Tesla Bobini Çalışmıyor

2n2222 de 12 değilde 9 v kullanmak en mantıklısıdır birde diyot kullandınız mı ?

Benim en sevdiğim youtuberlerden biri side inanmamıştı
Başka bir youtuber bulamadınızmı. Bu adam patlatır gümletir. Başka birşey yok.
.

Bu arada kardeşim;
Transistörler sağlam ise;
Küçük olan bobinin yönüde önemli. Devre çalışmıyorsa yani osilasyon vermiyorsa alttaki küçük bobinin devreye giden uçları ters bağla.

《Tekrar uyarıyorum. Yüksek voltaj tehlikelidir》

.

Bu arada kardeşim;
Küçük olan bobinin yönüde önemli. Devre çalışmıyorsa yani osilasyon vermiyorsa alttaki küçük bobinin devreye giden uçları ters bağla.

Buda onun anlatım şekli istersen ben anlatayım
Bobinin tepesindeki disk, halka, torus neyse işte o bobinin toprak hattı arasında pazitik kapasitans oluşturur (üst yüksüzde çalışır ama verim düşer) transistör 22k dan gelen akımla açılır trafo doyum noktasına ulaşır ve gnd - voltaja düşer buda 22k dan gelen akımın trafonun gnd hattına akmasını sağlar ve transistör kapanır ve böyle osilasyon sağlanmış olur bir başka sevdiğim youtuber de açıklama yapmış
Bildiğimiz joule thief devresi bu ama çok çok hassastır üst yüke ellemek bile osilasyonu bozuyor

Tesla trafosu konusunu hiç fazla incelemedim. Ama Neticede 10khz yukarı bir osilatörün manyetik etkisinin Yüksek voltaj ile kule tipi bobin oluşturularak yapıldığını biliyorum.
İlk telsiz de marki guglielmo marconi tarafından zil kesmeli spark jeneratör tekniği benzeri yapılmıştı.O devirde transistör ve yarı iletkeni bırak, Radyo tüpleri de yoktu. Alıcı olarak kohorer tüpü yada kurşun sülfürlü (Galen) diyotlar kullanılıyordu
Evet burada ve internette yaygın örneklerinde tesla kulesinin kapasitif etkisinden yüksek voltaj aldığını anladım.Ama bana ters çünkü yarıiletken bu. Geribesleme fazla gelir ve transistör Küt gider.
Bence olay budur
58261

Yani osilatör için yalıtımlı ortam.Osilatörün yemlenmesi için kuleye muhtaç değilsiniz.

YAygın olan bu.
Bu da detay anlatımı

Heryerde mini tesla diye bu şemayı kullanıyorlar.İçime sinmiyor o da ayrı konu.
58262

Neden
(Bir zamanların aranıp bulunmayan telsiz transistörü) 2n2222 ? Onu da anlamış değilim.Satışı artırmak için sanırım.

Tesla trafosu konusunu hiç fazla incelemedim. Ama Neticede 10khz yukarı bir osilatörün manyetik etkisinin Yüksek voltaj ile kule tipi bobin oluşturularak yapıldığını biliyorum.
İlk telsiz de marki guglielmo marconi tarafından zil kesmeli spark jeneratör tekniği benzeri yapılmıştı.O devirde transistör ve yarı iletkeni bırak, Radyo tüpleri de yoktu. Alıcı olarak kohorer tüpü yada kurşun sülfürlü (Galen) diyotlar kullanılıyordu
Evet burada ve internette yaygın örneklerinde tesla kulesinin kapasitif etkisinden yüksek voltaj aldığını anladım.Ama bana ters çünkü yarıiletken bu. Geribesleme fazla gelir ve transistör Küt gider.
Bence olay budur
Ekli dosyayı görüntüle 58261
Yani osilatör için yalıtımlı ortam.Osilatörün yemlenmesi için kuleye muhtaç değilsiniz.

YAygın olan bu.
Bu da detay anlatımı

Heryerde mini tesla diye bu şemayı kullanıyorlar.İçime sinmiyor o da ayrı konu.
Ekli dosyayı görüntüle 58262
Neden
(Bir zamanların aranıp bulunmayan telsiz transistörü) 2n2222 ? Onu da anlamış değilim.Satışı artırmak için sanırım.
2n2222 Hfe kazancı bu devre için bire birdir. Birde bu devrede eksik olan 2 adet uf4007 diyotu seri bağlayarak ani yükselmelerin transistörün duman tüttürmesini engelliyor daha açıklayıcı bir şekilde tekrar anlatayım
İlk başta 22k dirençten gelen akım transistörü açar 1 ci bobinden akım geçer trafo doyum noktasına ulaşınca trafonun alt daki kablosu - voltaja düşer ve akım transistör yerine oradan akmaya başlar ve transistör kapanır trafodaki alt teldeki - voltaj ortadan kalkar ve transistör yeniden açılır ve bu saniyede milyonlarca kez tekrar eder ve yüksek voltaj oluşturur çok basit bir driver zaten çoğu katı hal tesla bobini sürücüsü (sstc) feedback olarak bu yöntemi kullanırlar ha bide 3 cü bir feed back bobini sararsanız yine çalışacaktır

Bobini ter çevirip direnci 50k yap bağlantıları kontrol et primary bobini 5 sarım kalın bobin teli yap çalışması gerek transistör yanmadı ise benim önerim tıp31c kullanmak.

2n2222 Hfe kazancı bu devre için bire birdir. Birde bu devrede eksik olan 2 adet uf4007 diyotu seri bağlayarak ani yükselmelerin transistörün duman tüttürmesini engelliyor daha açıklayıcı bir şekilde tekrar anlatayım
İlk başta 22k dirençten gelen akım transistörü açar 1 ci bobinden akım geçer trafo doyum noktasına ulaşınca trafonun alt daki kablosu - voltaja düşer ve akım transistör yerine oradan akmaya başlar ve transistör kapanır trafodaki alt teldeki - voltaj ortadan kalkar ve transistör yeniden açılır ve bu saniyede milyonlarca kez tekrar eder ve yüksek voltaj oluşturur çok basit bir driver zaten çoğu katı hal tesla bobini sürücüsü (sstc) feedback olarak bu yöntemi kullanırlar ha bide 3 cü bir feed back bobini sararsanız yine çalışacaktır
bu bahsettiğin şeyin devre şemasını atar mısın bu arada bu bahsettiğin şeyde tip3055 kullansam nasıl olur ?

tip3055 denedim ben çalıştıramadım tıp 31c iyi çalışıyor 2n2222 ilede yapılabilir

.

Bu arada kardeşim;

emin ol onu ve her türlü yolu denedim

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.