Termal sigorta sağlamlık kontrolü

WhoCares

Üye
Merhaba. Ekte görünen termal sigortanın sağlamlık kontrolünü avometre ile nasıl yapabilirim? Indesit buzdolabına ait. Bulduğum tüm sayfalar rusça. Datasheet bulamıyorum. Teşekkürler.

Ürün: tc1-72c-10/250

Ekli dosyalar

• 4E92E558-E3AB-474B-94E6-7426496EAA67.png
    4E92E558-E3AB-474B-94E6-7426496EAA67.png
    469.1 KB · Görüntüleme: 55
  • 19EE1CA2-CACA-489E-BED9-F02CF140AF91.png
    19EE1CA2-CACA-489E-BED9-F02CF140AF91.png
    328.9 KB · Görüntüleme: 40
Umarım yardımcı olur.
Bunu izlemiştim. Burda ayrı ayrı iki tane sigorta var, bende ise tek bi tane 4 bacaklı var. Şekle baktığımda mavilerin ve sarıların bu videodaki sigortalar olduğunu düşünüyorum. Ancak; bende ikisi de kısa devre oluyor. Yani videodaki gibi başta bi 4K gösterme gibi bi durum yok.

Ayrıca buzdolabımdaki sorun da rezistansın çalışmaması ve buz tutması, sonuç olarak alt kısmın soğumaması. Rezistans sağlam, ölçtüğümde 400 ohm alıyorum.

Bu durumda, benim sigorta bozulmuş diyebilir miyiz?

Son düzenleme:
usta multimetrenin buzzer konumunda sağlamlık testi yapabilirsin iki mavi uç arasında ve iki sarı uç arasında propları tuttugunda ötüyorsa sağlam ötmüyorsa bozuk demektir.
1669492067101.png

Adı üzerinde termal sigorta. Verdiginiz resimde Üzerinde de 72°C yaziyor.

Yani bu ürün oda sıcaklığında ve eksi sıcaklıkta kısa devre verir. Ne zaman 72 derece üzerine çıktı o zaman açık devre olur.

Soğuyunca tekrar kapalı devre olurmu emin değilim.

Adı üzerinde termal sigorta. Verdiginiz resimde Üzerinde de 72°C yaziyor.

Yani bu ürün oda sıcaklığında ve eksi sıcaklıkta kısa devre verir. Ne zaman 72 derece üzerine çıktı o zaman açık devre olur.

Soğuyunca tekrar kapalı devre olurmu emin değilim.
Ya onu anlıyorum. Anlamadığım şey şu: diğer dolap markalarında 2 farklı sensör/sigorta var. Birisi aynen termal sigorta, 72 derece olayı var ve evet: kısa devre vermesi lazım. Ancak diğeri ise 5K gibi bir değer veriyor ve avuç içine alınca düşmeye başlıyor. Bende ise tek bir paket halinde 4 bacak var. Mantık olarak birisi termal sigorta diğeri ise avuç içine alınca direnci düşmeye başlayan sigortadır diye düşünüyorum. Aynı şeyden iki tane neden koysunlar? Onu çözmeye/anlamaya çalışıyorum

Ya onu anlıyorum. Anlamadığım şey şu: diğer dolap markalarında 2 farklı sensör/sigorta var. Birisi aynen termal sigorta, 72 derece olayı var ve evet: kısa devre vermesi lazım. Ancak diğeri ise 5K gibi bir değer veriyor ve avuç içine alınca düşmeye başlıyor. Bende ise tek bir paket halinde 4 bacak var. Mantık olarak birisi termal sigorta diğeri ise avuç içine alınca direnci düşmeye başlayan sigortadır diye düşünüyorum. Aynı şeyden iki tane neden koysunlar? Onu çözmeye/anlamaya çalışıyorum
Diğer avuç içine alınca değeri değişen ptc sensör olabilir

Diğer avuç içine alınca değeri değişen ptc sensör olabilir
İşte bende o yok. İki çift uç da kısa devre veriyor. Ve evet şekle bakınca sanki aynı üründen iki tane koymuşlar gibi duruyor. Bu da bana mantıksız geliyor. Rezistans sağlam olmasına rağmen ısınmıyor dolayısıyla buz oluyor. Buna sebep olan şey bu sensörler değilse nedir o zaman?

72S - 10/250, TT1, TT1-72S, 72S, 10/250, termik röle, Ariston, cihaz, özellikler, onarım, buzdolabı

Buzdolabı elektriğe bağlandığında, termostatın kontakları kapanır, termostat üzerinden kompresöre, evaporatör fanına voltaj verilir.
Evaporatöre sabitlenmiş termostatta sıcaklık -10 C'ye ulaştığında, zamanlayıcı fanı ve kompresörü kapatır ve evaporatör ısıtma elemanına voltaj sağlar.
Sıcaklık termostatta +11C'ye ulaştığında zamanlayıcı ısıtma elemanı üzerindeki kontakları açar ve kompresör kontaklarını kapatır, buzdolabı “soğutma” moduna geçer.
Termal şalter çalışma sıcaklığı (kendi kendine dönüşsüz) - 72 C. (analog: ptr-103 )

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri