Telefon Sistemi ve Cat6 Kablo

yenmuh

Üye
Selamlar,

Elimdeki bir projede telefon sistemi kablolamasında Cat6 kablo kullanılmış, her bir telefona giden hat Cat6 kablo ile çekilmiş.

Soru 1 : Telefon sistemlerinde Cat6 veya Cat5 kablo kullanılmasının avantajı nedir?

Soru 2 : Eğer her bir telefona Cat6 kablo kullanılırsa, telefon tesisatı kolon hattında da mı Cat6 kullanmak lazım? Eğer böyle olursa maliyet çok artmaz mı?

Tesekkurler

Cat6 kablonun özelliği 250 mhz destekler
Cat5 kablonun özelliği 100 mhz destekler
Telefon tesisatını cat ile yapılmasının sebebi ıp tabanlı sistemleri desteklemek içindir.

Kolon kablosu olarak cat5 veya 6 kullanmaya gerek yok cat3 besleme kablosu kullanabilirisin.

aklına takılan başka birşey varsa sorabilirsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
yalnız cat5 veye 6 kullanırken kaliteye dikkat et aksi taktirde bağlantılarında kırılma olabilir byy

bu konuyla ilgili olarak binalarda zayıf akım yönetmeliklerinde henüz cat kabloların çekilmesi hususunda bir dehişiklik varmı ben bulamadım varsa yazarsanız sevinirim

arkadaşım benim bildiğim kadarıyla antalya telekom yeni binalara cat 5 ile tlf hattı cekilmesini istiyor. benim asıl sorum bilgisayar internet kablosu hazırlarken turuncubeyaz-turuncu-yeşilbeyaz-mavi-mavibeyaz-yeşil-kahvebeyaz-kahve gibi renk kodlaması olamdan kablonun çalışmadığının sebebini bilen varsa yaza bilirmi.

burak07 kardeşim o sırayla yapmak zorunda değilsin sen sıralama çnemli değil önemli olan kablolama sıralmasına nasıl başlarsan öyle bitirmelisn hangi kodlamayla başlarsan öle bitirmelisn bide kablonun içerisinde kopukluk warsa onuda seçtiğin iki rengi, birbirine bağlarsın sonra kablonun diğer ucundan ölçüm yaparsın eğer hepsinde aynı sesi alıyorsa kabloda kopukluk yoktur .....

Bu konu ile ilgili bir soru da ben sorsam. Otelde Telekomun otele giriş yerinden adsl ye gelene kadar normal telefonkaplosu çekili burayada cat6 kaplo çeksek internet hızlarımızda artış olur mu. Çekilirse bunların bağlantıları için neler yapılmalı. Teşekkürler.

Telefon tesisatını cat ile yapılmasının sebebi ıp tabanlı sistemleri desteklemek içindir.
aklına takılan başka birşey varsa sorabilirsin

IP tabanlı telefonlara kaç damarlı kablo ile giriş yapılır? 6 damarlı mi yoksa 2 damarlı mi?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri