Telefon bataryalarını şarj etme

selamisa

Üye
arkadaşlar öncelikle merhaba.( ben elektronikci degilim çok fazla anlamıyorum terimlerden ama elimden çok çok küçük çaplı işler gelir.) benim sizden ricam elimde 10 tane nokia BL-5C tipi telefon bataryası var ve bunların hepsini aynı anda yada 6 sını 7 sini birden şarj etmek istiyorum. ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz. 1.0x0.jpg

arkadaşlar öncelikle merhaba.( ben elektronikci degilim çok fazla anlamıyorum terimlerden ama elimden çok çok küçük çaplı işler gelir.) benim sizden ricam elimde 10 tane nokia BL-5C tipi telefon bataryası var ve bunların hepsini aynı anda yada 6 sını 7 sini birden şarj etmek istiyorum. ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz. Ekli dosyayı görüntüle 16067

merhaba.
bataryaları seri bağlarsanız 47 volt 3,8w alırsınız. bunuda 55 volt ile şarj edebilirsiniz. bu durumda seri bağlamak mantıksız geliyor. ben bataryaları bana en mantıklı gelen paralel bağlayacağınızı kabul ederek konuşacağım. bağlantıyı bahsetmemişsiniz. bu durumda 4,7volt - 38w güç elde edersiniz. bunuda 8,08 amper akım çeker. bu bataryaları 6volt 10amperlik bir şarj adaptörü ile şarj edebilirsizniz. ((( tabi bir diğer alternatifte 4,7volt değilde aküleri 3 erli seri ve paralel bağlayıp çıkıştan 14.1 volt elde edebilirsiniz. konu ile alakalı ayrıntılı olarak bilgi verirseniz. net olarak istediğiniz cevabı alabilirsiniz. verdiğiniz bilgiye göre aşağı yukarı bi mantık kurarak cevap vermeye çalıştım.
teşekkürler...

Seri bağlarsanız 10 adet batarya için 42 volt gerekir. Seri bağlantı şarjı daha düşük akımla yapılır kontrol edebilirseniz yapılabilir ama tehlikeleri vardır. Paralel bağlantıyı tavsiye ederim. 4.2 volt çıkışlı 5 amper verebilen bir adaptör ile şarj edebilirsiniz. Lion pil olduğundan voltajın maksimum 4.2 volt ta sabit olması gerekir. bahdiyarusta 10 adet 3,8 w bataryadan 38 w güç alırsınız ister seri ister paralel bağlayın. Paralel bağlarsanız 4.2 volt maksimumda seri bağlarsanız 42 volt maksimumda bu gücü alırsınız. Güç çekilince hücre voltajı 3.6 volt civarına iner buna göre seride de 36 volt civarı olur.

Abiler çok çok teşekkür ediyorum cevaplarınız için ama açıkcası cok fazla birşey anlamadım ben şöle sölemek istiyorum.elimdeki bataryaların sadece boşalanlarını şarz edecegim mesela bugun 7 batarya yarın 5 batarya takacam ertesi gun 10 batarya birden takacam. Aklımdaki planında kabaca bi şemasını çizdim. DEVRE.jpg

Şarj hızı önemli ise adaptörünüzü güçlü seçeceksiniz. Maksimum şarj gerilimi 4,2 olsun her hücre için bir diyot seri bağlayın. Örneğin adaptörünüz 5 volt 5 amper olsun 10 adet bataryayı aynı anda şarj ederseniz herbirine yaklaşık 500 miliamper düşer. Seri bağladığınız diyot üzerinde voltaj düşeceğinden maksimum şarj gerilimini de aşmamış olursunuz. Bu diyotlar aynı zamanda bataryaların birbirine etkilerinide önler. Extra koruma için 0,1 ohm 5 vat beslemeye seri bağlayabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,270
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Yeni konular

Geri