plc tag ları ile birleştireceğim o alanı bir türlü bulamadım.

Kendimce düşüncem bunun için de bir ekran vs eklenmesi gerekiyor olabilir ama bu hangi seçenek olması lazım ?

Yada bu işin çözümünü nasıl sağlayabilirim ?

Konuya bir el atarsanız çok ama çok memnun olacağım Herşey için teşekkür ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Diğer bir sorum ise Şöyle bir ifade çıkıyor similasyondan çıkarken Runtime alınırken bekleyin diyor

Fakat bu runtime yi nereye alıyor ben bunu kullanmak istersem hangi dosyayı nereden bulup alacağım ve hangi program ile yada nasıl başka bir bilgisayarda kullanacağım ?

4laQVA.jpg

Çok kıymetli ve değerli ustalarım sorun çözülmüştür konu ile ilgilenen olursa yardımcı olmaya çalışırım...

ÖĞRENMEK AMACLI BİLGİ İSTİYORUM. NELER YAPTIGINIZI RESİMLERLE PAYLAŞABİLİRSENİZ SEVİNİRİM.

Çözümü de Anlatacağım Allahın izni ile fakat bir kaç şekil ve çeşitde deneme yaparak olayı tam anlamı ile böyledir diyebilmem için biraz daha zamana ihtiyacım var yarım yamalak olsun istemiyorum.

Ama özetlemek gerekirse Yukarıdaki resimlerde de verdiğim gibi aynen projeyi oluşturup yukarıda anlattıklarımı aynen olduğu gibi uyguluyoruz sadece ek olarak ( screen çıkması için yani çalışma sayfası )

Pc stationun yanına eklediğimiz o ie general ethernet kartının da yanına bir tane Aşağıdaki resimde 1 no ile belirttiğim Simatic hmi application altından wincc rt advanced seçeneğini ekliyoruz eklediğimizde zaten aşağıdaki resimde 2 nolu alan ile belirttiğim yere gidiyor.

nrlDP0.jpg

Sonra Devices & networks kısmından ethernet bağlantısını yapıyoruz 1 nolu alanda gösterdiğim gibi ve son olarak 2 nolu alanda gösterdiğim gibi çalışma alanına Screens alanının eklendiğini görüyoruz bu sekmeyi açtığımızda add new screen seçeneğini de tıklayınca scada programını yazdığımız alana erişmiş oluyoruz.

1dEoG1.jpg

Lakin halen bir plc üzerinde deniyerek tamam budur diyemedim sadece Similasyonlarda denedim ardından Bunu yaptık fakat şöyle bir eksiğimiz kaldı...

Diyelim ki bunu yaptık gerçek plc de de çalıştırdık lakin ben bunu herhangi bir bilgisayarda tia portal kurulu olmadan runtime olarak çalıştırmak istiyorum işte bu runtime programını halen çözemedim Tia portalın yüklü olduğu bilgisayarda bir problem yok şimdilik..

Ben de bu videodan bişiyler kaptım ve fabrikaya gelen bir arkadaşa olayı sorarak bişiyler çıkartmaya çalıştım :D

Lakin şu yukarıdaki yazımda da belirttiğim runtime konusunda yardım edebilirseniz çok memnun olurum

Yani bu projeyi başka bir bilgisayarda tia portal kurulu olmadan çalıştırabilmem için ne yapmam gerekir ?

merhabalar,
bir sorum olacaktı. pc yi yükledikten sonra network kısmında birbirine bağlantısını kuramıyorum. pc ye bağladığımız ethernet kartı aktif olmuyor. İP ayarını ve nework adını değiştirerek manuel bağlıyorum. bu sefer de düzenleme sayfasının cagıracacımız start HMI winzard kısmı silik cıkıyor.
yardımcı olabilir miziniz. videoyu izledim ordada network bağlantısını yaptıgında sectiği istasyonun yanındaki eternet kartı onda aktif oldugundan bağlantı yapabiliyr.
teşekkürler

Vdeoda anlatıları Yaptıktan sonra bilgisayarımızın set PG/PC ayarını ethernet kartına aldıktan sonra
Bağlanabilirsinz bizzat denedim hem s7 1200 de hede s7 300 de her ikisi de çalıştı sorunsuz

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri