temel topraklama ne için yapılır

abdullah06

Üye
temek topraklama ne için yapılır bide bina içindeki topraklama hattı direk temel topraklamaya mı baglanır yoksa ayrı bir bakır cubukmu gömülür topraga şimdiden saygılar

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklamalar yönetmeliğini incelemenizde yarar var.emo.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
Topraklama,çok geniş bir konu olduğu için,ana kaynaktan öğrenmek daha doğru olur.

Temele konulan galvaniz şeritlerden çıkan uç veya uçlar topraklama barasına bağlanır.
"fahri yetiş" hocam, biz topraklama eğitimine katılmıştık.hocamız bize "yönetmeliği üç defa okudum, anca anladım" demişti.:D

topraklama hakkında burada baya sorular var.... biraz gezin burada..... sorulara bak, verilen cevaplara bak...... sanırım burada biraz fikir edinebilirsin.....

elek arkadaşım.Bizde,yönetmelikler,lisan bilenler tarafından çevrildiği ve o lisan bilen-
ler,konuyu az bildikleri için,3 defa da okumak az geliyor.O nedenle,bizim yazacaklarımızın,
soruyu soran arkadaşımızı kesmeyeceğini ve ilave soruların geleceğini tahmin ettiğim için
o şekilde cevap verdim.Aspirin bilgiler,bazen insanları yanlış yönlendirebiliyor.En doğrusu,
bu konuyu iyice araştırarak karar vermeli diye düşünüyorum.

arkadaşlar hepinize teşekkürler şuan yapmış oldugumuz binalarda temel toparaklama var ama benim anlamadıgım şu biz daire içerisinde birleştirilen toprak hattını temel topraklamayamı baglayacaz yoksa ayrı bir bakır levhayamı baglayıp topraga gömecegiz teşekkürler

sn abdullah06 temel topraklaması ile ana pano arasınada bağlantı filizi olur.yönetmelik gereği bağlantı filizi temel zeviyesinden 1.5 metre mesafede olması ve çinko kaplı galvaniz çelik olması şart. bağlantı filizin ana panodaki ucuna topraklama barası ilave edersin topraklama barasına tüm katların bağımsız toprak hatlarını ayrıca metal yüzeyler için potansiyen dengeleme için bakır kabloları monte edersin. kolay gelsin

sn ademçelik teşekkür ederim verdiginiz bilgilerden dolayı

elek arkadaşım.Bizde,yönetmelikler,lisan bilenler tarafından çevrildiği ve o lisan bilen-
ler,konuyu az bildikleri için,3 defa da okumak az geliyor.O nedenle,bizim yazacaklarımızın,
soruyu soran arkadaşımızı kesmeyeceğini ve ilave soruların geleceğini tahmin ettiğim için
o şekilde cevap verdim.Aspirin bilgiler,bazen insanları yanlış yönlendirebiliyor.En doğrusu,
bu konuyu iyice araştırarak karar vermeli diye düşünüyorum.

fahri hocam topraklamalar yönetmeliği Prof. Dr. İsmail Kaşıkçı hocanın önderliğinde düzenlenmiştir ki kendisi elektrik konusunda türkiye nin en iyilerinden dir ve hatta dünya çapında kendini kanıtlamış bir hocamızdır...

Son düzenleme:
İsmail hocam,şahsen tanıştığım ve bu konu ile ilgili olarak beraberce seminer
düzenlediğim
bir isimdir.Konu hakkında,dünya çapında uzmandır.Yazmış olduğu kitapların hepsi elimdedir.
Yönetmeliğin hazırlanma safhasında,hocanın bırakma noktasına geldiği ve çok eziyet çek-
tiğini de biliyorum.Ona rağmen böyle olmuştur.Maalesef, tüm yönetmeliklerimizde benzer
hatalar vardır ve bu hatalar,söylediğim durumdan kaynaklanmaktadır."Elektrik mili " ni
" elektrik ağacı " diye tercüme eden mühendis arkadaşlarımızın varlığını kabul etmek,bizim daha fazla hata yapmamızı engeller.Tedaş'ın,yönetmeliğin ne ka-
darını uyguladığını da araştırmanızı tavsiye ederim.Hocanın tüm isyanına ( hak-
lı ) rağmen,yönetmelik ,herkesin anlayabileceği lisanla yazılmamıştır.Hoca,yan-
lışlıkların çok olduğunu ve bunun düzeltilmesi için artık yardımcı olmayacağını
( çektiği eziyet nedeniyle ) söylemektedir.Konuyu çok iyi bilmek farklı şeydir,
anlaşılır şekilde anlatmak farklı şeydir,yazılı hale getirmek farklı şeydir.Kapalıca
bunu söylemeye çalışmıştım.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri