Termik Manyetik Şalter Seçimi

Emreceyx

Üye
250 kw gücü olan bir tesis için kablo mesafesinide göz önünde bulundurarak 3×150+70 kablo seçimi yaptım. Bu kablonun toprakta taşıdığı akım 359 A. Buna Kaç amperlik termik manyetik şalter seçimi yapmalıyım?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
250 kw gücü olan bir tesis için kablo mesafesinide göz önünde bulundurarak 3×150+70 kablo seçimi yaptım. Bu kablonun toprakta taşıdığı akım 359 A. Buna Kaç amperlik termik manyetik şalter seçimi yapmalıyım?
250kW yük 475A yük çekiyor. Seçilen kablo kesiti yanlış. Kayıplar hesap edildi mi ? 500A şalter seçimi yapılabilir veyahut 600A. Kablo akım taşıma kapasitesine göre yarar var. Kablo akım taşıma kapasitesi>seçilecek şalter akımı.

250kW yük 475A yük çekiyor. Seçilen kablo kesiti yanlış. Kayıplar hesap edildi mi ? 500A şalter seçimi yapılabilir veyahut 600A. Kablo akım taşıma kapasitesine göre yarar var. Kablo akım taşıma kapasitesi>seçilecek şalter akımı.
Kayıplar hesap edilmedi efendim. Yardımcı olur musunuz lütfen ilk deneyimim
%3 gerilim düşümü yaptığımda kablo yeterli oluyor

Kayıplar hesap edilmedi efendim. Yardımcı olur musunuz lütfen ilk deneyimim

%3 gerilim düşümü yaptığımda kablo yeterli oluyor
Kablo gerilim düşümünden kurtarıyor diyorsunuz da akım taşımadan kurtarıyor mu ? Bu kriter önemli değil galiba. Şalter seçiminde dikkat edilecek unsurlara bir göz atmanızda fayda var. Anladığım kadarıyla bu bilgiyi hiç bilmiyorsunuz. Ne dedim size? Kablo akım taşımasına göre şalter seçilir! İkincisi iç tesisler yönetmeliğinde sınır gerilim düşüm değerleri %1.5 priz ve aydınlatma linyeleri için. Eğer sadece motor var ise %3 olarak ele alınır. Trafo çıkışı ise %5 gerilim düşüm değeri kabul edilir.

Bır fırmanın , akım tasıma lıstesıne bakdım. Emın olmak için bir başka firmaya daha baktım, fark çıktı. Tekrar başka firmaya bakdım. 1. markaya yakın değer çıktı. Çıkan deger, " 360" amper yakınlarında çıkıyor.
250 kw. akım değeri, 500 ampere yakın çıkar.
Yanı, kablo seçiminde akım taşıma yönündende kontrolunde fayda var.
150 mm. kablo secılıyorsa, sıgorta degerı, 250 amper denıyor. Termık manyetık şalter secimide, bu degerin az uzerınde olur. Kablo kesidi artarsa, daha yuksek akımda şalter secebilirsin.
Bence, 2 adet, 3 X 120 mm. kablo secmende fayda var.
https://www.hes.com.tr/assets/doc/urunler-pdf/131.pdf

O halde 250 kw gücünde bir tesis için 470 amper taşıyan bir kablo secmeliyim. Kablonun taşıdığı akimdan küçük tmş mi seçmeliyim

Kablo gerilim düşümünden kurtarıyor diyorsunuz da akım taşımadan kurtarıyor mu ? Bu kriter önemli değil galiba. Şalter seçiminde dikkat edilecek unsurlara bir göz atmanızda fayda var. Anladığım kadarıyla bu bilgiyi hiç bilmiyorsunuz. Ne dedim size? Kablo akım taşımasına göre şalter seçilir! İkincisi iç tesisler yönetmeliğinde sınır gerilim düşüm değerleri %1.5 priz ve aydınlatma linyeleri için. Eğer sadece motor var ise %3 olarak ele alınır. Trafo çıkışı ise %5 gerilim düşüm değeri kabul edilir.

O halde 250 kw gücünde bir tesis için 470 amper taşıyan bir kablo secmeliyim. Kablonun taşıdığı akimdan küçük tmş mi seçmeliyim
Neresini anlamadınız ben de onu anlamadım. Öncelikle yük kaç ampere tekabül ediyor onu bulun. Sonra gerilim düşümü uygulamalısınız. Gerilim düşüm yüzdelikleri yukarıda benim verdiğim şekilde olacak. 470A yük çıkıyor 359A yük taşıyan kablo seçiyorsunuz. Sonra o kablo artık size közde biber gibi olur mis gibi kokar yanık yanık(Tabi orada olup koklayacak burnunuz kalırsa). Önce kablo akım taşıma kapasitesi>Seçilen şalter olacak. Örneğin 359A yük taşıyan kablo seçiyorsan maksimum 320A şalter koyabilirsin. Gidip 400A şalter bağlayamazsın. Tabi kabloda meydana gelecek kayıpların da yukarıdaki gibi hesaplanması gerekmekte.

Gerilim düşümü hesabına en güçlü en uzun kolon ve linye hattı da dahil edilmeli.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri