Tesla Bobini Çalışmıyor

Daha önce aynı devreyi yapmıştım fakat 2n2222 aşırı ısınıyordu . Soğutmak için üzerine metal sıkıştırdım , Bu sefer de tasarruflu ampul bazen yanıyor, bazen de yanmıyor du. 1. Sargıdan şüphelendim ve 1.5 mm tek damar nya kablodan 3 tur sardım. Ve sonuç harika. Ama 9 voltluk pil kısa sürede bitiyordu.
Senin sıkıntın için;
1. Pil voltajını ölç
2. Birinci sargıyı değiştir
Bunlar da olmaz ise Son olarak transistörü değiştir. Bazen bozuk çıkabiliyor fazladan olursa elinde daha iyi olur.
Kolay gelsin
images (2).jpeg

Bende geçen hafta yaptım. 50lik pimaş üzerine sekonder 1100 sipir falan primer 12 sipir. Sekonderin alt hizalarında yani senin 250 sipir hizasında lamba da herhangi bir ateşleme oluşmuyor yukarılara doğru oluyor. birde devrenin primer çıkışlarını bir biriyle değiştir. Ayrıca buna benzer devreyi bende denedim olmamıştı. Devreyi değiştirdim yine çalışmadı primer sargı çıkışlarını yer değiştirdim çalıştı. Bazı kaynaklar da yönün önemli olduğu bilgisi var. Bobinler birbiriyle ters yönde olmalı diye.
aynen o yerleri değiştirmeyi binlerce denedim dostum ama yine olmuyor bana kullandığın devreyi ve tellerin kalınlığını atar mısın ?
Daha önce aynı devreyi yapmıştım fakat 2n2222 aşırı ısınıyordu . Soğutmak için üzerine metal sıkıştırdım , Bu sefer de tasarruflu ampul bazen yanıyor, bazen de yanmıyor du. 1. Sargıdan şüphelendim ve 1.5 mm tek damar nya kablodan 3 tur sardım. Ve sonuç harika. Ama 9 voltluk pil kısa sürede bitiyordu.
Senin sıkıntın için;
1. Pil voltajını ölç
2. Birinci sargıyı değiştir
Bunlar da olmaz ise Son olarak transistörü değiştir. Bazen bozuk çıkabiliyor fazladan olursa elinde daha iyi olur.
Kolay gelsin
Ekli dosyayı görüntüle 58345
tamam çok teşekkür ederim 1.5 mm ile değiştiricem 3mm idi

İyi günler.
https://www.instructables.com/id/Simple-Tesla-Coil/

Burda bulunan devreyi yaptım. Kullanılan transistör 13009 ben bozuk bir tasarruflu lamba devresinde bulmuştum. 50k pot yoktu bende 100k ile yaptım. 2,5luk NYA teli soyup primer yaptım. Sekonderi de linkte belirttiği aralıkta eski bir balastın içinden çıkan teli kullandım. Besleme gerilimi 12-17 Volt arasında çektiği akım 0,2 - 1 Amper aralığında. Primer 10 sipir, Sekonder 1100 sipir civarında

Sekonderi sardığın boruyu tahta üzerine arkadaşın gönderdiği Elektroboom'un video linkinde belirttiği gibi alttan üste tij ile sabitleyeceksen tijin borunun içinde kalan kısmı yalıtkan olmalı. Yada hiç tij kullanma sabitlemeyi başka bir yolla dene. Sabitlemek için alltan üste tij kullandığımda kayıplara sebep oldu.

Elektronikten anlayan kardeşlerim, abilerim allah rızası için bi el atın ben aylardır tesla bobini yapmaya çalışıyorum maddi durumum bütün parçaları toplu sipariş etmeye yetmiyor harçlıklarımla alıyorum en son 3 hafta önce sosyal etkinlikte hoca teknolojik bir şeyler yapın dedi bende tesla bobininden bahsettim eğer haftaya kadar bitiremezsem proje sıfır sözlü sıfır kaç gündür türlü türlü transistör denedim hiçbirisi olmadı 0.5mm lik tel kullandım ilk başta 800 sarım yaptım ondan sonra olmadı elektronikçiye gittim ben anlamam dedi 1 saatlik yol gittim ordaki elektronikçide bobini kısalt dedi denedim yine olmadı 22k direnç 2n2222 kullandım ondan sonra bd135,bd137,bd139,bd243c,ırf540,tip3055 gibi bir sürü transistör kullandım olmuyor çalışmıyor minnacık ampülü bile yakmıyor 9v pil ile besleme yaptım diğer transistörler içinde datashetlerine göre besleme yaptım allah rızası için bi yardım edin fotoğraflarıda koyuyorum
Evet sonunda başardım Herşeyi gözden geçirdim floresan ampülü değiştirdim ve çalıştırmayı başardım daha güçlü kullanabileceğim transistör öneriniz varsa lütfen söyleyin şuan ki transistör 2n2222

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    251.9 KB · Görüntüleme: 52

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular