Tel Erezyon çalışma prensibi hakkında

rocco216

Katılımcı Üye
Merhaba

Tel erezyon makinasının çalışma prensibini incelerken en fazla 80 volt 5 ampere kadar güçlerle çalışmak ta olduğunu öğrendim bu öncelikle dogru mudur? 2. Konu bu voltaj ve akım değeri malzeme kalığına göre ne olmakta? İletilen elektrik enerjisi pulslı olarak mı uygulanmakta?

Bilen değerli abilerimiz cevaplarlarsa memnun olurum...

Saniyede 1 milyon kıvılcımla telde 8000-12000 derece ısı oluşuyormuş. Çalışması sırasında parçadan 2 mikron küçüklüğünde malzeme söküyormuş. Dediğin gibi 70-80v civarında beslemesi varmış. Voltaj malzeme sertliğine göre değişmiyor sanırım. Tüm yalıtkan malzemeler için aynı voltaj.

Açıklayıcı güzel bir video

Bu arada kesilecek malzemenin sertliğinin hiç bir önemi yok çünkü tel asla malzemeye değmiyor. Çalışırken oluşan kıvılcımın miktarı ve ısısı çok çok fazla olduğu için bilinen tüm yalıtkan malzemeleri aynı hızda ve kalitede kesebiliyormuş.

Ok peki plus var mi isin icinde yani akimda anlik yukselme dusme gibi bisi

Peki pulse degerlei bulunurmu yani ne zaman içinde kaç volt kaç amper ne kadar zaman içinde kaç volt kaç amper seklinde bir bilgi bulamadım..

vermiş olduğun link açılmıyor bi tazeleme imkanın varmı?

şimdiden sağ ol

Peki pulse degerlei bulunurmu yani ne zaman içinde kaç volt kaç amper ne kadar zaman içinde kaç volt kaç amper seklinde bir bilgi bulamadım..
Evet doğrudan akım pulse'ları oluşturan bir güç kaynağı kullanıyormuş.

Şu sitede detaylı açıklama var: http://www.engineersedge.com/edm.shtml
Bu paylaşımda bir kaç değer geçiyor ...edm power system.. başlığı altında, saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri