Tel uzunluğunun artması voltajı etkiler mi

rubbyM

Üye
Tel uzunluk ve kalınlığı eşit oranda arttırılıp direnç sabit tutulursa uzunluk arttığı için voltaj düşüşü olur mu en azından kutuplar arası mesafe arttığı için.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik taşıyan bir iletkende , çap arttırılıp mesafe uzatılırsa, yani yazınızdaki gibi direnç sabit tutulursa voltaj düşümü de sabit kalır. Değişmez.

Ne zaman direnç artar ise o zaman voltaj düşümü artar. Yada yük akımı artar ise o zaman gerilim düşümü artar.

Elektrik taşıyan bir iletkende , çap arttırılıp mesafe uzatılırsa, yani yazınızdaki gibi direnç sabit tutulursa voltaj düşümü de sabit kalır. Değişmez.

Ne zaman direnç artar ise o zaman voltaj düşümü artar. Yada yük akımı artar ise o zaman gerilim düşümü artar.
Akım artarsa voltaj neden düşüyor.
Voltage_Drop_Calculator_Formula.png

Bazi sitelerde söyle bir formul var formuldeki gibi direnç ve ve akım haricinde uzunluğa da bağlı. Bu formülün doğruluğu nedir bana uydurma gibi geldi

Ekli dosyayı görüntüle 106269
Bazi sitelerde söyle bir formul var formuldeki gibi direnç ve ve akım haricinde uzunluğa da bağlı. Bu formülün doğruluğu nedir bana uydurma gibi geldi
Uydurma değil doğru.
Bir feet boyundaki kablonun direnci ile 1Kft=1000 feet kablonun direnci aynı değil ondan. :)

Ekli dosyayı görüntüle 106269
Yanlış yorumladınız. Düşen gerilim/voltaj değil, iki uç arasındaki gerilim düşüşü.
Bu formül direnç Kft (1 feet 30.48cm) üzerinden verildiğinden, feet başına her iki kablodaki gerilim düşümünü verir. R direnci artınca da, çekilen akım arttıkça da, kablo boyu arttıkça da artar.

Uydurma değil doğru.
Bir feet boyundaki kablonun direnci ile 1Kft=1000 feet kablonun direnci aynı değil ondan. :)

Konuyu açtığımdam beri direnç sabit kalip uzunluk arttirilirsa voltaj neden düşer diyorum. Uzunluk artinca direnç artar diyorsunuz.

Ya yazdigimi okumuyorsunuz yada düzgünce açıklamıyorsunuz.

Son düzenleme:

Bizde yazdık ki direnç sabit ise voltaj düşümü de sabit kalır değişmez dedik.

Altta da bilgi mahiyetinde direnç artar ise yada yük akımı değişirse !!! diye ekstra bilgi verdik.

Vermeseydik daha iyiymiş.

Bizde yazdık ki direnç sabit ise voltaj düşümü de sabit kalır değişmez dedik.

Altta da bilgi mahiyetinde direnç artar ise yada yük akımı değişirse !!! diye ekstra bilgi verdik.

Vermeseydik daha iyiymiş.
Attığım formülde sadece direnç ve akım yok hocam bende bunu diyorum siz doğru olani dediniz fakat formulden düşünürsek akim ve direnç sabit iken uzunluk artarsa yine voltaj düşüyor

Konuyu açtığımdam beri direnç sabit kalip uzunluk arttirilirsa voltaj neden düşer diyorum. Uzunluk artinca direnç artar diyorsunuz.

Ya yazdigimi okumuyorsunuz yada düzgünce açıklamıyorsunuz.
Senin direnci sabit dediğin şey kablonun bir feet uzunluğundaki direnç değeri.
Kablonun tam boyunun direnci sabit deseydin bir değişme olmazdı. :)

iletkenin-direnci2-1280x720.jpg

conductor-resistortable.png

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular