Tel uzunluğunun artması voltajı etkiler mi

Bir iletkenin ( çapı sabit ) boyu değişirse , o iletkenin direnci de değişir. Sabit kalmaz.

Mesela ,

https://uslumuhendislik.net/gerilim-dusumu-hesabi

Bu sitede gerilim düşümü hesabında kesit de formüle eklenmiş. Kesit , uzunluk, güç ,
direnç sabit kaliyor dedigime gore kesit alani da uzunlukla eşit artacak. Ama sonucta uzunluk arttığı için voltaj düşecek

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
direnç sabit kaliyor dedigime gore kesit alani da uzunlukla eşit artacak. Ama sonucta uzunluk arttığı için voltaj düşecek

Madem konu hakkında bilgilisin sadece sorduğum şeyi cevapla

İlk mesajımdaki gibi mesafe uzadıkça kesiti arttırırsanız direnci sabit tutmuş olursunuz. Aynı gerilimde direnç sabit ise akımda sabittir. Gerilim düşümüde sabit olur.

@serkan_48 ustam, ben böyle anladım doğru mu? örnekleme örneklemedir.
220 volt geçsin 100 metre uzunluk 1 cm2 çap/kalınlık diyelim 5 ohm olsun
220 volt geçsin 10000 metre uzunluk 10 cm2 çap/ kalınlık yine 5 ohm olur . doğru mu anladım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İlk mesajımdaki gibi mesafe uzadıkça kesiti arttırırsanız direnci sabit tutmuş olursunuz. Aynı gerilimde direnç sabit ise akımda sabittir. Gerilim düşümüde sabit olur.
Formule gore gerilim düşümü sabit olmuyor hocam. Direnç sabit tutulursa ve uzunluk artarsa voltaj düşümü daha fazla oluyor(formüle göre).

Formule gore gerilim düşümü sabit olmuyor hocam. Direnç sabit tutulursa ve uzunluk artarsa voltaj düşümü daha fazla oluyor(formüle göre).
Formülleri direnc ile kablo boyu verilmesinin nedeni birim uzunluk ve direnç mesela bitim kesitteki bakır iletkenin 1000 metre direnci 4 ohm olsun siz o formülle sabit kesitteki bir iletkenin belirttiğiniz uzunluktaki gerilim düşümünü hesaplıyorsunuz. Yani mesafe uzadıkça dirençle çarpılmasının nedeni direncin artmasından dolayı. Sizin formülle kesiti değişmeyen iletkenler için doğrudur. Kesiti değişen iletkenler için bu formülü kullanamazsınız. Yeniden hesaplamanız gerekir çünkü kesiti artan iletkenin direnci düşer. Oradaki R değerinin düşmesi gerekir.

@serkan_48 ustam, ben böyle anladım doğru mu? örnekleme örneklemedir.
220 volt geçsin 100 metre uzunluk 1 cm2 çap/kalınlık diyelim 5 ohm olsun
220 volt geçsin 1000 metre uzunluk 10 cm2 çap/ kalınlık yine 5 ohm olur . doğru mu anladım.

Aynen doğrudur abi.

Bu nedenle uzun:mesafe Elektrik taşıma işlerinde gerilim sabit ise iletken kablo kesiti büyür.

Yine bu nedenle şehirler arası enerji naklinde kesit çok büyüyeceği için maliyet nedeniyle gerilim yüzbinlerce voltaja yükseltilir. ( 150 000 volt gibi )

Hocam peki direnç artışı neden voltaji da düşürüyor. Sadece geçen akımı düşürmez mi

Konuyu açtığımdam beri direnç sabit kalip uzunluk arttirilirsa voltaj neden düşer diyorum. Uzunluk artinca direnç artar diyorsunuz.

Ya yazdigimi okumuyorsunuz yada düzgünce açıklamıyorsunuz.
Halen yanlış yorum! Oradaki R kablonun toplam direnci değildir, birim direncidir. Bu R değişiyorsa kablonun yapısı, çapı değişmiştir.
Yazdığını da okuyoruz, yazdığın formülü de. Sen öyle istiyorsun diye istediğin sonucu mu çıkaralım?:oops:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri