Laptop bataryasının 1P modülünü( 2 tane 18650) TP4056 ile şarjı

18650 lityum piller 2.6 volt altına düşünce hasarlanıp kullanılamaz hale geliyorlar. Bahsettiğin voltaj değerleri ölçülüyorsa ayırsan da şarj edilerek kullanılabilir hale gelebileceklerini sanmıyorum. Benim gibi çürükleri ayırıp kalanları fener, matkap vesair işlerde değerlendirmek en mantıklısı. Dizüstü bataryalarını, pillerini değiştirerek yenileyen yerler var, sanırım lazer yazıcı kartuşlarındaki gibi çiplerle ilgili bir işlem yapıyor olabilirler.

O bataryanın 2S 1P olduğunu sanmıyorum. Muhtelen 3S 2P dir. Batarya üzerinde 11.1V mu yazıyor? Eğer 11.1V yazıyorsa (3,7*3=11.1 V) dediğim gibi 3S 2P dir. Şöyle bir şey yapabilirsiniz: 3 adet seri bağlı pil grubunu bulun (ölçü aletiyle 11.1V u görün). O gruba ayarlı güç kaynağı ile 11.1V verip arızalı olan pilleri sağlamları ile değişin. Yalnız batarya tamiri sonrasında eeprom resetleme olayı falanda yapıyorlar eğer eepromu resetlemezseniz bir müddet sonra önceki iletimde bahsettiğim sebepten ötürü batarya yine kendini korumaya alabilir.
Yazdıklarımı iyice araştırıp öyle yapın, mesuliyet sizindir:). Ben bu tür bataryaları tamir ile hiç uğraşmıyorum içindeki sağlam pilleri alıp değerlendiriyorum.
Hiç bir pil grubunda 11.1 voltu yakalayamadım. Sizin dediğiniz risk ile karşılaşma ihtimalim %99 gibi. Bu bataryayla ilgili youtube de eprom resetlemeyi biri anlatmış ama anlamdım. (hemde benim laptopun bataryasını anlatmış)
18650 lityum piller 2.6 volt altına düşünce hasarlanıp kullanılamaz hale geliyorlar. Bahsettiğin voltaj değerleri ölçülüyorsa ayırsan da şarj edilerek kullanılabilir hale gelebileceklerini sanmıyorum. Benim gibi çürükleri ayırıp kalanları fener, matkap vesair işlerde değerlendirmek en mantıklısı. Dizüstü bataryalarını, pillerini değiştirerek yenileyen yerler var, sanırım lazer yazıcı kartuşlarındaki gibi çiplerle ilgili bir işlem yapıyor olabilirler.
Haklısınız muhtemelen hangi kapıyı çaldıysam sizin anlattığınız acı gerçekle karşılaşıyorum. 😒

Ekli dosyalar

• 20210811_230321.jpg
    20210811_230321.jpg
    128.2 KB · Görüntüleme: 7
Öyleyse arızalı olan pillerin birisi bir kola diğeride diğer kola ait olabilir. Zaten her iki koldanda birer pil gittiyse muhtemelen batarya kontrol kartının enerjiside kesilmiş yani batarya sizlere ömür olmuştur. Videoyu paylaşırsanız bakalım.

Öyleyse arızalı olan pillerin birisi bir kola diğeride diğer kola ait olabilir. Zaten her iki koldanda birer pil gittiyse muhtemelen batarya kontrol kartının enerjiside kesilmiş yani batarya sizlere ömür olmuştur.
Evet enerjisi kesildi. Bir sabah laptopu açmak istediğimde açılmadı. Ancak bataryayı çıkarınca çalıştırdım. Zaten epey uzun müddet pilleri değiştirin ibaresi çıktı, o zamanlar bataryada 5,10 dakika çalışabiliyordu. Kaale almadım. Sonrasında 1 yıl sonra batarya ile hiç çalışmaz oldu. Şimdide açılmadı.
Batarya kontrol kartına pillerden birinin eksi kutbu ile giriş soketinden eksiyi başlayınca ŞOK lanıp açılıyormuş. Ama her bataryada bu teknik başarılı olur mu bilmiyorum.

18650 lityum pillerin anma gerilimi 3.7 volt'tur. Dolaysıyla 3x3.7=11.1 volt eder. Yani 3S 2P şeklinde bağlıdırlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,154
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri