Termik Aşırı Akım Rölesinin Seçimi ve Ayarlanması

O halde bizim binamızda tek fazlı 1,1 kw gücünde akım değeri 7,8 A olan santrüfüj su pompasının termik ayar kademesi kaçta olması lazım?
Bir zamanlar [MENTION=301888]YaşlıUzman[/MENTION] ustam 9,5 A ayarlanacak demişti. Kafam karıştı ustalarım kusura bakmayın.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
O halde bizim binamızda tek fazlı 1,1 kw gücünde akım değeri 7,8 A olan santrüfüj su pompasının termik ayar kademesi kaçta olması lazım?
Bir zamanlar @YaşlıUzman ustam 9,5 A ayarlanacak demişti. Kafam karıştı ustalarım kusura bakmayın.

Semasini verdigim motorlar trifaze yildiz ucgen yol verilen motorlar. Sizin su pompaniz nominal akim degerine ayarlanmali.

Bir zamanlar @YaşlıUzman ustam 9,5 A ayarlanacak demişti. Kafam karıştı ustalarım kusura bakmayın.

Tek fazlı ve direk yol verilen üç fazlı motorlarda nominal akım değerine bakılarak ayar yapılır. 7,8A akım çeken tek fazlı motorun termik ayarı 9,5A olmaz ! ya yanlış anlama var yada farklı bir olay vardır.
Yıldız-Üçgen yol verilen motorlarda termik şemadaki 1 no'lu yere yerleştirilirse motor anma akımına bakarak termik akımı ayarlanır.Termiği 2 veya 3 no'lu yere monte ederseniz üçgen kol akımı içine yerleştirmiş olursunuz ki bu değer nominal akımın köküç'te birine tekabül eder buda sürekli bahsedilen şu meşhur 0,58 çarpanıdır (1/1,732=0,58).
stardelta.jpg

Tek fazlı ve direk yol verilen üç fazlı motorlarda nominal akım değerine bakılarak ayar yapılır. 7,8A akım çeken tek fazlı motorun termik ayarı 9,5A olmaz ! ya yanlış anlama var yada farklı bir olay vardır.
Yıldız-Üçgen yol verilen motorlarda termik şemadaki 1 no'lu yere yerleştirilirse motor anma akımına bakarak termik akımı ayarlanır.Termiği 2 veya 3 no'lu yere monte ederseniz üçgen kol akımı içine yerleştirmiş olursunuz ki bu değer nominal akımın köküç'te birine tekabül eder buda sürekli bahsedilen şu meşhur 0,58 çarpanıdır (1/1,732=0,58).
Ekli dosyayı görüntüle 18587

9. mesajınız Hakan abi. Belki ben yanlış anlamış olabilirim. Onun için peşin olarak özür diliyorum.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-motorlari/88211-monofoze-hidrafor-pano-baglantisi.html

9. mesajınız Hakan abi. Belki ben yanlış anlamış olabilirim. Onun için peşin olarak özür diliyorum.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-motorlari/88211-monofoze-hidrafor-pano-baglantisi.html

Estağfirullah özür ne demek sn Hocam biraz bol keseden atmışım,kimsede uyarmamış :) Gerilim değişimleri, ortam sıcaklığı v.b. nedenler için uygulamada 1,2 katı gibi bir opsiyon verilsede nominal akıma az bir opsiyon koyarak ayar yapmakta fayda var. 7,8A nominal akımsa ayar 8A'i geçmemeli. Uyarı için teşekkürler.

Estağfirullah özür ne demek sn Hocam biraz bol keseden atmışım :) Gerilim değişimleri, ortam sıcaklığı v.b. nedenler için uygulamada 1,2 katı gibi bir opsiyon verilsede nominal akıma az bir opsiyon koyarak ayar yamakta fayda var. 7,8A nominal akımsa ayar 8A'i geçmemeli. Uyarı için teşekkürler.
Korktum vallahi. Bir sopa bana fırlatacaksın diye.;)
Bizim termik en düşük 10 A üzerinde yazıyor. Artık göz kararıyla 8A doğru ayarlayacağız. Teşekkür ederim ustam tekrar. Saygılar...

Korktum vallahi. Bir sopa bana fırlatacaksın diye.;)
Bizim termik en düşük 10 A üzerinde yazıyor. Artık göz kararıyla 8A doğru ayarlayacağız. Teşekkür ederim ustam tekrar. Saygılar...

Buradan da şu sonuç çıkartılabilir. "El adamı eşeğini türkü çiğirarak aramış." Eşeği bulup bağlayan yine siz yani sahibi oldu :)
Sıkıntıyı yaşayan her zaman problemine daha çok odaklanır. Dikkatiniz ve azminiz takdire şayan ! Sizi tebrik ederim.

Buradan da şu sonuç çıkartılabilir. "El adamı eşeğini türkü çiğirarak aramış." Eşeği bulup bağlayan yine siz yani sahibi oldu :)
Sıkıntıyı yaşayan her zaman problemine daha çok odaklanır. Dikkatiniz ve azminiz taktire şayan ! Sizi tebrik ederim.

Aman ustam Allah aşkına yapma. Senin azmin ve de dikkatin karşısın da biz neyiz? Devede kulak bile değil.;)
Saygılarımı sunuyorum kendi alanında kendini bu kadar iyi yetiştirmiş bir ustaya....

"Bin senede okusam , Ne biliyorsun diye sorsalar bana haddimi bilirim derim" Mevlana

Memlekette ne cevherler var sayın hocam biz pişmiş olanı ısıtıp sunuyoruz maharet yemeği pişirip sunmakta :) Bir yemeğede bu kadar yağ yeter fazlası bozar maazallah :)

"Bin senede okusam , Ne biliyorsun diye sorsalar bana haddimi bilirim derim" Mevlana

Memlekette ne cevherler var sayın hocam biz pişmiş olanı ısıtıp sunuyoruz maharet yemeği pişirip sunmakta :) Bir yemeğede bu kadar yağ yeter fazlası bozar maazallah :)
Vallahi yağla mağla işim olmaz. Hayatım boyunca Fikrim neyse zikrim de o oldu. Gerçeği söylemek bazı kişiler tarafından (sözüm meclis dışı) yağ veya bal olarak anlaşılıyorsa bunu da tevazu olarak nitelendirebilirim ancak.;)

Forum istatistikleri

Konular
128,230
Kullanıcılar
450,026
Son üye
Aliosmaninan

Yeni konular

Geri