Tesla Bobini Çalışmıyor

transistör bozuk olabilir mi?

Tesla trafosu konusunu hiç fazla incelemedim. Ama Neticede 10khz yukarı bir osilatörün manyetik etkisinin Yüksek voltaj ile kule tipi bobin oluşturularak yapıldığını biliyorum.
İlk telsiz de marki guglielmo marconi tarafından zil kesmeli spark jeneratör tekniği benzeri yapılmıştı.O devirde transistör ve yarı iletkeni bırak, Radyo tüpleri de yoktu. Alıcı olarak kohorer tüpü yada kurşun sülfürlü (Galen) diyotlar kullanılıyordu
Evet burada ve internette yaygın örneklerinde tesla kulesinin kapasitif etkisinden yüksek voltaj aldığını anladım.Ama bana ters çünkü yarıiletken bu. Geribesleme fazla gelir ve transistör Küt gider.
Bence olay budur
Ekli dosyayı görüntüle 58261
Yani osilatör için yalıtımlı ortam.Osilatörün yemlenmesi için kuleye muhtaç değilsiniz.

YAygın olan bu.
Bu da detay anlatımı

Heryerde mini tesla diye bu şemayı kullanıyorlar.İçime sinmiyor o da ayrı konu.
Ekli dosyayı görüntüle 58262
Neden
(Bir zamanların aranıp bulunmayan telsiz transistörü) 2n2222 ? Onu da anlamış değilim.Satışı artırmak için sanırım.
emin ol bende bu devreyi hiç sevmiyorum yani tesla bobini dediğin 1 metre uzaktan lamba yakıcak ve ark oluşturucak zaten 2n2222 bütün transistörleri denedikten sonra denedim
transistör bozuk olabilir mi?
hayır 3 tane transistör denedim ve farklı farklı bir sürü transistör

Bobini ter çevirip direnci 50k yap bağlantıları kontrol et primary bobini 5 sarım kalın bobin teli yap çalışması gerek transistör yanmadı ise benim önerim tıp31c kullanmak.
denedim olmuyor

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri